Diyanet 18 Şubat 2022 Cuma Hutbesi konusu ve metni: Peygamberimizin Ahlakı Kur’an’dı

ahmetbeyler

Active member
25 Eyl 2020
29,705
0
36
Diyanet 18 Şubat 2022 Cuma Hutbesi konusu ve metni: Peygamberimizin Ahlakı Kur’an’dı
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca yayınlanan cuma hutbesinin bu haftaki konusu belirtildi.

Cuma namazı için mescide gidecek olan vatandaşlar, her hafta farklı bir mevzuyu ele alan Cuma hutbesi konusu nedir? sorusuna karşılık aranıyor.

Hutbenin bu haftaki konusu “Ahlak” oldu. Diyanet hutbe mevzu başlığını “”Peygamberimizin Ahlakı Kur’an’dı” olarak duyurdu.

İşte 18 Şubat 2022 Cuma hutbesi konusu ve tam metni…

18 ŞUBAT DİYANET CUMA HUTBESİ METNİ

Saygıdeğer Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Ulu Rabbimiz şu biçimde buyuruyor:

“İçinizden Allah’ın lütfuna ve ahiret gününe umut bağlayanlar, Allah’ı oldukçaça ananlar için hiç kuşku yok ki, Resûlullah’ta hoş bir örneklik vardır.”

Okuduğum hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şu biçimde buyuruyor:

“Ben hoş ahlakı tamamlamak için gönderildim.”

Aziz Müminler!

Allah Resûlü (s.a.s), iman ve ibadetin yanında ahlaken de insanların en kâmilidir. Geliniz, bugünkü hutbemizde Peygamberimizin eşsiz ahlakını bir daha hatırlayalım. Onun ahlakıyla ahlaklanma ahdimizi tazeleyelim. Değerli Müslümanlar! Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in ahlakı Kur’an’dı. Peygamberimiz, Kur’an neyi emretmişse onu ömrüne aktarmış, neyi de yasaklamışsa ondan kaçınmıştır. Bir keresinde “Ey müminlerin annesi, bana Resûlullah’ın ahlâkını anlatır mısın?” diye soran bir bireye, Hz. Âişe validemiz şöyleki yanıt vermişti: “Sen Kur’an okumuyor musun? Onun ahlakı Kur’an’dı.”

Bedelli Müminler!

Peygamberimiz (s.a.s), şefkatli ve merhametli bir aile reisiydi. Hane-i saadeti huzur ve muhabbet doluydu. O, yuvasına şiddet ve nefretin bulaşmasına asla müsaade vermezdi. Bir hadisinde en iyi kişiyi şu biçimde tanım etmişti: “Sizin en iyiniz, ailesine en hoş davranandır. İçinizden ailesine karşı en hoş davranan da benim.”

Aziz Müslümanlar!

Resûl-i Ekrem (s.a.s), en hoş muallimdi. ömrün her alanında faydalı bir hayli şeyi ashabına öğretirken “Ben size, bir babanın evladına öğrettiği üzere öğretiyorum” buyurmuştu. Çocuk eğitimine ise başka bir kıymet verirdi. Küçük sahabilerin, gönülleri mescitlere bağlı ve namaz aşkıyla büyümeleri için efor gösterirdi. Bütün uğraşı, onların imanlı ve hoş ahlaklı olmaları içindi. Anne babalara öğüdü hayli açıktı:

“hiç bir anne baba, çocuğuna hoş terbiyeden daha değerli bir bağışta bulunamaz.”

Değerli Müminler!

Allah Resûlü (s.a.s) beraberinde samimi, sadık ve vefakâr bir dosttu. Hz. Ali Efendimiz, onun arkadaşları ve dostlarıyla olan münasebetini şöyleki anlatıyordu: “Resûlüllah, her vakit güler yüzlü, yumuşak huylu ve nazikti. Asla makûs huylu, katı kalpli, bağırıp çağıran, berbat kelamlı, kusur bulan ve cimri bir kimse değildi. Hoşlanmadığı şeyleri görmezlikten gelir, kendisinden beklentisi olan kimseleri hayal kırıklığına uğratmaz, onların isteklerini boşa çıkarmazdı…”

Bedelli Müslümanlar!

Her sözümüzde, her işimizde Peygamberimizi örnek alalım. Evet, onun ulu ahlakını rehber edinelim ki bizlerin de ahlakı Kur’an olsun. Kulluk yolcuğunda ruhlarımız kemalini bulsun. Ailelerimiz dünyadaki cennetimiz olsun. Dost, arkadaş ve akrabalarımızla ortamızda samimiyet, inanç ve vefa köprüleri kurulsun. Dünyamız mana bulsun, ahiretimiz ebedi huzurla dolsun.

Unutmayalım ki “Sözlerin en doğrusu, Allah’ın kitabıdır. Rehberliğin en hoşu, Muhammed’in rehberliğidir.”