Ankara Kent Hastanesi’nde 33 covid-19 hastası gebeden 32’si aşısız

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,582
0
1
Ankara Kent Hastanesi’nde 8’i ağır bakımda 25’i serviste corona virüs tedavisi goren 33 gebe bayandan yalnızca sıhhat vazifelisi Büşra Özgen, aşı olurken başkaları yaptırmadı. Büşra Özgen, çift doz aşılı olduğu için hastalığı yavaşça geçirdiğini söylemiş oldu.

Ankara Kent Hastanesi’nde corona virüs tedavisi nazarann 33 gebe bayandan yalnızca diyaliz merkezinde sıhhat bakılırsavlisi olarak bakılırsav yapan Büşra Özgen, covid-19 aşısını yaptırdı. Öbür 32 gebe ise aşısını yaptırmadı. Aşısını yaptıran Büşra Özgen’in de ortalarında bulunduğu 25 hamilenin serviste tedavisi devam ederken, 8 anne adayı ise ağır bakımda hastalığı yenmek için gayret ediyor.

“AŞI OLDUĞUM İÇİN HAFİF GEÇİRİYORUM”

Büşra Özgen, 7 aylık hamileyken rutin denetimde PCR test kararınun olumlu çıktığını söyleyerek “Hastalığı epey kolay atlatıyorum. hiç bir belirtim yoktu. Rutin denetime geldim ve tedbir maksatlı PCR testi yaptılar ve olumlu olduğumu öğrendim. Aşı olduğum için yavaşça geçirdiğimi düşünüyorum. Sıhhat işçisi olduğum için çabucak aşımı yaptırmıştım. Hamilelerin aşı olmasını tavsiye ediyorum. Covid-19 olumlu olup aşı yaptırmayanların nefes darlığı çektiğini görüyorum. Karantina sürecim bitince ve vakti gelince 3’üncü doz aşımı da yaptıracağım. Aşıya bağlıyorum bu rahatlığımı” dedi.

“BEBEĞİNİ GÖREMEDEN HAYATINI KAYBEDENLER OLUYOR”

Doğum yaptıktan daha sonra serviste tedavisi devam eden Nurşen Gündoğan ise aşı yaptırmadığı için pişman olduğunu söyleyerek, “Aşı yaptıracaktım lakin gebe olduğum için korkuyordum. ‘Bebeğime bir şey olur’ diye düşünüyordum. Olağan doğum yaptım ve epey memnunum şu anda . Bizi buluşturdular birinci anda. Emzirebiliyorum lakin çabucak hemen öpemedim. Maske takıyorum ve bebeğime sarılamıyorum. Tüm hamileler aşılarını yaptırsın, ihmal etmesinler. Bende derhal aşılarımı yaptıracağım. Bebeğimi kucağıma aldığım için fazlaca şanslıyım. Burada bebeklerini bakılırsameden Covid-19 niçiniyle ağır bakıma giden ve ömrünü kaybeden anneler oluyor. Çocuklarını hiç nazaranmiyorlar. Ben epey şanslı hissediyorum kendimi” diye konuştu.

“YOĞUN BAKIMA YATIŞ 5 KAT ARTTI”

Covid-19’un mutasyona uğramasıyla bir arada hastalığa yakalanan hamilelerde ağır bakıma yatışların 5 kat arttığını söyleyen Ankara Kent Hastanesi Bayan Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasret Moraloğlu Tekin, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Annelerimizin hepsi aşısız neredeyse. Ağır bakıma verdiğimiz yahut ağır tablo çizen hamilelerimizin hiç biri aşılı değil. Gebeler aşı olmadıkları için pişmanlıklarını lisana getiriyorlar. Bilgi eksiklikleri olduğunu kabul ediyorlar. ‘Bilseydim olurdum’ diyenler var. Toplumda hastalığın yaygınlığı arttıkça ister istemez meskende işe giden aile bireyleri olan hamilelerin enfekte olması kaçınılmaz hale geliyor.

Bu anne adaylarının bebeklerini ağır bakıma yatıştan evvel sezeryanla bebeklerini alıyoruz. Hepsi bebeklerini görmek istiyorlar. Ağır bakım sürecinde de entübe olmayanlara bebeğini dijital ortamda gösteriyoruz. Emzirmelerini hiç bir vakit engellemiyoruz. Emzirirken maske, ara ve hijyen kurallarını aksatmıyorlar. Hamile okulunda da gebelikte aşılanmanın ehemmiyetini anlatıyoruz.”

“COVİD-19 GEÇİREN HAMİLELERDE DÜŞÜK RİSKİNDE ARTIŞ”

Tekin, anne adaylarının en büyük çekincesinin ‘aşı bebeğime ziyan verir mi’ olduğuna dikkat çekerek, “Bununla ilgili epeyce bilgi var elimizde. Bilhassa mRNA aşılarının son 6-7 ayda Amerika ve İsrail’de yaygın kullanması ile oralardan gelen hamile dataları var. Hastalık denetim ve tedbire merkezi de 139 bin hamile verisini yayımladı. Nitekim gebeliğin başında ya da hamile kalmadan evvel ya da gebeliğin rastgele bir ayında aşı olan annelerin düşük risklerinde bir artış olmadığı, bebekte bir yan tesir yaratmadığı, annede bir enfeksiyona niye olmadığı ve annede doğumdan daha sonra bir risk yaratmadığı kantılandı. Tersine gebeliği sırasında Covid-19 geçiren annelerimizin hem düşük risklerinde artış hem bebeklerin meyyit doğum risklerinde artış olduğunu datalarla söyleyebiliyoruz” tabirlerini kullandı.

“AŞI OLMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ”

Prof. Dr. Hasret Moraloğlu Tekin, İsrail’de yapılan çalışmada gebeliğinde mRNA aşısı olanların gebelikten daha sonra hem bebeğin kordon kanı hem anne sütünde covid-19 antikorunun tespit edildiğini gösterdiğini hatırlatarak, “Bu da hayli hoş bir bilgi. Bu niçinle anneleri emzirme konusunda destekliyoruz. Anne sütü, göbek kordonu ve plasentada hiç bir biçimde virüs izole edilemedi. 1.5 yıldır hayli çalışma yapıldı. Anne adayları hamile kalmadan evvel mümkünse aşılansınlar. Hamileyken karar verdiyseler çalışmaları incelesinler. Hepsini aşı olmaları tarafında motive etmeye çalışıyoruz” diye konuştu. DHA