Almanya Başbakanı, Erdoğan ile görüştükten daha sonra konuştu: İrrite oldum

celikci

Active member
25 Eyl 2020
6,589
0
36
Almanya Başbakanı, Erdoğan ile görüştükten daha sonra konuştu: İrrite oldum
Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta önderlerle görüşmeye devam ederken, dün Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir ortaya geldi. Görüşme daha sonrasında Scholz, Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütü’ne girmesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir ortaya geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşma da yapan Scholz, Erdoğan ile görüşmesi daha sonrasında dikkat cazip açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Hedef Şangay Beşlisi’ne üye olmak” kelamlarını kıymetlendiren Scholz, Erdoğan ile gerçekleştirdiği toplantıdan daha sonra düzenlenen basın toplantısında bu gelişmeden dolayı “fazlaca irrite” olduğunu lisana getirdi.

Scholz, Türkiye’nin Rusya ve Çin’in önderliğinde oluşturulan Orta Asya merkezli güvenlik kümesine katılmasıyla ilgili net açıklamalarda bulundu. Scholz, “Bu örgüt, global beraberliğe kıymetli katkılar yapan bir kuruluş değil. ötürüsıyla bu gelişmeden dolayı epeyce irrite oldum” dedi.

Scholz, ayrıyeten Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği bölgelerde yapacağı rastgele bir referandumun da geçerliliği olmayacağını lisana getirirken, Rusya’nın Ukrayna’nın tahıl nakliyatını durdurmaya çalışabileceğini söylemiş oldu. Scholz, Almanya ve Türkiye’nin bunu engellemeye çalıştığını söylemiş oldu.

Alıntıdır