BM yardım yetkilisi, Gazze'nin bazı bölgelerinde “tam anlamıyla kıtlık” yaşandığını söyledi

Elif

New member
16 Haz 2021
880
0
0
Dünya Gıda Programı başkanı, Gazze'nin bazı kesimlerinde yaklaşık yedi ay süren savaşın ardından bölgeye yayılan “geniş çaplı bir kıtlık” yaşandığını ve bunun da yardım dağıtımını son derece zorlaştırdığını söyledi.

Programın direktörü Cindy McCain, Cuma günü geç saatlerde “Meet The Press” ile yaptığı röportajdan alıntılarda, “Kuzeyde tam anlamıyla bir kıtlık var ve güneye doğru yayılıyor” dedi.

Bayan McCain, Kuzey Gazze Şeridi'nde kıtlık olduğunu ilan eden bir ABD hükümeti veya BM yardım çabasına liderlik eden ikinci önde gelen Amerikalıdır; ancak onun yorumları karmaşık bir bürokratik süreç olan resmi bir beyan teşkil etmemektedir.

Neden resmi bir kıtlık ilanı yapılmadığını açıklamadı. Ancak değerlendirmesinin “sahada gördüklerimize ve deneyimlediklerimize” dayandığını söyledi.

Açlık krizi, İsrail ordusunun çok az kontrol uyguladığı veya hiç kontrol etmediği, büyük ölçüde kanunsuz ve çetelerin istila ettiği şeridin kuzey kesiminde en kötü durumda. İsrail'in son haftalarda buradaki zorlu koşulları iyileştirmesi yönünde artan küresel baskıyla karşı karşıya kalmasından sonra, harap olmuş bölgeye daha fazla yardım aktı.

Diplomatik düzeyde, ateşkes ve İsrailli ve Filistinli rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik bir anlaşma amacıyla Cumartesi günü Kahire'de müzakereler yeniden başladı. Filistin silahlı grubu, Hamas liderlerinden oluşan bir heyetin Mısır'ın başkentine gittiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde İsrail ve görüşmelerin kolaylaştırıcıları Mısır, Katar ve ABD, Hamas'ın son ateşkes önerisine vereceği yanıtı beklerken, Hamas İsrail'in onayladığı teklifi tartışmaya açık olduğunun sinyalini verdi. Cuma günü, Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken ABD'li yetkililerin Hamas'ın “ateşkese ve rehinelerin serbest bırakılmasına 'evet' yanıtını kabul edip edemeyeceğini” görmek için bekleyeceklerini söyledi.

Arizona'daki McCain Enstitüsü'nde konuşan Bay Blinken, “Gazze halkı ile ateşkes arasında duran tek şey Hamas'tır” dedi. “Peki bakalım ne yapacaklar.”

Üst düzey Hamas yetkilisi Husam Badran, gönderdiği kısa mesajda grup temsilcilerinin önerilen anlaşma konusunda “büyük bir güvenle” Kahire'ye geldiğini söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya atıfta bulunarak, “Eğer bir anlaşma yoksa bu tamamen Netanyahu'nun yüzündendir” dedi.

Haftalardır, Bay Netanyahu İsrail kuvvetlerinin, Hamas'ın geri kalan güçlerinin çoğunun bazı liderlerin yanında konuşlandığına inanılan Refah'a gireceğini duyuruyor. Plan, Biden yönetimi de dahil olmak üzere, Gazze'ye sığınan bir milyondan fazla yerinden edilmiş insanın güvenliğine ilişkin endişeler nedeniyle geniş çapta eleştirilere maruz kaldı.

Diplomatik protokol uyarınca isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan iki İsrailli yetkiliye göre, Cumartesi günü itibarıyla İsrail, İsrailli yetkililerin daha önceki müzakere turlarında yaptığı gibi Hamas yetkilileriyle dolaylı müzakerelere başlamak üzere Kahire'ye bir heyet göndermemişti.

İsrailli yetkililerden biri, Hamas Kahire'de önerilen anlaşmayı kabul ettiğini açıklasa bile ateşkesin yakın zamanda gerçekleşmesinin pek olası olmadığını söyledi. Yetkili, Hamas'ın anlaşmasını ateşkesin daha ince noktalarını çözmek için yoğun müzakerelerin takip edeceğini ve bu tür görüşmelerin muhtemelen uzun ve zorlu olacağını da sözlerine ekledi.

Bayan McCain, ateşkesin Gazze'deki durumu hafifletmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

“Basınla Tanışın” programında “Bu dehşet” dedi. “İzlemesi çok zor, duyması da çok zor. Umarım ateşkese ulaşabiliriz ve bu insanları, özellikle de kuzeydekileri çok daha hızlı bir şekilde beslemeye başlayabiliriz.”

Çatışma sırasında Gazze'de kıtlık olduğunu söyleyen ilk Amerikalı yetkili, geçen ay Kongre'de ifadesinde bu yorumlarını yapan ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı direktörü Samantha Power oldu.

Senatör John McCain'in dul eşi Bayan McCain, 2021 yılında Başkan Biden tarafından ABD'nin BM gıda ve tarım ajanslarına büyükelçisi olarak atandı ve geçen yıl bir BM ajansı olan Dünya Gıda Programı'nın başına geçti.

Resmi bir kıtlık beyanı, Birleşmiş Milletler kuruluşu, Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması ve kıtlığın yaşandığı ülkenin hükümeti tarafından yapılır. Gazze'deki hangi yerel otoritenin bunu yapma yetkisine sahip olabileceği belli değil. Kısa sürede ölçülen açlık, yetersiz beslenme ve ölüm oranlarına dayanan raporlar nadirdir. Ancak yardım kuruluşları için kıtlık, rakip felaketlerin arasında bir krizi ön plana çıkarır ve müdahale için para toplamalarına yardımcı olur.

Gazze, uzmanların ağır insan yapımı açlık krizi olarak adlandırdığı durumla karşı karşıya. İsrail'in bombalaması ve bölgeye yönelik kısıtlamaları yardım dağıtımını oldukça zorlaştırdı. Son dönemde Gazze'ye gelen yardım miktarı arttı ancak yardım grupları bunun yeterli olmaktan uzak olduğunu söylüyor.

Savaşın ilk üç haftasında İsrail, Gazze'de sözde “tam kuşatma”yı sürdürdü ve Savunma Bakanı Yoav Gallant, bölgeye “elektrik, yiyecek, su ve yakıtın girmesine izin verilmeyeceğini” ilan etti. İsrail ordusu ayrıca Gazze limanını da yok etti, balıkçılığı kısıtladı ve birçok çiftliği bombaladı.

İsrail sonunda kuşatmayı hafifletti ancak silah ve diğer malzemelerin Hamas'ın eline geçmemesini sağlamak için gerekli olduğunu söylediği dikkatli bir denetim süreci başlattı. Yardım grupları ve yabancı diplomatlar, denetimlerin eksikliklere neden olduğunu söyledi ve İsrail'i, su filtreleri, güneş lambaları ve makaslı tıbbi kitler gibi yardımları dayanaksız gerekçelerle keyfi olarak reddetmekle suçladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, geçen ay yaptığı açıklamada İsrail'in Gazze'ye yardım politikasının savaş suçu anlamına gelebileceğini söylemişti.

Sivillerin aç bırakılmasının silah olarak kullanılması, uluslararası insancıl hukukun ciddi bir ihlalidir ve Roma Statüsü ve Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Anlaşması uyarınca bir savaş suçudur.

İsrailli ve yabancı yetkililer geçen hafta Haber'a, ICC'nin üst düzey İsrailli yetkililere karşı – muhtemelen Gazze'deki sivillere yardım ulaştırılmasını engelledikleri iddiaları nedeniyle – tutuklama emri çıkartmaya hazırlandığından endişe duyduklarını söylediler. (Ayrıca mahkemenin Hamas liderleri için aynı anda çıkarılabilecek tutuklama emirlerini de değerlendirdiğine inandıklarını söylediler.)

İsrail daha önce, Birleşmiş Milletler'i yardımı yeterli şekilde dağıtmamakla ve Hamas'ı da malzemeleri yağmalamakla suçlayarak, yardımı kısıtlamayı şiddetle reddetmişti. ABD'li ve BM yetkilileri, Hamas'ın bu hafta başında ele geçirdiği ve şu anda kurtarılmakta olan bir sevkiyat dışında buna dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.

Sorun ne kadar çözülürse çözülsün, Gazze'deki pek çok insan için, özellikle de kendilerini özellikle savunmasız bırakan hastalıklardan muzdarip çocuklar için yaşam tehlikesinin devam ettiğine şüphe yok. Yerel sağlık yetkililerine göre, 17 Nisan itibarıyla Gazze Şeridi'ndeki hastanelerde yetersiz beslenme veya benzer nedenlerden dolayı 12 yaşın altındaki en az 28 çocuk öldü; bunların arasında bir aylıktan küçük bir düzine bebek de var. Yetkililer, hastaneler dışındaki birçok ölümün habersiz kaldığına inanıyor.

Son haftalarda yardım akışında bazı iyileşmeler oldu ve Çarşamba günü İsrail Erez sınır kapısını yeniden açarak bazı malzemelerin doğrudan Gazze Şeridi'nin kuzeyine akmasına izin verdi.

Gazze'nin kuzeyindeki Cebaliye sakini 36 yaşındaki Fatma Edaama, mahallesindeki koşulların hâlâ zor olduğunu söyledi. Et gibi pek çok ürünün mevcut olmadığını veya fahiş fiyatlara satıldığını söyledi.

Ancak Bayan Edaama, un, konserve ürünler ve diğer ürünlerin çok daha serbestçe bulunabildiğini ve maliyetlerinin büyük oranda düştüğünü söyledi. “Eskiden hiçbir şey yoktu, insanlar hayvan yemlerini öğütüyordu” dedi. “Şimdi yemeğimiz var.”

Yine de yabancı yetkililer ve yardım grupları daha fazlasına ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Blinken bu hafta Ürdün'deki bir yardım kampını ziyaret ettikten sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Bu gerçek ve önemli bir ilerleme, ancak daha fazlasının yapılması gerekiyor” dedi.