ABD askeri gemisi, yardım malzemeleri için Gazze açıklarında bir iskele inşa edilmesine yardım etmek üzere yola çıktı

Elif

New member
16 Haz 2021
846
0
0
ABD ordusu Pazar günü yaptığı açıklamada, yüzer iskele inşa etmek için gerekli ekipmanı taşıyan bir geminin Gazze Şeridi kıyısından yola çıktığını söyledi. Bu, Biden yönetiminin bölgeye deniz yoluyla yardım ulaştırma ve açlık krizini hafifletmeye yönelik çabalarının bir parçası.

Hükümetin geçen hafta duyurduğu iskele ve geçit planı, Gazzelilere günde iki milyona kadar yemek ulaştırılmasına yardımcı olabilir. Ancak Pentagon, projenin tamamlanmasının haftalar süreceğini söylerken, insani yardım yetkilileri, yardımların kamyonla ulaştırılmasının çok daha verimli olacağını söyleyerek planları eleştirdi.

Pazar günü ABD ordusu, General Frank S. Besson adlı bir Ordu gemisinin bir gün önce Norfolk, Virginia yakınlarındaki bir üsten yola çıktığını söyledi. Gazze'ye ne zaman ulaşacağı ise bilinmiyor.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda, “Lojistik destek gemisi Besson, hayati önem taşıyan insani malzemelerin teslimatı için geçici bir iskele kuracak ilk ekipmanı taşıyor” denildi.

Pentagon, yüzer iskelenin inşasında yer alan kilit askeri birimlerden birinin Ordunun Yedinci Ulaştırma Tugayı (Seferi) olduğunu ve inşaatı tamamlamak için yaklaşık 1000 Amerikan askerinin çalışacağını söyledi.

İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun iskelenin kurulumunun koordine edilmesine yardımcı olacağını söyledi. Sevkiyatların, bunları dağıtacak yardım kuruluşlarına teslim edilmeden önce İsrail askerleri tarafından inceleneceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler'in Gazze'de yaklaşmakta olan kıtlık konusunda uyardığı ABD projesi, deniz yoluyla da dahil olmak üzere bölgeye daha fazla yardım getirme çabalarının sonuncusu.

Diplomatlar ve yetkililer, bu tür planların önemli lojistik zorluklara ve yüksek fiyat etiketlerine yol açacağını söyledi. Yardım çalışanları, kamyonların Gazze'ye gıda ve malzeme ulaştırmanın en verimli ve uygun maliyetli yolu olduğunu söyledi ve İsrail'e daha fazla sınır kapısı açması ve giriş kısıtlamalarını hafifletmesi çağrısında bulundu.

İngiltere, Avrupa Birliği ve Birleşik Arap Emirlikleri Cuma günü Gazze'ye yardım götürmek için ayrı bir denizcilik girişimine katılacaklarını açıkladı.

Cumartesi günü ise ünlü İspanyol şef José Andrés tarafından kurulan kar amacı gütmeyen World Central Kitchen, Kıbrıs'taki personelinin 200 ton pirinç, un ve protein içeren bir kargo gemisine yüklediğini söyledi. Geminin en kısa sürede Kıbrıs'ın Larnaka kentinden ayrılarak Gazze Şeridi'ne doğru tahmini 60 saatlik bir yolculuğa çıkmasının beklendiği belirtildi.

“Open Arms” adlı gemi, girişime Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte ortak olan aynı isimli İspanyol yardım kuruluşuna ait. Gıda ve insani yardım malzemelerini içeren ilk deniz sevkiyatını Gazze'ye ulaştırmaya çalışıyorlar.

Helene Cooper, Gaya Gupta Ve Aaron Boksör raporlamaya katkıda bulunmuştur.