Benden daha akıllılarla çalışacak kadar şanslıydım

celikci

Active member
25 Eyl 2020
6,589
0
36
Benden daha akıllılarla çalışacak kadar şanslıydım
“Çok sayıda başarılı ve varlıklı insan tanıdım. Hepsinin en bedelli anıları işle ilgili muvaffakiyetleri değil, aile ve dostları ile geçirdikleri vakitti. Benim için de öyle” diyen ABD eski Lideri Barack Obama, liderliği bando şefliğine benzetti.

İş hayatında birden fazla vakit meslek ve daha fazla gelir için büyük bir gayret veriliyor lakin son toplamda aile ve dostlarla geçirilen vakit, varlıkların en kıymetlisi olarak bedellendiriliyor. Büyüme idare platformu Insider tarafınca düzenlenen Reshape 21 konferansında konuşan ABD’nin 44. Lideri Barack Obama, Insider Kurucu Ortağı ve CEO’su Hande Çilingir’in, “Ömrünüzün sonu geldiğinde hangi anları hatırlamak istersiniz” sorusunu şöyleki yanıtladı: “Belki başkanlık seçimini kazandığım an cevabını vereceğimi düşünebilirsiniz fakat hayır, kızlarımın elini tutarak parka götürdüğüm vakit, eşime sarıldığım an… bir hayli güçlü ve başarılı insan tanıdım. Onlarda da birebirini gördüm, aile ve dostlarla geçirilen vakit en pahalısı.”

Obama liderlik usulünü anlatırken amaç merkezli irtibatın ehemmiyetini vurguladı. Liderliği bir bando yönetmeye benzeten Obama, “Farklı yetenekleri bir harmoni ortasında bir arada ortaya koyabilmelisiniz. Ben, benden daha akıllı ve yetenekli beşerlerle çalışacak kadar şanslıydım. Başkanın vazifesi bir misyon ve vizyon oluşturmak, grubu buna inandırıp o yolda tüm yeteneklerini ortaya koymasını sağlamaktır. Takımınızdaki her insanın kendini kıymetli hissetmesi fazlaca önemli” dedi.

GENÇLER ZORLAYACAK

Yeni neslin değişim getireceğini söyleyen Obama şu saptamayı yaptı: “Gençler fazlaca yetenekli, sofistike, dünyada olan bitenden daha fazla haberdar. Çok daha teşebbüsçüler, risk almaya meyilliler. Eski yapıların onlara hizmet ettiği konusunda şüpheliler. Siyasi partilere karşı sorgulayıcılar. Bilgi almak istiyorlar ancak ana akım medyayı pek kullanmıyorlar. Önümüzdeki periyotta eski ile yeninin çarpışmasını izleyeceğiz. Gençler, geçmişten kalan bariyerleri kırmak için uğraş göstermek zorunda kalacak.”

Bayanlara fırsat eşitliği sağlamamak eksik bırakır

İki kız çocuğu babası olan eski ABD Lideri Obama, şimdilerde hayır işleri yapıyor, kitap, podcast yayınlıyor ve dizi projeleri ile ilgilenip konferanslarda liderlik üzerine konuşmalar yapıyor. Obama, bir soru üzerine cinsiyet eşitliğine vurgu yaparak, kız çocuklarının erkek çocukları ile eşit kaidelerde eğitim gördüğü ülkelerin daha başarılı ve kuvvetli olduğunu vurguladı. Obama, “Kadınlara fırsat eşitliği sağlanmadığı durumları, futbol maçına eksik oyuncu ile çıkmaya benzetiyorum. Elinizdeki tüm kıymetleri kullanmıyorsunuz halbuki herkes o grupta olup bedel yaratmalı” diye konuştu.

Alıntıdır