BM’nin Gazze kararı kabul edildi ancak ateşkes çağrısı yapılmıyor

Elif

New member
16 Haz 2021
855
0
0
Bay Guterres, kararın Birleşmiş Milletler ve yardım kuruluşlarının Gazze halkına daha fazla yiyecek, su ve ilaç ulaştırmasına yardımcı olacağını umduğunu ancak krize gerçek anlamda çözüm bulmanın tek yolunun kavgaları sona erdirmek olduğunu söyledi.

Oylamadan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Gazze halkının çaresiz ihtiyaçlarını karşılamanın ve süregelen kabusuna son vermenin tek yolu insani ateşkestir” dedi.

İsrail’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Gilad Erdan, Başkan Biden ve diğer ABD’li yetkililere müzakereler sırasında “İsrail’in yanında durdukları” ve “tanımlı kırmızı çizgilere uydukları” için teşekkür etti.

Sayın Erdan yaptığı açıklamada, “Karar, İsrail’in Gazze Şeridi’ne giren yardımları izleme ve denetleme yetkisini elinde tutuyor” dedi. Ayrıca Güvenlik Konseyi’ni 7 Ekim saldırısını kınamadığı için eleştirerek şunları ekledi: “BM’nin sadece Gazze yardım mekanizmalarına odaklanması gereksiz ve gerçeklikle temassız – İsrail kesinlikle buna izin veriyor.” Gazze için yardım malzemelerinin girişi. “Gerekli ölçek .”

Filistin’in BM Büyükelçisi Riyad H. Mansour, konseyde duygusal bir konuşma yaparak, İsrail’in evine düzenlediği hava saldırısında anne ve babasını ve iki kardeşini kaybeden Filistinli bir kızın hikayesini gözyaşları içinde anlattı. Kendisi de daha sonra hastaneye düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü söyledi.

“Bu karar doğru yönde atılmış bir adımdır” dedi. Derhal ateşkes için bunun uygulanması ve buna büyük bir baskının eşlik etmesi gerekiyor; tekrar ediyorum: Derhal ateşkes.”

Şu anda, Gazze Şeridi’ne giren yardım kamyonlarının Mısır’dan İsrail’deki Kerem Şalom’a gidip inceleme yapması, ardından Mısır’a geri dönmesi ve sınırı geçerek Gazze’ye girmesi gerekiyor. Bu süreç, BM yetkililerinin hantal ve savunulamaz olarak tanımladığı bir süreç.

Refah sınır kapısını kontrol eden Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır, süreci kolaylaştıracağını söyleyerek BM’den silah ve diğer kaçak mallara yönelik yardım sevkiyatlarını kontrol etmesini istedi. Ancak ABD, bunun mümkün olabilmesi için İsrail’in denetim sürecine dahil edilmesi gerektiğini savundu.

Gazze Şeridi’ndeki sağlık yetkililerine göre, İsrail’in askeri saldırısında pek çok çocuk ve kadının da aralarında bulunduğu yaklaşık 20.000 kişi öldürüldü.