11 Ekim’de Aslan Kızlar geliyor!

Tranduil

New member
16 Haz 2021
253
0
0
Birleşmiş Milletler tarafınca ilan edilen 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü (Day of the Girl Child) bu sene Galatasaray Spor Kulübü ve Habitat Derneği işbirliğinde epeyce özel bir dizi aktiflikle kutlanıyor.

Galatasaray Lisesi’nin konut sahipliğinde kız öğrencilerin katılacağı bir fikir maratonu (ideathon) ile başlayacak olan “Aslan Kızlar Yenilikçi Fikirler” kampanyasında;

-Kadınların ve kız çocuklarının güçlenmesinin desteklenmesi
-Kadınların, kız çocuklarının spor faaliyetlerine iştirakinin desteklenmesi
-Kadın taraftarların iştirakinin ve taraftar derneklerindeki sayılarının artırılması amaçlanıyor.

Galatasaray Spor Kulübü Lideri Burak Elmas ve Habitat Derneği İdare Konseyi Lideri Sezai Hazır’ın açış konuşmalarının ardından başlayacak fikir maratonunda GS Bayan Futbol Grubu Teknik Direktörü Nurcan Çelik ve kadro kaptanı Gül Yalçıner, İş insanı ve teşebbüsçü Evren İnankur, GS İdare Şurası Üyesi Başak Karaca ve UNDP Türkiye’den Spor Bağlantısı Danışmanı Zeynep Azade Acar heyet üyesi olarak projeleri değerlendirecekler.

Aslan Kızlar tişörtlerde

Aslan Kızlar kampanyası tüm hafta devam ederken GSTV’den de canlı yayınlanacak 12 ekim salı günkü hazırlık maçında da Galatasaray Futbol kadrosu ‘Aslan kızları destekliyorum’ formasıyla farkındalık kampanyasına takviye olacak. Başka branşların atletleri, futbolcu eşleri ve kızlarının, idarenin de “Aslan Kızlar” kampanyasına toplumsal medyadan dayanak vermesi planlanıyor.

niye 11 Ekim?

2012’de Türkiye, Kanada ve Peru tarafınca yapılan teşebbüsler kararında, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan
haklarından tam ve tesirli bir biçimde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Şurası tarafınca 11 Ekim, “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan edildi.

UNICEF’in bu yılki kampanya için tespit ettiği tema “Dijital Nesil, Benim Kuşağım” başlığını taşıyor. Bilhassa COVID19 daha sonrası kız
çocukların eğitim, sıhhat, dijitalleşme üzere temel hizmetlere erişiminde görülen uçurumun kapatılması hedefleniyor.

Galatasaray Spor Kulübü – Habitan işbirliği

Galatasaray Spor Kulübü İdare Şurası Üyesi Başak Karaca, yaptığı açıklamada “Dayanışmanın, açık fikirli olmanın, misyon yüklenmenin Galatasaray markasını taşıyan tüm kurumların kıymetli bedellerinden Toplumsal Cinsiyet eşitliği önündeki tüm manilerin kaldırılması için eşit haklara sahip, bayana yönelik şiddetin gündemde olmadığı, aydınlık gelecek konusunda gençlere güveniyoruz” dedi.

Türkiye’nin esaslı eğitim kurumu olan Galatasaray Lisesinde okuyan kız öğrencilerle bir fikir şöleni yapmanın hem farkındalığı arttıracağını, birebir vakitte dönüşüme yardım edeceğini ve örnek olacağını belirten Karaca, işbirliği için de Galatasaray Lisesi idaresi ve Habitat Derneği’ne teşekkür etti.

Habitat Derneği İdare Heyeti Lideri Sezai Hazır da şu sözleri kullandı: “Kadınların okullarda, kulüplerde, federasyonların çatısı altında, sivil hayatta, spora iştirakte toplum, aile baskısına maruz kalması, kadro yahut kulüplere katılmasının gorece güç olması, medyada spora ait manzaralarda bayanın başarılarına erkeklerle eş kıymette yer verilmemesi, bayanların spora dahiliyetini zorlaştırıyor.

Bu önyargıları ve aksilikleri yıkmak hedefiyle Habitat Derneği olarak Galatasaray Spor Kulübü ile birlikte 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü üzere manalı bir günde Aslan Kızlar Kampanyasını başlatıyor olmaktan büyük bir memnunluk ve gurur duyuyoruz.”