Belkıs Özener kimdir, kaç yaşında? Belkıs Özener ve Gönül Muharrir kardeş mi?

ahmetbeyler

Active member
25 Eyl 2020
29,705
0
36
Belkıs Özener kimdir, kaç yaşında? Belkıs Özener ve Gönül Muharrir kardeş mi?
Yeşilçam sinemalarının efsanevi sesi Belkıs Özener, belgesellere mevzu olmuş, 300 sinemaya sesini vermiş, sayısız mükafatın sahibi görünmez bir dublaj sanatçısıdır.

81 yaşındaki usta sanatçı Belkıs Özener bu akşam Kanal D’nin müzik cümbüş programı Müzikler Bizi Söyler’e konuk oluyor.

Belkıs Özener kimdir, kaç yaşındadır, aslen nereli? Belkıs Özener ve Gönül Muharrir kardeş mi? üzere soruların cevapları izleyenler tarafınca merak konusu oldu.

İşte Belkıs Özener hakkında merak edilenler…

BELKIS ÖZENER KİMDİR?

28 Mart 1940 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen şarkıcı Belkıs Özener, ses sanatkarı Gönül Muharrir’in kız kardeşidir.

Babası Erzincanlı yol müteahhidi Mehmet Beyefendi ile Yugoslav göçmeni annesi Fatma Hanım’ın üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Belgin Özener’in asıl ismi Belkıs Özyenginer’dir.

Anne ve babası 2 yaşında iken boşanmıştır. Ablası Belma annesine, Gönül ablası da babasına verilince Belkıs da iki teyzesinin yanında büyümüştür.

1952 yılında Gönül Muharrir’in radyo imtihanlarını kazanmasıyla birlikte Yazar’la birlikte evvel Ankara’ya, çabucak sonrasında İstanbul’a taşınmıştır.

MÜZİK MESLEĞİ

Alaeddin Yavaşça, Zeki Hisli ve Radife Erten’den dersler almış ve sonrasındasında bir ses yarışı kazanmıştır. 14 yaşındayken Sabite Cins Gülerman’ın alt takımında birinci kez sahneye çıkan Özener, Tepebaşı Gazinosu’nda Perihan Altındağ’ın alt takımında ise birinci yevmiyeli sahnesini yapmıştır.

Belkıs Muharrir ismiyle bir süre plak ve sahne çalışması yaptıktan daha sonra çabucak hemen 16 yaşındayken bir iş adamı Rauf Köksalan ile evlenmiş ve bu evliliğinden Benek, Bengü ve Barkın isimlerinde üç çocuğu olmuştur. Eşi ölene kadar 27 yıl evli kalmıştır.

Evlendikten daha sonra hayli fazla sahne çalışması yapmayan Özener, 1967 yılında Metin Bükey’in teklifiyle birinci kez ‘Sinekli Bakkal’ sinemasında Türkan Şoray’ın oynadığı roldeki şarkıyı seslendirmiştir.

YEŞİLÇAM’IN GÖRÜNMEYEN SESİ

100’ü Şoray’ın olmak üzere 300’den çok şarkıyı Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik üzere oyuncuların sinemalarında onların yerine seslendirmiştir. Yeşilçam’ın üslup değiştirdiği senelerla bir arada mesleğini bırakmıştır. Yapıtları 2006 yılında ‘Sahibinin Sesinden Yeşilçam Şarkıları’ isimli albümde bir ortaya toplanmıştır.

300 kadar sinemada yıldızlara sesini veren Özener’in hiç ummadığı bir olay onu sinemadan soğutmuştur. Belkıs Özener o olayı şöyleki anlatmıştır:

”’Civciv Çıkacak, Kuş Çıkacak’ isimli sinemada Mine Memnun’u seslendirmiştim. Ancak bunun bir seks sineması olduğunu bilmiyordum. Ve o günden daha sonra tekrar sesimi kimseye vermedim.”

MÜKAFATLARI

• 2004 – Uçan Süpürge Bayan Sinemaları Festivali-Dublaj Sanatkarı Onur Mükafatı
  • 2006 – 43.Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği Onur Mükafatı
  • 2016 – İstanbul Flaş Gazetesi Onur Mükafatı
ALBÜMLERİ

• 2006 – Yeşilçam Müzikleri / Sahibinin Sesinden
78’LİK VE 45’LİKLER

• Unuttum Seni Ben / Açılan Bir Gül Üzere (Columbia – 1955)
  • Güller içinde / Sevdası Zehir (Columbia – 1955)
  • Gözlerimin Yaşını Silemiyorum / Ağlarım Gülenim Yok (Grafson – 1963)
  • Gönlümde Hazan / Sabah senelerdan Beri (Efes – 1966)
  • Derbederim / Seviyorum Seni Ben (Efes – 1966)
  • Seni Yalancı / O denli Sevdim ki Seni (Efes – 1966)
  • Boş Kalan Çerçeve / Anneler Günü (Televizyon – 1969)
  • Ne Bahtsız Başım Var / Oy Oy Birtanem (Televizyon – 1969)
  • Eski Yuvana Dönsen Olmaz Mı? / Bu Ayrılık Ne Güç Şeymiş (Şençalar-1970)
  • Hayat Birinci Sevgiyle Başlar / Bakınca Gözlerine – (Şençalar – 1970)
  • Sıkıntı / Hayat Sevince Hoş (Saner – 1972)
  • Bugünün Yarını Var / Olmaz Olsun bu biçimde Hayat (Şençalar – 1974)
SİNEMALARI VE DİZİLERİ (OYUNCU)

• 2003 – Yeşilçam Denizi (Tv Programı)
  • 1956 – Saz Ve Caz (Sinema Filmi)
  • 1955 – Pir Ahmed’in Gözdesi (Sinema Filmi)
SİNEMALARDA SESLENDİRDİĞİ KİMİ MÜZİKLER

• Fosforlu Cevriye
  • Sevemedim Kara Gözlüm
  • İsmini Anmayacağım
  • Gözüm Sende
  • Nasıl Geçti Habersiz
  • Sonbahar Rüzgarları
  • Gümüş Gerdanlık
  • Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak
  • Damarımda Kanımsın
  • Aşkım Bahardı
  • Yağmur