Avrupa ve ABD Gazze'ye deniz yoluyla malzeme tedarik etmeyi planlıyor ancak yardım grupları bunun yeterli olmadığını söylüyor

Elif

New member
16 Haz 2021
846
0
0
Başkan Biden'ın Gazze Şeridi'ne deniz yoluyla yardım ulaştırma planlarını açıklamasından bir gün sonra Avrupalı liderler Cuma günü, yardımları hafta sonundan itibaren gemiyle ulaştıracaklarını söyledi. Ancak yardım grupları ve Gazze yetkilileri, hava veya deniz yoluyla yapılan teslimatları çok hantal olmakla eleştirdi ve kamyonla daha fazla gıda ve ilacın dağıtılması için baskı yaptı.

Gazze'nin açlıktan ölmek üzere olan sakinlerine yardım ulaştırılmasındaki zorluklar, Cuma günü Gazze'deki yetkililerin uçaktan atılan insani yardım paketlerinin çarpması sonucu en az beş Filistinlinin öldüğünü ve çok sayıda Filistinlinin de yaralandığını söylemesiyle ortaya çıktı.

Birleşmiş Milletler, beş ay süren savaş ve İsrail ablukasının Gazze Şeridi'ndeki yüz binlerce insanı açlığın eşiğine getirdiği konusunda uyarıda bulunarak, gıda ve diğer temel malzemelerin dağıtımını hızlandırmak için bir dizi öneriye yol açtı. İsrail, Gazze'ye giren tüm sevkiyatların taranmasında ısrar ediyor ve yardım kamyonlarının Gazze Şeridi'nin güneyindeki yalnızca iki sınır geçişinden (biri Mısır'dan, diğeri İsrail'den) geçmesine izin veriliyor.

Başkan Biden Perşembe akşamı, sivillere yiyecek, su, ilaç ve diğer temel malzemeleri sağlamak için Gazze'nin Akdeniz kıyısında yüzen bir iskele inşa etme yönündeki ABD askeri planının ana hatlarını çizdi ve operasyonun, yardımın İsrail'e ulaşmasını sağlamada “büyük bir artışı” temsil edeceğini söyledi. alan.

Pentagon basın sözcüsü Tümgeneral Pat Ryder Cuma günü düzenlediği basın toplantısında iskelenin günde iki milyona kadar yemek dağıtımına yardımcı olacağını söyledi. Gazze Şeridi'nde yaklaşık 2,3 milyon insan yaşıyor.

Ancak ABD'li yetkililerin projenin tamamlanmasının en az 30 ila 60 gün süreceğini söylemesi, önümüzdeki kritik günlerde Gazze'deki kıtlığın nasıl önleneceğine dair soruları gündeme getirdi.

Sınır Tanımayan Doktorlar adlı yardım grubu Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD'nin denizcilik planlarının “bariz bir dikkat dağıtıcı” olduğunu ve yardımın ulaştırılmasının lojistik değil “siyasi” bir sorun olduğunu söyledi.

Grup yaptığı açıklamada, “Gazze halkının çaresizce ihtiyaç duyduğu yiyecek, su ve tıbbi bakım sınırın hemen ötesinde” dedi. “İsrail, malzeme akışını engellemek yerine kolaylaştırmalı.”

İngiltere, Avrupa Birliği ve Birleşik Arap Emirlikleri Cuma günü ABD'nin denizcilik çabalarına katılacaklarını söylediler ancak ortak bir açıklamada yardımın “mümkün olan her yolla” sağlanması gerektiğini eklediler.

AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun başkanı Ursula von der Leyen, yardım taşıyan ilk geminin yakında AB'nin Kıbrıs devletinden Gazze'ye doğru yola çıkabileceğini ve bunu Pazar günü daha fazlasının takip edeceğini söyledi.

İsrail bombardımanı ve aç Filistinlilerin saldırıları sırasında gemilerin yüklerini nereye boşaltacakları veya yardım kamyonlarına nasıl dağıtılacakları henüz belli olmadı. Gazze'nin işleyen bir limanı yok ve kıyı suları çoğu gemi için fazla sığ.

Kıbrıs'ta düzenlenen bir basın toplantısında Bayan von der Leyen birkaç ayrıntı verdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, malların Kıbrıs'tan ayrılmadan önce “İsrail standartlarına göre” kontrol edilmesi koşuluyla deniz koridorunu desteklediğini söyledi.

Cuma günü gazetecilere konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İsrail'in deniz yoluyla yardım sevkiyatı almak üzere Gazze'nin kuzeyindeki Aşdod limanını tamamen açmasının “hayati” olduğunu söyledi.

“Burası işleyen bir liman, artık yardım kabul edebilir” dedi. “Bu, yardımın miktarını artıracak ve daha sonra Gazze Şeridi'ne itilebilir.”

Bay Cameron, son zamanlarda her gün yaklaşık 120 kamyonun yardım taşıyan kamyonun İsrail'e girdiğini ancak bölgenin dört kattan fazla yardım kamyonuna ihtiyacı olduğunu söyledi.

İsrailli yetkililer Gazze'ye ek kara yolları açıp açmayacaklarını söylemediler.

Gıda ve diğer malzeme sıkıntısı özellikle Gazze Şeridi'nin kuzeyinde ciddi boyutlarda ve insani yardım grupları İsrail'e buradaki büyük sınır kapısını yeniden açması yönünde çağrıda bulundu. İkmal konvoylarını güneyden kuzeye taşımaya yönelik birkaç girişim yalnızca sınırlı bir başarı ile sonuçlandı. Yardım kuruluşları, bazı durumlarda silah sesleri nedeniyle geri çevrildiklerini veya kamyonlarının çaresiz insanlar tarafından hedeflerine ulaşamadan istila edildiğini ve imha edildiğini bildirdi.

Deniz güzergahına ilişkin planlar aylar öncesinden şekillenmeye başladı. Kasım ayında Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides, sevkıyatların ülkesinde toplanmasını, Larnaka limanında denetlenmesini ve güvenli bir deniz koridoru üzerinden yaklaşık 240 mil uzaktaki Gazze Şeridi'ne gönderilmesini içerecek bir girişim duyurdu.

Kıbrıs hükümetinin sözcüsü Konstantinos Letymbiotis, bu hafta sonu ilk teslimatlar başarılı olursa, daha fazla teslimatın geleceğini söyledi. Yolculuğun yaklaşık 15 saat süreceğini söyledi ancak güvenlik endişelerini gerekçe göstererek sevkiyatın Gazze'de nereye teslim edileceğini söylemeyi reddetti.

Yardımın bir kısmı, Gazze'de 32 milyondan fazla yemek servis eden World Central Kitchen'ın kurucusu ünlü İspanyol şef José Andrés tarafından dağıtılacak.

Bay Andrés resimler yayınladı sosyal medya Cuma günü, paletlerin kendi grubunun ve İspanyol yardım kuruluşu Open Arms'ın isimlerinin yazılı olduğu bir gemiye yüklendiğini gösteriyor. Sevkiyat planlarının “son aşamada” olduğunu ve “200 paletle Gazze sahillerine ineceğini” söyledi.

Yardım çabaları, savaşın neden olduğu kaos ve çaresizlik nedeniyle sekteye uğradı. Geçen hafta, İsrail askeri eskortunun eşlik ettiği bir yardım konvoyu, yardım kamyonlarının etrafında toplanan düzinelerce Filistinlinin öldürülmesiyle felaketle sonuçlandı. İsrail ordusu Cuma günü ilk iç incelemenin sonuçlarını özetleyen bir bildiri yayınladı ve İsrail askerlerinin konvoyun yakınındaki kaotik bir manzara sırasında “kendilerine yaklaşan Gazze sakinlerini hedef aldığını” söyledi.

Anlatılanlar, binlerce çaresiz Gazzelinin yardım teslimatlarına yaklaşmasının ardından yoğun silahlı saldırıları anlatan tanıkların ve Filistinli yetkililerin anlattıklarından keskin bir şekilde farklıydı.

İsrail ordusu, incelemede askerlerin “şüphelileri” uzakta tutmak için ateş ettiğini tespit ettiğini söyledi.

Açıklamada, “Onlar yaklaşmaya devam ettikçe askerler tehdidi ortadan kaldırmak için ateş açtı” denildi.

Raporun yayımlanması, Gazze'deki yetkililerin Cuma günü hava saldırısında öldürülen Filistinlilerin ölümüyle ilgili başka bir yardım felaketi olduğunu söyledikleri şeyin ayrıntılarını yayınlamasıyla geldi. Bölgenin Hamas liderliğindeki hükümetinin medya ofisi yaptığı açıklamada, yardım paketlerinin “yanlış iniş nedeniyle” bazı kişilerin “kafalarına” düştüğünü söyledi.

Rapor bağımsız kaynaklar tarafından hemen doğrulanamadı.

Sosyal medyada dolaşan ve olayı tasvir ettiği iddia edilen videoda, kuzey Gazze Şeridi üzerinde yardım paketleri taşıyan paraşütleri fırlatan bir uçak görülüyor. İçinde klipTarihi ve yeri Haber tarafından doğrulanan olayda bir paraşüt açılmamış gibi görünürken, paraşütlere bağlı olmayan birkaç paket de yere düştü. Klipte çekilen Al-Shati kampı yakınındaFarklı yönlere koşan insanları görüyorsunuz.

Üst düzey bir BM yardım yetkilisi Jamie McGoldrick, olayın İsrail'in yardım teslimatı için daha fazla kara geçişi açması gerektiğinin bir başka kanıtı olduğunu söyledi.

Bir röportajda “Bırakın akışına bırakın, bu çok basit bir çözüm” dedi. “Bu sabah kuzeyde beş kişiyi öldüren gibi havadan yardıma gerek yok.”

Yardım paketlerini hangi ülkenin durdurduğu belirsizliğini korudu ancak bir ABD askeri sözcüsü, bunun ABD olmadığını söyledi. Son haftalarda ABD, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Fransa tarafından airdroplar gerçekleştirildi.

Pentagon sözcüsü General Patrick Ryder, “Tüm yardım paketlerimizin güvenli bir şekilde indiğini doğruladığımız için, ABD'nin hava saldırılarının sivil ölümlerine yol açtığı yönündeki basın raporları yanlıştır” dedi.

60 yaşındaki tercüman Saleh Eid, Cuma günü yaptığı telefon görüşmesinde, daha önce Gazze'nin kuzeyinde paraşütleri açılmadığı için insanların hayatlarını tehlikeye atan paketlerin “çok hızlı” düştüğünü gördüğünü söyledi.

Gazze şehrinin kuzeyindeki Jabaliya'da yaşayan Bay Eid, bu paketlerin çoğunun denize düştüğünü söyledi. Diğerlerinin ise İsrail sınırına yakın açık alanlara bırakıldığını ve insanların onları geri almak için İsrail güçleri tarafından vurulma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Bay Eid, havadan atılan yiyeceklerin çoğunun en aç insanlara dağıtılmak yerine karaborsada satıldığını söyledi.

Pazar günü ABD'nin bir pazara havadan attığı üç torba yiyecek satın aldığını söyledi. Yemeği, iki haftalık bebeğini emziren eşine, süt üretebilecek kadar iyi beslenebilmesi umuduyla verdi.

Çantaların her birinin kendisine 30 şekel yani yaklaşık 8 dolara mal olduğunu ve içinde küçük bir yemek ile birkaç kurabiye, reçel, fıstık ezmesi, çikolata, meyve suyu kutusu, hazır kahve ve sakız bulunduğunu söyledi.

Helene Cooper, Victoria Kim, Niki Kitsantonis Ve Christina Morales raporlamaya katkıda bulunmuştur.