17 yaşında Mısır’da hapsedildi, hayatta kalmak ve uzun çilesini paylaşmak için yazdı.

Elif

New member
16 Haz 2021
800
0
0
Abdelrahman ElGendy, anlatmak zorunda kalacağı tüm dehşetlere rağmen kitabının sonunun ilham verici olacağını tasavvur etti.

Bay ElGendy, 17 yaşından itibaren Mısır’daki pis hapishanelerde altı yıl üç ay geçirdi ve hayatta kalmasının bir yolu, eğer serbest bırakılırsa yayınlayacağı anılarını hayal etmekti.

Hapsedilmesi sırasında tanık olduğu ve katlandığı üzücü tacizin – gardiyanların mahkumları kırbaçlaması ve onlara coplarla ve tahta sandalye ayaklarıyla vurması dahil – okuması zor ve paylaşması daha da zor olsa da güçlü bir hikaye olacağını biliyordu. Ancak kitabın düşüncesi, hayatının acı çekmekten biraz daha fazlası olduğu bir zamanda ona varoluşsal bir anlam da verdi.

Anılarının tamamen acı ve aşağılanmayla ilgili olmasını istemediğini biliyordu. Bir şekilde umudun da olabileceği fikri, umutsuzluğunu hafifletti ve içinden geçtiği her şeyin sonunda olumlu bir anlamı olabileceğini hayal etmesine neden oldu.

“Okuyucuların çalışmalarımı bir gün şu şekilde almasını istiyorum: Ellerinin arasında ne tutuyorsan, o kadar. Bu şekilde hayatta kaldım,” dedi Bay ElGendy, şimdi 27 yaşında ve Pittsburgh Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı yapıyor. Otobiyografisi tez projesidir.

Bay ElGendy, Ekim 2013’te Kahire’de, 17 yaşında, babasıyla birlikte arabadayken bir protestoyu fotoğraflayıp filme alırken tutuklandı.

Önceki aktivizmi kısa sürdü: Arkadaşının babasının, o yılın Ağustos ayında yakın zamanda devrilen cumhurbaşkanının destekçileri olan Muhammed Mursi’ye yönelik baskıda Mısır güvenlik güçleri tarafından öldürülen yüzlerce kişiden biri olmasının ardından başlayan birkaç protestoya katılmıştı.

Daha önce, tutuklandığı gün, siyasi olarak aktif olmayan ve daha fazla risk almasını istemeyen ailesiyle kavga etmişti. Ancak sevdiği bir öğretmen kısa süre önce tutuklanmıştı ve bu konuda bir şeyler yapmak istiyordu.

Bir uzlaşma sağladılar: babası onu protestoya götürecek ve arabadan inmeyeceklerdi.

Ancak yakınlarda sivil polisler vardı. Genci arabadan sürükleyerek çıkardılar, telefonunu elinden aldılar ve dövdüler” dedi. Oğlunu bırakmak isteyen babası da tutuklandı.

Times’ın Cumartesi profillerini keşfedin

Etrafınızdaki dünyayı şekillendiriyorsunuz. Bunlar onların hikayeleri.
  • griye dönüş: Ünlü haber spikeri Lisa LaFlamme, saçını boyamayı bıraktıktan kısa bir süre sonra aniden kovuldu ve Kanada’da tartışmalara yol açtı.
  • sesini geri kazan: Ukrayna’da bir kurtarma operasyonu sırasında, tomurcuklanan bir opera sanatçısı ciğerlerinden vuruldu. İyileşmesi bir tıp, tesadüf ve kendi ruhunun mucizesidir.
  • Marksist bir belediye başkanı: Avusturya’nın Graz kentindeki komünist bir politikacı, serveti yeniden dağıtmak istiyor. Barınmaya odaklanması, kendi mütevazi yaşam tarzı ve zorlu bir çocukluk, onun popülaritesine katkıda bulundu.
  • Senegal’i temizle: Tepeden tırnağa plastik giyinmiş Modou Fall, Dakar’da tanıdık bir manzara. Onun amacı? Başkenti plastik poşet belasından kurtarın.
  • Prenses Rita: Teksaslı bir çiftçinin kızı, bir Roma prensesi olarak rüya gibi bir rol üstlendi. Rahmetli kocasının mirası için çıkan bir savaş, gerçeği bozmuştur.
Baba ve oğul, onlarca kişinin üst üste yattığı küçük bir hücreye tıkılmış halde günlerce sorgulanmak için beklediler. Genç bir köşede durmuş, zayıf babasını bir karton parçasıyla yelpazeliyordu.

Sonunda bir mahkeme salonunda 68 kişilik bir grup olarak aynı kafeste yargılandılar ve “yasaya aykırı toplanma” suçundan maksimum güvenlikli bir hapishanede 15 yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

Mahkumiyetinden sonra, genç hapishaneye nakledildi ve burada çırılçıplak soyuldu, el yordamıyla tarandı ve saçı kazıtıldı. Mahkumların ritüelden “hoş geldin partisi” olarak bahsettiklerini ve bunun mahkumları “evcilleştirmek ve kırmak” için tasarlandığını söyledi.

Acımasız bir ceza sistemine sahip bir ülkede birdenbire bir çocuk mahkûm olma korkusu, bir pazar araştırma firmasının sahibi olan babasının onunla birlikte parmaklıkların arkasında olmasından duyduğu suçluluk duygusuyla birleşiyordu.

Gözaltındayken ilk kez Mayıs 2014’teki bir mahkeme duruşmasının ardından yazdı.

Bir polis minibüsünde dururken metaldeki yansımasını gördü ve kendisini oraya götüren olayların acımasızlığını ve saçmalığını kelimelere dökme dürtüsünü körükledi. Hücresine geri döndü ve ilk denemesini Arapça olarak karaladı.

“Kayıp bir rüyanın ve solan umudun kalıntıları: Bileğimi ezen kelepçelere yansımamdan baktığını görüyorum” diye yazdı.

Hücre arkadaşları onlara okuduğunda ağladı, bu yüzden kağıdı Facebook’ta paylaşan kız kardeşine kaçırmaya karar verdi. Bir sonraki ziyaretinde okuyucuların tepkilerini paylaştı: şok, üzüntü ve şefkat. Bu onu devam etmeye teşvik etti ve yazmak, zamanının çoğunu hücresinde geçirme şekli haline geldi.

Bay ElGendy’nin davası, bazı önde gelen mahkumlar gibi kamuoyuna duyurulmadı. Dünyanın dört bir yanındaki protestocular onun adını anmadı, uluslararası gazetelerde serbest bırakılmasını isteyen köşe yazıları yazılmadı ve haber merkezleri onun içinde bulunduğu kötü durumdan habersizdi.

Ne de olsa durumu istisnai değildi; Aslında, Mısır’da yaygındı. Geçen yıl insan hakları gruplarının tahminlerine göre, tutuklular da dahil olmak üzere Mısır hapishanelerindeki 60.000’den fazla siyasi mahkumdan sadece biriydi. Haberler tarafından yapılan bir soruşturma, tutukluların uğradığı kötü muamelenin boyutlarını ortaya çıkardı ve bunların çoğu, yalnızca uygunsuz siyasi görüşlere sahip olmakla suçlandı.

Bay ElGendy hapisteyken Ain Shams Üniversitesi’ne kaydoldu ve sonunda makine mühendisliği bölümünden mezun oldu. Mısır yasaları mahkumların üniversite sınavlarına girmesine izin veriyor.

Bir öğrenci olarak, hapishane gardiyanlarının ders için sakladığı İngilizce kitaplara sahip olmasına izin verildi. 300’den fazla kitap okuduğunu ve çoğunlukla geceleri, loş bir ışığın olduğu ve hapishanenin daha sessiz olduğu hücrelerin banyolarının yanında çalıştığını ve yazdığını söyledi.

Mezun olma kararlılığı, kısmen anılarında tasavvur ettiği rolden kaynaklanıyordu.

“Mezun olmak için sinir krizinin ortasında olurdum ve beni devam ettiren şey, kahramanın tüm bu hazırlıktan sonra mezun olmamasının kitapta ne kadar hayal kırıklığı yaratacağını düşünmek,” diye açıkladı. Onu daha da ileriye götürerek, “deneyimlediğim her şeyin kesinlikle boşuna olmadığı fikri” ekledi.

Bay ElGendy, yazılarını ailesine aylık ziyaretlerinde verdiği kirli çamaşırların arasına sakladı. Babası üç yıl hapis yattıktan sonra affedildi.

Yazıları yavaş yavaş dikkat çekti ve 2018’de Mısır’da kalan birkaç bağımsız sesten biri olan Mısır yayını Mada Masr, makalelerini Anatomy of an Incarceration adlı çok bölümlü bir dizi olarak yayınladı.

Bir oyunda, bir aile ziyareti beklentisini ve her mahkûma sadece 12 inç (30 cm) alan verildiği hücresinden çıkmak için gereken özenli koreografiyi yazdı:

“Hücrenin etrafında zıpladık ve yanlışlıkla kimsenin kafasına veya karnına basmak istemedik – en çok bu ikisi acıttı. Sadece elleri ve ayakları hedef aldık. Hücre kapısına yaklaştığımızda hazır olduğumuzu haykırdım ve bir hafta sonra ilk kez dışarı çıkmamıza izin vermek için açıldı – 4’e 5 metrelik küçük bir hücrede 64 diğer mahkumla birlikte tam bir hafta geçirdik. .”
Temyizde mahkûmiyeti onaylandıktan sonra, erken tahliye için tek umudu bir başkanlık affıydı. Ama hiç almadı. Altı yıldan fazla bir süre içinde yedi hapishane arasında nakledildi.

Sonunda, bir yazım hatasının, onun bir yetişkin olarak haksız yere yargılanmasına neden olduğu belirlendi.

Reşit olmayan olarak tekrar yargılandı ve Ocak 2020’de serbest bırakıldı. Bir gardiyan, haberi vermek için onu uyandırdı. Hapishaneye girdiği gibi aniden çıktı.

Bay ElGendy şu anda Pittsburgh’da yaşıyor ve güçlü bir kurgu dışı yaratıcı programa ilgi duyuyor. Günlerini yüksek lisans tezi yazarak, diğer mahkumların serbest bırakılması için kampanya yürüterek ve insan hakları konusunda ders vererek geçiriyor.

Hapishanede, Mostafa İbrahim ve Tamim Al-Barghouthi’nin şiirleri ve Ahdaf Soueif’in romanları gibi çağdaş Mısırlı yazarların direniş eserlerini okuduğunu söyledi, onu şok etti ve ilham verdi. “Bu direniş fikrini hikaye anlatımı yoluyla özümsedim” dedi.

“Kitabımın gelecek nesiller için aynı rolü oynamasını hayal ediyorum” diye ekledi. “Hikâyeler var çünkü onlara ben anlattım. Ben oradaydım, bu oldu ve sözlerimi benden alamazsınız.”