Altın Koza Sinema Şenliği emek mükafatları verildi

Benimki

New member
16 Haz 2021
139
0
0
28. Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Şenliği açılış gecesinde ‘’Orhan Kemal Emek Ödülleri’’ sahiplerine takdim edildi. Sevin Okyay mükafatını Adana Valisi Süleyman Elban’dan aldı. bir süre evvel ömrünü kaybeden Şenlik Yöneticisi Kadir Beycioğlu’yla son konuşmasını aktaran Okyay hislerini ‘’Kadir Beycioğlu’nu hürmetle anıyorum. Çok özleyeceğiz. hiç bir vakit unutmayacağım. Kadir telefon etmişti ödül için birinci. Daima burada olacağına inanıyorum. Ruhu burada olacak. Kadir daima bizimle olsun’’ diyerek lisana getirdi.

MÜKAFATI ONU SEVENLER OLARAK BİZ ALIYORUZ

Orhan Kemal Emek Ödülü’nün bir başka sahibi Ertunç Şenkay rahatsızlığı ötürüsıyla katılamadı. Şenkay ismine mükafatı, uzun yıllar bir arada çalıştığı can dostları Şenlik Yürütme Şurası Lideri Menderes Samancılar ve Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışı Heyet Üyesi İnanç Kıraç, Adana Büyükşehir Belediyesi Lideri Zeydan Karalar’dan aldı. Menderes Samancılar kanılarını şeyle diye getirdi: ‘’Ertunç Şenkay’ın önemli sıhhat sorunları var ve tedavi görüyor. Dileğimiz bir an evvel uygunlaşması. Mükafatı benim almamı rica etti. Beni sevenler alsın, dedi. Nitekim kameranın gerisinde bir cambaz nasıl çalışır o denli çalışırdı. İşine aşık biri. Orhan Kemal’i ne kadar fazlaca sevdiğini biliyorum. 72. Koğuş sinemasını ne kurallarda çektiğini bilirim. bu biçimde bir dostla uzun bir seyahat yapmanın gururunu yaşıyorum. En yakın vakitte ortamıza dönmesini diliyorum.’’

‘’O BİR SİHİRBAZ’’

Güven Kıraç ise ‘’Çok uzun vakit geçirdim Ertunç Abi ile. Bir sihirbaz kendisi. Geceyi gündüze çevirirdi. Selamlar ve sevgiler buradan dostumuza. Posta güvercini olarak mükafatını taşıyacağız. Ferhan Şensoy ve Kadir Beycioğlu’nu hürmetle anıyorum’’ dedi.

‘’SİNEMA İNSANI BENCİLLİKTEN UZAKLAŞTIRIP, HOŞ İŞLER İÇİN UMUTLANDIRIR’’

Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Mersin Belediye Başkanı’nın ve ilçe belediye liderlerinin katıldığı merasimde yaptığı konuşmada sinema sanatının insan üstündeki tesirine değindi. Lider Zeydan Karalar, “Değerli muharrir Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam romanında sinemadan çıkmış insanı ne hoş tanımlar: ‘Gördüğü sinema ona bir şeyler yapmış, salt çıkarını düşünen kişi değil beşerlerle barışık, büyük işler başaracağı umudunu verir.’ Bu duyguyu birinci defa 1970’lerin Adana’sından hatırlıyorum. Hemşerimiz Yılmaz Güney’in Umut sinemasında yaşadım. İçim paramparça, gözlerim dolu ancak bir yandan da içim umut dolu, sinemanın sonuna karşın. O umut sanki dünyadaki yoksulluğu, eşitsizliği değiştirebilmek için bir şeyler yapabilir miyim umuduydu. Bu umudu hiç yitirmedim. Zira düzgün sinema beşerde insanda bu hisleri var eder ve yaşatır. Kültür ve sanat, barış, aydınlık ve uygarlık demektir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sanat ve sinema ile ilgili kelamlarına de değinen Lider Zeydan Karalar, “Çağdaş insan için vazgeçilmez bir öge olan sanatın ehemmiyetini Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk tekraren lisana getirmiştir. ‘Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ diyerek ne kadar kıymetli olduğuna vurgu yapmıştır. Ayrıyeten sinemanın beşerler ve dünya barışı üstündeki etkiyi bir öbür deyişle şöyleki lisana getirmiştir: ‘Sinema o denli bir keşiftir ki, bir gün gelecek barutun, elektriğin ve kıtaların keşfinden epeyce, dünya medeniyetinin veçhesini değiştireceği görülecektir. Sinema, dünyanın en uzak köşelerinde oturan insanların birbirlerini sevmelerini, tanımalarını temin edecektir. Sinema, beşerler içindeki görüş, düşünüş farklarını silecek, insanlık ülküsünün tahakkukuna en büyük yardımı yapacaktır. Sinemaya layık olduğu ehemmiyeti vermeliyiz’ “ diye konuştu.

‘’FİLM GÖSTERİMLERİ KENTİN DÖRT BİR YANINDA YAPILIYOR’’

Başkan Zeydan Karalar şu biçimde devam etti: “ötürüsıyla bu biçimde kıymetli bir sanat kısmına Adana’mızın katkısı ve ehemmiyeti aşikardır. Ülkemizde çekilen sinemalara mevzu, yer ve insan kaynağı ile hem mesken sahipliği yapan tıpkı vakitte sinema sanayisinin ülkemizdeki gelişmeninde tarihten günümüze kelam sahibi olmuş ve inanılmaz katkıları olmuştur. Bu eşsiz envanterin gelecek jenerasyonlara taşınmasında Altın Koza Sinema Şenliğimizin katkılarını biliyoruz. Orta vermeden Şenliğimizi düzenlemeye de devam edip Türk sinemasının güçlenmesi için harcadığımız çabayı sürdürmenin isteğindeyiz. 1900 yıllarının başlarında birinci sinema gösterimleri olan kentimizde, birinci günkü heyecanla bu yıl sinema gösterimlerimizi sokaklara taşıdık. Sinema gösterimlerini mahallelere, ilçelere yani halkımızın ayağına taşıdık. Bu yıl şenliğimizin teması ‘doğa’. Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan yangın ve sel felaketleri ortada. İnsanlık olarak tabiata haşin davranmanın bedelini ödemeye başladık. O yüzden şenliğimizin temasını tabiat olarak belirledik. İklim değişikliği ile gayrette hepimize kıymetli vazifeler düştüğünü naçizane hatırlatmak isterim.”

Lider Zeydan Karalar konuşmasının son kısmında hayatını kaybeden Cüneyt Cebenoyan, Prof. Dr. Kadir Beycioğlu ve Ferhan Şensoy’u hürmet ve rahmetle andığını belirtti.

Adana Valisi Süleyman Elban da, “Sevin Okyay üzere bir pahaya ödül vermek, hayatımda yaşayacağım en büyük onurlardan birisi. Adana Altın Koza Sinema Festivali’nin kentin ve ülkenin sanat hayatına epeyce önemli katkılar yapmasını diliyorum” dedi.

‘’SANAT İNSANIN YARASINI TEDAVİ EDER, COŞKUSUNU ARTIRIR’’

Festival Yürütme Heyeti Lideri Menderes Samancılar ‘’Niyetimiz şiir üzere bir şenlik yapmak. Pandemi ve doğal afetler sebebiyle yüreğimizin bir tarafı hüzünlü. Ancak inanıyoruz ki sanat insanların yarasını da tedavi eder coşkusunu da arttırır. Yakın vakitte kaybettiğimiz altın kalpli yöneticimiz Kadir Beycioğlu’nun acısı içimizde hala epeyce taze. Biz acılarımızın üstüne coşkuyu da yerleştireceğiz. Kardeşimiz de bu biçimde isterdi’’ dedi.

BİR HAFTA BOYUNCA SİNEMA KONUŞULACAK

Şenlik Yürütme Şurası Üyesi Nebil Özgentürk de ‘’Zeydan Karalar lidere hayli teşekkür ederiz. Altın Koza, çocukluğumun şenliği. Burası Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in, Yılmaz Güney’in kenti. Sinema bir şenliktir, sinema hayattır. Kaybettiklerimize selam olsun. Ferhan Şensoy’u, Kadir Beycioğlu’nu anacağız. Bir hafta boyunca sinema konuşacak Adana. Gökyüzüne selam göndereceğiz kaybettiklerimiz için” diye konuştu.

Heyet Lideri Tilbe Saran şunları söylemiş oldu: ‘’Çok heyecanlı bir bakılırsav heyette olmak. Özlediğimiz bir şey şenlik havası. Uzun vakittir pandemi niçiniyle o büyülü dünyalara birlikte dalmayı o kadar özledik ki. Sizlere epey sevinçli, kusursuz bir şenlik diliyorum.’’ Tören, Birsen Tezer’in verdiği konserle bitmiş oldu.

Hibya Haber Ajansı