Beyin kanamasından mevte ‘yanlış teşhis’ soruşturması

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,510
0
1
Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde, baş ağrısı şikayetiyle Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi’ne başvuran Gül Sandıkçı (41), teze bakılırsa, acil serviste ‘migren’ teşhisi koyularak, tedavisinin akabinde konutuna gönderildi. 2 saat daha sonra bir daha kötüleşince kaldırıldığı birebir hastanede beyin kanaması geçirdiği anlaşılan Sandıkçı, kurtarılamadı. Ailenin birinci muayenede yanlış teşhis koyulduğu argümanıyla tabip Ö.Ç. hakkındaki cürüm duyurusu üzerine savcılık soruşturma, Vilayet Sıhhat Müdürlüğü de inceleme başlattı.

Köprübaşı ilçesi Yağmurlu Mahallesi’nde yaşayan Gül Sandıkçı, 15 Ağustos’ta şiddetli baş ağrısı şikayetiyle Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Argümana bakılırsa, acil serviste ‘migren’ teşhisi koyulan Sandıkçı, tedavisinin akabinde meskenine gönderildi. 2 saat daha sonra bir daha kötüleşince kaldırıldığı tıpkı hastanede bu sefer beyin kanaması geçirdiği anlaşılan Sandıkçı, sırasıyla Sürmene Devlet Hastanesi, Yasal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’ne sevk edildi. Gül Sandıkçı, ameliyatın akabinde alındığı ağır bakım servisinde 18’inci günde tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı.

VİLAYET SIHHAT MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN İNCELEME

Gül Sandıkçı’nın eşi Erkan Sandıkçı’nın, birinci muayenede yanlış teşhis koyduğu savıyla Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi’nin acil servis sorumlu doktoru Ö.Ç. hakkındaki cürüm duyurusu üzerine Sürmene Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Vilayet Sıhhat Müdürlüğü de tezler üzerine inceleme başlattı.

‘EMİN MİSİNİZ’ DEYİNCE ‘bu biçimde KOLTUĞUMA SİZ OTURUN’ DEMİŞ

Acil serviste hekimin, muayene sırasında masasında oturduğunu anlatan Erkan Sandıkçı, “Doktor beyefendi yerinden kalkıp hastaya hiç bir müdahalede bulunmadı. Yalnızca ‘Neyiniz var?’ dedi. Eşim de ‘Hocam bu biçimde bir ağrı hayatımda görmedim, başımın ağrısı boynumdan bedenime iniyor’ dedi. Tabip uzaktan ‘migren’ teşhisi koydu. Eşim de ‘Emin misiniz zira yaylaya çıkacağım’ deyince bu sefer tabip ‘bu biçimde siz gelin, benim koltuğuma oturun’ dedi. Eşime iğne vurdular, dilaltı hapı verip, yarım saat beklememizi söylemiş olduler. Tansiyonu 14,5’tu daha sonra ne hekimi gördük ne de bir hastane nazaranvlisi yanımıza geldi. Yarım saat bekleyip, yola çıktık. İğnenin tesiriyle eşimin ağrıları biraz hafifçeledi. Tabibin koyduğu teşhise inanarak yaylaya çıktık” dedi.

‘İHMAL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Seslikaya Yaylası’ndaki konutlarına çıktıktan yarım saat daha sonra eşinin kötüleştiğini anlatan Sandıkçı, “Beyin kanaması geçirdiğini bilemedim, teşhisi ben koymadım. Son gittiğimiz hastanede eşim biri açık biri kapalı olmak üzere 2 sefer ameliyat edildi. 18 gün ağır bakımda kaldıktan daha sonra eşim vefat etti. Birinci gittiğimizde hekim bizi meskene göndermeyip öbür hastaneye gönderseydi bu olaylar başıma gelmeyecekti. Tabipler bütün müdahaleleri yaptılar lakin eşim beyin kanamasını yayladayken geçirdiği için hayli geç kalındığını ve ihmal olduğunu söylemiş olduler. Birinci gittiğimiz hekimin dikkatsizliği olduğunu düşünüyorum. Eşim ağır baş ağrısı sebebiyle gitti lakin ağrı kesici iğne vurup geri gönderdi. Öbür bir hastaneye gönderseydi bunlar yaşanmıyor olabilirdi. Eşime yanlış teşhis koyup, beyin kanaması yaşamasına sebep olan hekimden adalet önünde hesap sormak istiyorum” diye konuştu.