Azerbaycan: Ermenistan bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasını engelliyor

celikci

Active member
25 Eyl 2020
6,589
0
36
Azerbaycan: Ermenistan bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasını engelliyor
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafınca Ermenistan’ın argümanlarına yönelik yapılan açıklamada, “Aradan 1 yılı aşkın bir süre geçmesine karşın Ermenistan çeşitli mazeretlerle yükümlülüklerini yerine getirmiyor, bölgede barış ve güvenliği engelliyor. Karabağ bölgesine yönelik temelsiz argümanlarından hala vazgeçmeyen ve intikam duygusu sergileyen Ermenistan, Azerbaycan’ın iki ülke bağlantılarını olağanlaştırma adımlarına karşılık vermiyor” tabirleri kullanıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Guba vilayetindeki sakinlerle yaptığı toplantıdaki açıklamaların, imzalanan üçlü bildiriye uymadığı ve Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü tehdit ettiği tarafındaki tezleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının Erivan’ın yükümlülüklerini yerine getirmeyi kaçındığını saklamak, halk içinde temelsiz endişelere yol açmak ve milletlerarası toplumun dikkatini bu husustan uzaklaştırmaya yönelik bir teşebbüs olduğu açıklandı. Azerbaycan’ın 3 ülke önderinin (Azerbaycan-Ermenistan-Rusya) imzaladığı ortak bildirinin en üst seviyede uygulanmasının ehemmiyetini tekraren vurguladığı ve somut adımlar attığı tabir edildi.

“ERMENİSTAN BÖLGEDE BARIŞ VE GÜVENLİĞİ ENGELLİYOR”

Açıklamada, “Aradan 1 yılı aşkın bir süre geçmesine karşın Ermenistan çeşitli mazeretlerle yükümlülüklerini yerine getirmiyor, bölgede barış ve güvenliği engelliyor. Karabağ bölgesine yönelik temelsiz tezlerinden hala vazgeçmeyen ve intikam duygusu sergileyen Ermenistan, Azerbaycan’ın iki ülke ilgilerini olağanlaştırma adımlarına karşılık vermiyor. Yaklaşık 30 yıldır Azerbaycan topraklarını yasa dışı olarak işgal eden ve milletlerarası toplumun davetlerini görmezden gelen Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nı memleketler arası topluma yanlış münasebetlerle hitap etmek yerine ülke başkanlarının imzaladığı bildiriyi dikkatle okumaya ve bu evraklarla üstlendikleri yükümlülükleri yerine getirmeye davet ediyoruz” sözlerine yer verildi.

ALİYEV NE DEMİŞTİ?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Guba ilinin Gonagkend kasabası sakinleri ile yaptığı toplantıda, “Ermenistan da, dünya da gördü, kimse bizi durduramadı. Savaş sırasında bizi durdurmak isteyenler oldu, gereğince kuvvetli çevreler oldu lakin bizi durduramadılar. Ben topraklarımızdan ne vakit çıkmalarıyla ilgili bize tarih vermelerini ve bu biçimde durmaya hazır olduğumuzu söylemiştim. Bugün de birebir şeyi söylüyorum. Lakin bize tarih versinler diyorum” demişti.

Aliyev, “Zengezur koridoru ne vakit açılacak ve bu biçimde olduğu biçimde hiç bir sorun olmayacak. ötürüsıyla hem Ermenistan idaresinin hem Ermenistan toplumunun ve nüfusunun bunu anlaması gerektiğini düşünüyorum. Biz istediğimizi başardık, başarıyoruz ve başaracağız. Bu sorunun yapan bir biçimde müzakereler ve karşılıklı anlayış yoluyla çözülmesi düzgün olur. İkinci Karabağ Savaşı, bütün dünyaya halkımızın iradesini, gücünü ve birliğini gösterdi” sözlerini kullanmıştı.

Alıntıdır