Ağır bakımdan ‘aşı’ daveti yaptı: ‘Bana bir şey olmaz’ demesinler

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,547
0
1
Eskişehir’de 49 yaşında ağır bakımda corona virüsü yenmek için tedavisi süren Köksal Üney, aşı olmayan gençlere davette bulunarak, “Ben gencim bana bir şey olmaz demesinler. ergenlerde ağır bakıma düşüyor. Bir an evvel aşı olması lazım” dedi.

Kış aylarının gelmesiyle corona virüsün bulaşma riski arttı. Kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirecek vatandaşlar corona virüs ile burun buruna geliyor.

Bilhassa gençlerin taşıyıcı olması ve hastalıkla ilgili bir bulgu bulunmaması karşıda bulunan vatandaşlara bulaştırma riskini arttırıyor. Vatandaşın maske ve araya bilhassa kapalı alanlarda daha dikkatli olması gerektiğini uyaran uzmanlar, aşının değerini bir defa daha vurguladı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ağır bakım ünitesinde corona virüsü yenmek için uğraş eden 49 yaşındaki Köksal Güney, yaşadığı sıkıntı günler daha sonrasında her insanın dikkatli olmasını istedi.

“AŞI OLMAYANLARI ŞAŞKINLIKLA İZLİYORUM”

Ağır bakımda tedavisine devam edilen Üney, aşı olun davetinde bulunarak, şunları söylemiş oldu:

“Maske, uzaklık ve hijyene lütfen dikkat edelim. Yalnızca kendimiz açısından değil; büyüklerimiz, kronik rahatsızlığı olanlar ve toplum için bunu yapmamız gerekiyor. Gençler şu anda bunun tam şuurunda değiller. Onları şuurlu olmaya davet ediyorum.

‘Ben gencim, bana bir şey olmaz’ demesin hiç kimse. Gençler de buralara düşüyor. İnsanların bir an evvel aşı olması lazım. Ben aşı olmayanları şaşkınlıkla izliyorum.”

Prof. Dr. Birgül Yelken

“GENÇLER ETKİLENMESE DE ETRAFLARINDAKİ YAŞLI VE RİSKLİ KÜMEYE BULAŞTIRABİLİYORLAR”

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ağır Bakım Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Birgül Yelken, gençlerin aşı olmasının ve kapalı ortamlarda maske ve uzaklığa dikkat etmesinin kıymetli olduğunu tabir etti. Yelken, konuşmasının devamında ise şunları söylemiş oldu:

“Salgın hala devam ediyor, bu iş bitmedi. ergenlerde her ne kadar ağır bakıma yansımasa da servise gelen aşısız ve genç hastaların olduğunu biliyoruz. Kış aylarının gelmesi açık havadaki gezintileri kapalı ortamlara çekti. Kapalı alanda enfeksiyonun yayılımı daha süratli olacağı için gençler bulgu olmaksızın, enfekte oluyorlar ve taşıyıcılar.

ötürüsıyla kapalı alanlarda bu gençler daha süratli enfeksiyon yayılımına niye oluyorlar. Kendileri epey etkilenmeseler de yaşlı ve riskli kümesi süratle enfekte ediyorlar. Gençler içinde aşının az yapılıyor olması yahut aşıya olan reaksiyon niçiniyle bu salgını hala denetim edemiyoruz. Aşı şu anda virüs için en değerli tedbirlerden birisi. Maske ve arada de gevşeme olduğunu görüyoruz.

Gençler bilhassa maske ve aralığa dikkat etmeksizin geziyorlar. Salgın bitene kadar biraz daha sabredip, bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Gençlere aşınızı olun, maske ve aralığa son derece dikkat edin demek istiyorum.” İHA