BM Güvenlik Konseyi’nde Gazze kararına ilişkin oylama yine ertelendi

Elif

New member
16 Haz 2021
856
0
0
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail ve Hamas’a daha fazla insani yardımın daha erişilebilir hale getirilmesi çağrısında bulunan bir kararın oylanmasını üst üste ikinci gün erteledi, bunu mümkün kılmak için mücadeleyi durdurdu; bu arada ABD’li diplomatlar bunu neyin yapabileceğiyle boğuşuyor. olmak.

Gecikme duyurusu, saatler süren yoğun kapalı kapılar ardındaki müzakerelerin ve diplomatların Gazze’deki savaşı tartıştığı Güvenlik Konseyi toplantısının ardından geldi. Ayrıca, kararı masaya koyan Birleşik Arap Emirlikleri’nin metni üyeler arasında dağıttığı Cuma gününden bu yana günlerce süren müzakerelerin ardından geldi.

Tartışmanın büyük bir kısmı, Gazze’deki iki milyondan fazla Filistinli sivilin durumu kötüleştiğinde Konsey’in harekete geçmesi ihtiyacına odaklandı. BM’nin Orta Doğu barış süreci özel koordinatörü Tor Wennesland Salı günü konseye “insani bir felaketin kapıda olduğunu” söyledi.

Oya sunulan karar taslağında, Gazze’ye kara, hava ve deniz yoluyla insani yardımın güvenli bir şekilde ulaştırılmasının yanı sıra Gazze’de tutulan rehinelerin derhal serbest bırakılmasına olanak sağlamak için çatışmaların askıya alınması çağrısında bulunuluyordu. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in yardım dağıtımlarını izlemesi için bir yol oluşturulması çağrısında da bulundu.

ABD, acil ve kalıcı ateşkes çağrılarını engelleyen tek Güvenlik Konseyi üyesi oldu ve bu türden iki kararı veto etti. Geçtiğimiz hafta yapılan Genel Kurul’da 153 ülkenin ezici çoğunluğu ateşkes yönünde oy kullanırken, ABD de tedbire karşı oy kullanan 10 ülke arasında yer almıştı.

Filistinli sivillere yardım etmek ve savaşın sona ermesine yardımcı olmak için daha fazlasını yapması yönünde Biden yönetimi üzerindeki uluslararası ve yerel baskı artıyor. Haberler/Siena College’ın Salı günü yayınlanan anketi, Amerikalıların yüzde 57’sinin Biden yönetiminin savaş yönetimini onaylamadığını ortaya koydu.

Diplomatlar, son oylamadan önceki müzakerelerin Gazze üzerinde önemli bir etki yaratacak bir orta yol bulmaya odaklandığını söyledi.

Geçen hafta Gazze ile Mısır arasındaki Refah sınır kapısına yaptıkları ziyarette, BM insani yardım kuruluşları ve her iki yerdeki yerel yardım kuruluşlarının başkanları, konsey üyelerine, Gazze’de tahminen 2,2 milyon Filistinlinin acısını hafifletmenin, önemli ölçüde daha fazla yardım olmadan imkansız olacağını söyledi. bölgeye daha fazla yol açılması ve çatışmaların sona ermesi.

Konseyin tek Arap üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri, müzakerelerde metnin değiştirilmesinin ardından kararı kamuoyuna sundu. Orijinal metin “düşmanlıkların durdurulması” çağrısında bulunuyordu ve ABD ve İsrail, ateşkesin Hamas’ın yeniden toparlanmasına yardımcı olacağı tutumunu benimsedi.

Kararda ayrıca, yardımların ulaştırılması için bir BM izleme sisteminin kurulması çağrısında bulunuluyor ve Gazze’nin büyük bölümünü yok eden iki ay süren yoğun çatışmaların ardından insani yardımın tek başına yeterli olmayacağı için ticari malların da Gazze’ye girmesine izin verilmesi gerektiği belirtiliyor. yerleşim bölgesinin altyapısı.

Gazze’nin Mısır’la güney sınırındaki Refah sınır kapısından her gün 200’e yakın yardım kamyonu Gazze Şeridi’ne giriyor. Pazar günü İsrail, Refah sınır kapısının doğusunda bulunan Kerem Şalom sınır kapısını açarak İsrail’den gelen yardım kamyonlarının Ekim ayında savaşın başlamasından bu yana ilk kez Gazze Şeridi’ne girmesine izin verdi.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı bu ayın başlarında Gazze halkının yaklaşık yüzde 60’ının açlığın eşiğinde olduğunu açıklamıştı ve BM yetkilileri, felaket niteliğindeki durumun kötüleştiği ve geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarmıştı.

Yetkililer, 1,2 milyondan fazla insanın yerinden edildiğini ve uygun hijyen ve temiz su olmadan kapalı alanlarda yaşadığını ve hastalığın hızla yayıldığını söylüyor. Bölgedeki tıp merkezleri saldırıya uğradı, kapatıldı ya da malzeme ve güvenilir elektrik eksikliğiyle mücadele ediyor. Birleşmiş Milletler, bir grup insanın yiyecek ve su bulmak için yardım kamyonlarına saldırdığını bildirdi.