Angelina Jolie, BM görevinden emekli oluyor

Elif

New member
16 Haz 2021
880
0
0
Birleşmiş Milletler ve Angelina Jolie, Cuma sabahı yaptıkları ortak açıklamada, Jolie’nin 21 yıllık insani yardım çalışmasının ardından örgütün en önde gelen halk yüzlerinden biri olarak BM mülteci ajansı özel elçisi olarak görevinden emekli olduğunu duyurdu.

Açıklamada, Bayan Jolie’nin “daha geniş bir yelpazedeki insani konularda daha geniş bir paydaş yelpazesiyle ilişki kuracağı ve yerel kuruluşlarla daha doğrudan çalışacağı” belirtildi.

Jolie yaptığı açıklamada, “BM sisteminde 20 yıl çalıştıktan sonra, benim için farklı şekilde çalışma, doğrudan mülteciler ve yerel kuruluşlarla çalışma ve onların çözüm savunuculuğunu destekleme zamanım geldi” dedi.

Geçen yıl medyaya yaptığı yorumlarda Jolie, Birleşmiş Milletler ile ilgili hayal kırıklıklarına ve dünya güçleri ile küresel yardım kuruluşlarının anlamlı bir eylemde bulunmamasına değindi.

Jolie, “BM’nin kurulma şekli nedeniyle, çatışma ve zulümden en çok zarar gören, hakları ve yaşamları eşit muamele görmeyen insanlar pahasına, güçlü ulusların çıkarlarına ve sesine odaklanıyor” diye yazdı. Haziran ayında Dünya Mülteciler Günü’nde Time Magazine için bir makale yazdı.

Cevapları olmadığı sonucuna vardı, ancak yeni bir yol aradığını söyledi. Birleşmiş Milletler’den ayrılması, onun bir yabancı, böylesi bir kişi olarak Bayan Jolie’ye yakın biri olarak daha etkili olmasına ve sistemden çok insanlarla zaman geçirmesine olanak sağlayacaktır.

47 yaşındaki Jolie, Suriye, Yemen, Afganistan ve Myanmar da dahil olmak üzere dünyanın çatışma bölgelerine seyahat etti ve 2001’den beri önce İyi Niyet Elçisi, ardından 2011’den itibaren Amerika Birleşik Devletleri Özel Temsilcisi olarak 60 saha ziyareti gerçekleştirdi. Mülteciler Yüksek Komiserliği ülkeleri.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Filippo Grandi yaptığı açıklamada, “Angelina Jolie, çok uzun bir süredir BMMYK’nin önemli bir insani yardım ortağı olmuştur.” dedi.

Döneminin en ünlü Hollywood aktrislerinden biri olarak Bayan Jolie’nin yıldız gücü, katıldığı her çatışmaya kameralar ve daha geniş bir ilgi getirdi.

Lübnan’ın Bekaa Vadisi’ndeki savaşın parçaladığı kasabalardan gelen Suriyeli ailelere 2014 yılında yapılan bir ziyaretten alınan videoda, Jolie’nin annelerini bir hava saldırısında ve babalarını savaşta kaybetmiş çocuklarla birlikte yerde oturduğu görüldü. Küçük bir kız, Bayan Jolie’ye annesini rüyasında görmek için uyumak istediğini, çünkü geceleri anılarının aklına geldiğini söyledi.

Bayan Jolie, videodaki iki küçük erkek çocuk için “Annenle tanışmadım, bu yüzden onun nasıl biri olduğunu bilmek istiyorum,” dedi.

Jolie Hanım ertesi yıl aynı çocukları ziyaret etti ve kızlardan biri Jolie Hanım’ın çadırına yaklaştığını görünce onun kollarına atladı. Çocuklar saçlarıyla oynadılar, kollarında yere oturdular ve onlara hayatları hakkında bilgi verdiler.

Mayıs ayında Bayan Jolie Ukrayna’yı ziyaret etti ve burada gönüllü oldu ve batıdaki Lviv şehrinde yerel STK’larla Birleşmiş Milletler’deki resmi bir görevinin dışında çalıştı. Gezi, küresel organizasyonla yollarını ayırmaya hazırlandığının ilk işareti gibi görünüyordu.

Halkın en ünlü figürünün kaybı, kaynaklarını tüketen çok sayıda krizle boğuşan Birleşmiş Milletler için zor bir zamanda geldi. İnsani yardım kuruluşu Ağustos ayında, Ukrayna’ya odaklanma nedeniyle Orta Doğu, Afrika ve Asya’da devam eden çatışmalar için dikkati harekete geçirmek ve para toplamak için mücadele ettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler, neredeyse yarısı çocuklar olmak üzere savaş, iklim değişikliği ve doğal afetler nedeniyle dünya çapında 100 milyon rekor sayıda insanın yerinden edildiğini tahmin ediyor. Örgütün bu yıl bildirdiğine göre, her altı çocuktan biri çatışma bölgesinde yaşıyor.

Eleştirmenler, Birleşmiş Milletler’in ana görevi olan çatışma önleme ve çözme görevinden saptığını ve bunun yerine küresel bir insani yardım kuruluşu rolünü üstlendiğini söylüyor. Destekçileri, Birleşmiş Milletler’in gıda, barınak ve sağlık hizmetleri sağlayarak ve kalkınma ve iklimle ilgili programları denetleyerek günümüzün birçok sorununun hafifletilmesinde çok önemli bir rol oynadığını iddia ediyor.