Bilim Konseyi Üyesi Prof. Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,598
0
1
Türkiye’nin tüm risklerine karşın yeni eğitim öğretim yılında gerekli önlemleri alarak yüz yüzü eğitime geçilmesi ve bunun sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiği açıklandı. Hususla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sıhhat Bakanlığı Bilim Heyeti üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye’de 18 milyonu aşkın öğrenci nüfusu olduğunu hatırlattı.

Özlü, bu kadar kişinin hayatından pandemi niçiniyle 1,5 yıl çalındığını kaydederek şunları söylemiş oldu:

YETİŞKİNLERE NAZARAN ÇOK DAHA HAFİF

– Bu ülke için 18 milyonu düşünürseniz yani aşağı üst 25-30 yılı çalınması demektir. Bu telafisi epeyce sıkıntı bir durum. Onun için bunu daha da uzatmak hayli yıkıcı olabilir. O bakımdan yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz. Bizi burada motife eden şey gençlerin bu hastalığa yakalanma ve ağır seyretme olasılığın yetişkinlere bakılırsa epey daha yavaşça olması. Ancak endişelendiren durum; delta varyantı niçiniyle bilhassa lise üniversite yakın olan genç kümesinde bulaşma ve bulaştırma oranlarının erişkinlere benzeri noktaya ulaşmış olması.

– O bakımdan Türkiye bu riski göz önüne alarak ve güzel yöneterek okulları açmaya çalışacak bunu yapmak zorunda. Bunu kimi ülkeler yaptı kimileri yapamadı lakin dünyanın her yerinde eğitim vakit zaman kesintiye uğradı. Şayet düne bakılırsa bugünkü halimize bakacak olursak bunu yapma noktasında daha yakınız zira geçen yıl olmayan kuvvetli bir silah var; aşı. O bakımdan şayet aşılamayı hızlandırır yahut yaygın hale getirebilirsek ve gerekli öteki hassasiyetleri de karşılarsak ben okulların açık olmaya devam edebileceğini sürdürülebilir olacağını en azından umut ediyorum.

BULAŞMA MÜMKÜNLÜĞÜ ÇOK YÜKSEK

– Toplumumuzda geniş aile yapısı, komşuluk, akraba, arkadaşlık, dostluk alakaları fazlaca fazla. Sıcakkanlı insanlarız. ötürüsıyla öğrencilerle teması olan aile bireylerinin kesinlikle erişkinlerin aşılanmış olması gerekiyor en değerlisi bu. Haftada 6-7 saat okulda, kapalı ortamda 30-40 öğrenci bir ortada olacak ve bu daima yenidenlanacak. Müspet olay var ise bulaşma mümkünlüğü çok yüksek. Zira delta varyantı fazlaca daha kolay bulaşıyor. Onun için öğrencinin bunu alması ve konuta getirmesi topluma taşıması fazlaca kolay. Bir biçimde öğrencilerle teması olan herkes bütün erişkinlerin aşılanması birinci derecede bu riski yönetmek açısından en tesirli önlem olacaktır.

DEVLET KAMU SAĞLINI KORUMAK ZORUNDA

– 16 yaş ve üzeri şu anda aşı yaptırabiliyor. Bu yaş kümesinin bilhassa delta varyantı açısından yetişkinlere benzeri biçimde bulaşma ve bulaştırma özelliğine sahip olduğunu düşünürsek son derece uygun aşılanma açısından. 12 yaş üzeri yahut daha erken yaşlara yanlışsız aşının çekilmesi konusu çabucak hemen Türkiye’de uygulamaya geçmiş değil lakin bunu yapan ülkeler var. Toplumun aşılanmış olması yani yüzde 90’ı yüzde 100 aşılanmış bir topluma ulaşmak en ideali. Beşerler aşı olmak istemiyorlar, buna hürmet duyuyorum. Fakat şöyleki bir durum var devlet kamu sıhhatini korumakla nazaranvli ve kapalı alanlara toplumsal alanlara kalabalıklara karışmak istiyorsanız aşılı değilseniz bu biçimde tehdit oluşturmadığınızı belgelemeniz sizden istenebilir. Bunu bütün dünya uyguluyor bir hayli ülkede bu var.

ÖLENLERİN BİRÇOK AŞISIZ

– Maalesef mevt sayıları epey fazla. Şu anda vefat eden hastalarımız kaybettiğimiz yurttaşlarımız genelde 30-35 yaş kümesi ve evvelde sağlıklı olan, kronik hastalığı olmayan bireyler. Bu olayı daha da üzücü hale getiriyor. Zira bu bireyler genel itibariyle yaşlarına ve sıhhatlerine güvenip aşı olmayı raddenler yahut aşısızlar. O bakımdan bunlarda ağır seyrediyor. Ben mevt sayılarının önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Günde 300’e yakın ölümüz var.