“Dream Objects – Düş Nesneleri”, birinci defa İstanbul’da sergileniyor

Benimki

New member
16 Haz 2021
139
0
0
Tayvanlı annesi ve Türk babasının kültürel farklılıklarıyla yoğrulan; Türkiye, Tayvan, Amerika içinde geçirdiği çocukluk ve gençlik devirlerinde çıktığı içsel seyahatlerle kendini geliştiren Tayvanlı Türk sanatçı Melek Kocasinan (Gao Anqi), pandemi devrinde kaldığı Ankara’da üretmeye, yeni seriler tasarlamaya devam ediyor. Tayvanlı Türk sanatçı bu kere de, 15 Temmuz’da Beşiktaş Akaretler’deki Karl & Ein Sanat Galerisi’nde açılışı yapılacak ve birinci sefer sergilenecek olan yeni serisinde, lüks tüketim eserleriyle insanın alakasını yaratıcı bir biçimde araştıran “Dream Objects – Düş Nesneleri”serisiyle karşımıza çıkıyor.

Seri, çağdaş insanın ruhsal bütünlüğe kavuşabilmesi için dilek objelerinin bir araç olma ihtimalini görselleştiriyor. Objeyi aşabilmek için ondan kurtulmak yerine, o objenin yarattığı içsel isteğe ve o dileğin yaşanış biçimine odaklanılmasını öneriyor. Çağımızda alışveriş bağımlılığı olarak kötülenen ve minimalist yaklaşımlarla fazlalıkların azaltılması önemsenen dünyamızda, asırlar boyunca lüksü özlemiş, aramış ve bedeller ödemiş insan tabiatına daha gerçekçi bir bakış sunuluyor. İrrasyonel bir bakış açısıyla heybetli lüks nesnelerle ilgimizde o içimizde canlanmak isteyeni sarsıp uyandırmak; o objenin ötesini hayal etmesi için bir kapı olarak kullanmayı çağrıştırıyor. Sanatçı, lüks ve insanın çağlar boyunca kurduğu düşlerin kıssasını sanatla birleştirerek çağdaş insanın kendinden bile gizleyebildiği istek haritasını görünür kılmayı amaçladığı serinin devamında ise öteki lüks nesneler, saatler ve mücevherler de dahil etmeyi planlıyor.

Chanel, Louis Vuitton, Hermes, Fendi, Prada, Cartier, Rolex üzere dünyaca ünlü lüks markaların mamüllerini ve eser ambalajlarını düzenleyerek oluşturduğu fotoğrafların negatiflerini alarak canlı renklerle dolu kompozisyonlar oluşturan Kocasinan, ‘düş/rüya’ manasına gelen klasik Çince karakter ’夢– meng’ kelimesini yenidenlayarak, lüks objelerin üzerinde kullanıyor. Sanatkarın, M.Ö. 1600’lü senelerda kaplumbağa kabukları ve hayvan kemiklerinde birinci yazılı örneklerine rastlanan 夢– meng (düş/rüya) sözcüğünü seçmesindeki maksat ise; insanların hayal kurma ve onları gerçekleştirme muhtaçlığının kadim köklerini de hatırlatmak.

“Seride kullandığım 5000 yıllık Çince ‘meng’ sözünü, resimsel özelliği ve geçmişi niçiniyle seviyorum. Yapıtlarda kullanılan bu kelimeyi Tayvan’da Çince öğrenirken, annemin verdiği çalışma kartlarının içinden bilhassa alıp sakladım. Her nereye gittiysem bu kart benimle birlikte seyahat etti. 30 seniçin fazladır saklıyorum. Kartta, sözcüğün geçirdiği evrim de var. Evvel dikine bir düz çizgi (yatak) ve üzerinde yatan insan ve ağaçlar varmış. Ekilen tohumların, bir orman oluşunu temsil ediyormuş. Bir beşere düşünü sorarsak, biz de aslında bir tohum ekiyoruz o bireye, gelecekteki ormanı hayal etmesi için. Söz vakit içinde evrilerek, kaşlar, göz ve çatı altındaki geceye dönüşmüş. Hem gece düşlerini birebir vakitte hayatla ilgili hayallerimizi, amaçlarımızı temsil eden bir hale gelmiş. İnsanın kadim düşleme ve hayal gücünü, hayatta gerçekleştirmek istediklerini anlatıyor. Antik Yunan’da Plato, içimizdeki davet diyor buna. Şamanik öğretilerde de, hayatın bizim üzerimizden görmek istediği düşten bahseder. Gerçekleşmeyi isteyen bir canlı varlık üzere içimizde bekleyen… Ben de, Dream Objects- Düş Objeleri serimde, o içimizde canlanmak isteyeni, farklı bir yolla uyandırmak istiyorum. Zira ömrün bizim üzerimizden gerçekleştirmek, yaşama geçirmek istediği düşe yanlışsız yöneldiğimizde büyürüz, gücümüz artar, ömür dolu oluruz, fark ediliriz… Karşıtı istikamette hareket edersek hatırlanmayız, silikleşiriz. Bu seride, etkileyici nesnelerle, aslında tasarımcılarının gerçekleşmiş düşlerine ulaşmanın, yani çantayı satın alıp kullanmanın ötesinde, içine çekildiğimiz düş objeleri bize kendi içimizde isteyenleri hatırlatabilir mi sorusuna karşılık arıyorum,’ diye özetliyor yeni serisini Kocasinan.

Sanatçı serisinde ayrıyeten sanat severlere bir de kendilerini sorgulama talihi tanıyor. Seri; ‘Alışveriş, moda ve lüks, şahsi keşif için muhtaçlığımız olan düzgünleşme için bir arayış mıdır?’, ‘Lüks, statü ya da başkalarını takip etmek için değil, kendi yönelimlerini fark etmek için kullanıldığında, yarattığı duygusal haz ve düşsel taban niçiniyle, psikoterapik bir tesire sahip olabilir mi?’, ‘Bilinç dışımız bizimle sembollerle, karmaşık bir biçimde konuşmaya çalışırken, lüks eserler bu konuşmaya aracılık edebilirler mi?’, ‘Sahip olunmak istenen pırıltılı, renkli nesnelerle, toplumsal statünün ötesinde, kendimizle ilgili aradığımız lakin ismini koyamadığımız bir şeyleri arıyor olabilir miyiz?’, ‘İçimizdeki boşluktan değil, ortaya çıkmak için uğraşan, saklı isteklerimizle ilgili hislerimizi transfer ettiğimiz nesnelere olan hislerimizi inceleyerek, objeyi aşarak kendimize ulaşmak mümkün müdür?’ üzere sorulara yanıt arıyor.

Sanatçı bu sorulara kendi yanıtını ise şu sözlerle veriyor; “İnsanın zihninde beliren yahut kendisine çekim hissettiği görsel imgeler, insan zihninin etkileşimine dair ipuçları sunar ve bizi ruhsal bütünlüğe ulaştırmak için bir tansiyon yaratır. Benim için bu tansiyon, çocukluğumdan beri ilgi duyduğum dizayncı çantalarıydı. Onlara sahip olmaya, dokunmaya olan dileğimin ortasında hem anne tarafınca beslenme hasreti, daha da kıymetlisi benden küçük bir varlığa hiç ziyan vermeden ve kullanılmadan saklama isteğimi gördüm. Arzuladıklarımız tahminen içimizdeki boşluktan kaynaklanmıyor; kalbimizin derinliklerinden dışarı çıkmaya, hayata geçmeye çalışanları işaret ediyor. İçimizdeki o heyecanı ve arzuyu takip edersek, objeyi aşarız ve içimizdekine, özetlemek gerekirse kalbimizdeki düşe ulaşırız. Bu manada yapıtlarım, ‘senin düşün nedir?’ diye sorarak, seyirciye kendilerini daha evvel denemedikleri bir taraftan; imgesel, düşsel ve sembolik bir yerden keşfe yöneltmeyi arzuluyor. Daima ‘az, oldukcatur’ deniyor tasarım prensibi olarak. Hayatta ise tahminen de ‘fazlaca, fazlacatur’. Yaratıcılık, kimi vakit ne işe yarayacağını bilmediklerimizden yesyeni olasılıklar yarattığımız bir karmaşık ve çoğul ortama gereksinim duyar. Arzuladıklarımız tahminen içimizdeki boşluktan değil, dışarı çıkmaya çalışanların bir izdüşümü olur. O heyecanı, arzuyu takip edersek, objeyi aşarız ve düşe ulaşırız. Bu niçinle çağımızdaki moda mecmuaları, instagram’daki influencer sayfalarına negatif bir gözle bakıp yargılamadan evvel, insan olarak çekildiğimizi yeri fark etmek ve o çekildiğimiz yerdeki manalar üzerinde tefekkürde bulunmaya çalışmak gerekir üzere geliyor bana. Bu sayede içsel seyahatimizi epey daha geniş kapsamlı yapabiliriz.”

Tayvanlı Türk sanatçı Melek Kocasinan’ın (Gao Anqi) birinci vakit içinderda Ankara’da sergilen ve büyük ilgi goren “Transcending the Dream Object- Düş Objesini Aşmak” isimli yapıtı de 15 Temmuz’da Karl & Ein Sanat Galerisi’nde olacak. Fendi’nin Peekaboo çantasını bir sanat yapıtına dönüştüren sanatçı, bu yapıtında lüks ve günlük objeler kullanarak yeni manalar üretmeyi, bu manalarla da içsel seyahate çıkmamızı sağlıyor. Mevlana’nın “Gönlünde olanı benden gizleme ki, benim gönlümdeki de ortaya çıksın,” kelamından esinlenerek kalbimizdeki yeteneklerin ortaya çıkması için karşımızdakinin de iç dünyasını ve yeteneklerini açmasının ilham vericiliğini vurguluyor. Peekaboo çantalı heykel, yükseldiği katman katman aynalı basamaklarla, bir yandan toplumsal statüde yükselmeyi canlandırırken; bu yükselişi sindirmenin, kendini aşarak diğerleriyle paylaşmanın, topluma geri vermenin değerini de hatırlatıyor. Çantanın sol tarafında gözüken kırmızı camdan kalp ile çantayı insanlaştıran Kocasinan, izleyicinin çantadan taşan mücevherimsi ve parlak objelere bakarken tabandaki aynalı yüzeylerde kendini de görmesini ve kendi içsel zenginliklerine yönelmesini amaçlıyor.

Hibya Haber Ajansı