Bebeklerde Kolik Sancısı (İnfantil Kolik)

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,615
0
1
Bu yazımda genç ebeveynlerin dehşetli düşü, çağımızın vebası bebeklerde kolik sancısı yani infantil kolikten bahsedeceğim.

İnfantil kolik = Gaz sancısı değildir. niçini bilinmeyen ağlama ataklarıdır. Ortada hiç bir niye yokken, büsbütün durduk yere, mümkünse daima tıpkı saatlerde, yarınlar yokmuşçasına görülen ağlama nöbetidir. Bebek kaşlarını çatar, ayaklarını karnına çeker, acı çekiyormuş üzere durur. Literatürde “3 haftadan uzun süren, haftada en az 3 gün olan ve günde 3 saati aşan huzursuzluk ve ağlama nöbetleri” diye tanımlanır ve ancak hiç bir tabip “Bu bebek 2 haftadır ağlıyor, artık git, bir hafta daha sonra gel” demez. O yüzden bundan evvelki cümledeki tarifimi dikkate alın.

Bakın artık söyleyeceğim epeyce kıymetli: Kolik sancıları 2 haftadan küçük bebeklerde görülmez. Yani bir haftalık bir bebek ağlıyorsa muhtemelen açtır yahut altta yatan diğer bir sebep olabilir, hekiminize derhal başvurun. Doğumsal kalp hastalıkları, böbrek bozuklukları üzere durumları atlamamalıyız.

Girizgâhı uzun tuttum çünkü husus değerli, bebeği ağlamasın diye servet harcayan babalar var. Maalesef bu işin her bebekte işe yarayan kesin bir tahlili yok. Bir bebekte işe yarayan metot başkasında yaramayabilir. Koliğe yol açtığı düşünülen tüm sebepleri ve tahlillerini yazacağım, vaziyet alın

Kolik sancılar hayatın ortalama 3. haftasında başlar, 8. haftada en ağır düzeye ulaşır, daha sonrasında azalmaya başlar ve yaklaşık 4. ayda biter.

Koliğe sebep olan durumları evvel başlıklar halinde yazdım, hepsini tek tek açıklayacağım: •Aşırı anne sütü olması ve göğsün süratli boşalması

•Annenin tükettiği besinler

•Reflü

•Bağırsakların gelişmemiş olması

•Yorgunluk

•Aşırı uyaran maruziyeti

•Sigara (tüm kötülüklerin anası)

Anne sütü fazlacasa / göğüs süratli boşalıyorsa bebek emerken gark gark diye ses çıkarır. Bu, bebeğin hava yuttuğunu gösterir ve koliğe sebep olur. bu biçimde bir durumda emzirmedilk evvel 1-2 dakika memeyi sağın, o denli emzirin. Emzirdikten daha sonra bebek hala açsa sağdığınız sütü yeniden bebeğe verebilirsiniz

kimi vakit yanlış emzirme tekniği yüzünden bebek hava yutar. Göğsün kahverengi kısmının büyük kısmının bebeğin ağzının ortasında olması lazımdır. Bebeğin çenesinin göğsünüze değmesi, göğüs başının da mümkünse damağa kadar itilmesi gerekir. Boşluk olması durumunda bebek hava yutacaktır. Emzirmedilk evvel burun paklığı ve karın masajı yapın. Bebeği 40-45 derece eğik yatırarak emzirin. Hava yutma ihtimalini azaltmış olursunuz. Şayet biberonla besliyorsanız emzik kısmında hiç hava kalmaması, biberon deliklerinin hayli büyük olmaması gerekir, yoksa hoop bir daha hava.

Emzirirken birinci gelen sütün rengi açıktır. Bu süt laktozdan güçlü ön süttür ve sindirilmesi zordur. sonrasındasında koyu kıvamlı, yağdan varlıklı ve besleyici kıymeti yüksek olan son süt gelir, sindirimi daha kolaydır. Birtakım bebekler bir memeyi bitirdikten daha sonra doymazlar ve anne direkt ikinci göğse geçip emzirmeye devam eder. Bu durumda bebek sıkıntı sindirilen ön sütü tekrar almış olur. Benim teklifim annenin ikinci göğse geçmedilk evvel 2 dakika sağıp (daha fazla değil) bebeği o denli emzirmesidir.

Annenin tükettiği besinler de bebekte kolik sancısı yapabilir. Olağan şüpheliler: Süt ve süt eserleri, yumurta, sığır eti, deniz eserleri, gluten içeren besinler, yer fıstığı soya vs. Bu eserleri annenin diyetinden çıkarmak, kolik tedavisine yardımcı olabilir, lakin bunun bir sırası vardır. Kıymetli bir detay: Burada “gıda alerjisi”nden bahsetmiyorum. Besin alerjisi egzama, kanlı kaka, ishal üzere bulgularla seyreden yakın takip gerektiren bir hastalıktır. Kolikte ise alerji değil, “sindirmekte zorlanma” durumu vardır. Yani çabucak hipoalerjenik mamalara sarılmayın!

Süt, sindirimi güç bir besindir. Annenin süt mamüllerini epey tüketmesi, kendi sütüne de bol bol geçmesine ve bebeğin sindirmede zorlanmasına sebep olur. Süt mamüllerini kesmek kolik sancıların azalmasını sağlayabilir (yoğurt, ayran, tereyağı, dondurma, sütlü pasta ve tatlılar hepsi dahil) Süt diyetine başladıysak bebeğe “Lactobasil” içeren bir probiyotik ve “laktaz enzimi” içeren bir damla başlamak faydayı arttırır (Damla ismi için hekiminize danışın).

15 gün süt diyetinden yarar görmezsek, süt diyetini kesmeden yumurta diyetine başlamak gerekir. Yani hem süt ve süt eserleri birebir vakitte yumurta yasaktır. 15 gün ikili diyet de yarar göstermezse sıra sığır etine gelir. Nadiren de olsa 15’er günlük denemelerle üstte saydığım tüm besinleri keserek 6’lı eliminasyon diyetine kadar yükselmek gerekebilir. Lakin dediğim üzere buna hayli nadiren gerek duyulur ve her evre kesinlikle hekim denetiminde yapılmalıdır.

Mideyle yemek borusu içinde gerçek bir kapak yoktur. Kalınlaşmış kas katmanı vardır ve bebeklerde tam gelişmediği için gevşek kalıp, mideden yemek borusuna süt kaçışına niye olabilir. Buna “reflü” denir. Kolik sancılar kimi vakit, reflünün birinci belirtisi olarak ortaya çıkabilir, bebek anti reflü tedaviden yarar gorebilir.

Bağırsak gelişimi birtakım bebeklerde 4 aya kadar uzayabilir. Gelişmemiş bir bağırsakla sindirim zorlaşacağından kolik sancılar görülebilir. Tek deva sabırdır, bağırsak geliştikçe kolik sancılar azalacaktır. Kimi bayan doğumcuların “dördüncü trimester” dedikleri olay bu işte

Ana rahminde loş ve sessiz ortama alışan bebek, dış dünyada hayli fazla ışık ve sese maruz kalınca da kolik gelişebilir. Bu yüzden bebekleri çok ışık ve gürültüden uzak tutmak koliği önlemede tesirlidir. aslına bakarsan bebek birinci hafta kendini dış dünyadan koruyan bir kalkanla doğar. Birkaç haftada bu kalkan ortadan kalkar ve abovvv. Yani arkadaşlar cennet boşuna annelerin ayakları altında değil, biraz uğraşacağız.

Arkadaşlar koliğin bilinen sebeplerini saydım, ancak dikkat ederseniz gebelikte kaynaklanan bir sorundan yahut genetik yatkınlıktan bahsetmedim. Zira infantil kolik ile gebelik devrinin yahut genetiğin bir alakası olduğu şimdiye kadar gösterilememiştir.

Kıymetli bir bilgiyi daha vurgulamak istiyorum. İnfantil kolik, anne babanın tavırları kararı ortaya çıkmaz. Anne ve baba her şeyi hakikat yapsa bile durum büsbütün tıpkı olabilir. Yapılacak en hakikat şey, bebeğin ağlaması konusunda akılcı davranmaktır. Asla kendinizi suçlamayın.

Birinci kural: bebek ağladığında kucağınıza alın, onun inançta olduğunu hissettirin. Bebeği göğsünüze yaslayın. Kanguru yahut sling kullanabilirsiniz. Sarılmak, bebekte itimat hissi uyandırır. Bu ortada sırtına, hafifçeçe, aralıklı olarak minik vuruşlar uygulamanın da faydası olur.

Bebeği kucakta, pusette, yatağında, hamakta (artık ne var ise) ritmik biçimde sallayın. Yalnız şiddeti uygun ayarlamak gerekir, epey sert sallamak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bebeği otomobiliyle gezdirmek de faydalıdır. Hatta kimi vakit arabaya bindirip tıp atmak bile gerekir.

Bebeği kucağa “basınç uygulama tekniği” ile de alabilirsiniz. Bebeğin sırtı size, karnı karşıya bakacak biçimde ve kolunuz bebeğin karnına gelecek biçimde tutulur. Bebek sırttan yavaşça ittirilir. bu biçimdece bağırsak sıkıştırılarak hareket etmesi sağlanır.

Bebeğe ılık banyo yaptırın ve su altında masaj yapın (youtube’de masaj görüntüleri mevcut, sevincinize bakılırsa birini seçin). Masaj hayli kıymetli arkadaşlar. Bilhassa süt diyetine başladıysanız birlikteinde kesinlikle masajlara başlayın. Siz istiyor uyumak, bu biçimde yapacak masaj.

Bunları rutine bindirmek, bebeğin hayatında bir rutin sağlamak kolik tedavisinde başarılı bir yoldur. Her gün birebir saatte banyo yaptırmak, tıpkı saatte masaj yapmak, birebir saatte sallamak, uyutmak vs rutininin kolik tedavisinde tesirli olduğu gösterilmiştir.

Anne sütünü kesmeyin (bunu öneren hekimler var). Ben önermiyorum, bilakis daha fazla emzirin. Bebek emdikçe rahatlar, gaz çıkarır. Emzik de verebilirsiniz. Karna sıcak havlu / kiraz çekirdeği koyabilirsiniz. Sıcağın kas gevşetici tesiri ile kolik rahatlayabilir.

Fön ve süpürge sesi sahiden işe yarıyor arkadaşlar. Yalnızca bu seslerin olduğu spotify/youtube kayıtları bile var. (girişimcilik diz boyu) Klasik müzik dinletmek yahut sıradan müzikler söylemek de bebeği rahatlatabilir. Bebeğin beğendiği bir melodi tekrar yeniden söylenebilir.

Torino’da yapılan bir çalışmada rezene, meyan kökü, papatya karışımının kolik sancısına düzgün geldiği gösterilmiştir. Lakin abartmayın, bebeğe günde bir çay kaşığı içirmek kâfi. Anne de bir bardak içebilir, sütüne de geçer, hoş olur, şık olur, şahane olur.

Son deva olarak bebek epeyce ağlar ve susturulamazsa, hekiminiz da uygun görür reçete ederse bir fitil yahut şuruptan yardım alabilirsiniz. (buradan ilaç ismi veremiyorum fakat herkes anladı herbiçimde)

En şahane bilgiyi sona sakladım arkadaşlar. Altın bilgi: Bebek uyuduğunda kesinlikle siz de uyuyun, bebeği uyurken izlemeyin. Evet epeyce tatlı uyuyor, evet düş üzere bir olay; ancak anne olarak sizin de uykunuzu almış ve zinde olmanız kolik tedavisinde epeyce lakin çoook değerli Kolik bebeğin gelişimi epeyce güzeldir. Düzgün kilo alır, nörolojik gelişimi olağandır. Bebekte rastgele bir kalıcı tesir bırakmadan güzelleşir (Endişeye mahal yok endişeye). Ebeveynlere düşen sabretmek ve tabip denetimlerini aksatmamaktır. Umarım faydalı olmuştur, hürmetler.