Dünya Gıda Programı başkanı, Gazze'nin bazı bölgelerinde kıtlık yaşandığını söyledi

Elif

New member
16 Haz 2021
880
0
0
Dünya Gıda Programı Direktörü Cindy McCain, Gazze Şeridi'nin bazı kesimlerinde yaklaşık yedi ay süren savaşın ardından hızla yayılan “tam anlamıyla bir kıtlık” yaşandığını söyledi.

Bayan McCain, Kuzey Gazze Şeridi'nde kıtlık olduğunu ilan eden bir ABD hükümeti veya BM yardım çabasına liderlik eden ikinci önde gelen Amerikalıdır; ancak onun yorumları karmaşık bir bürokratik süreç olan resmi bir beyan teşkil etmemektedir.

Bayan McCain Cuma günü “Meet the Press” ile yaptığı röportajdan alınan alıntılarda “Kuzeyde tam anlamıyla bir kıtlık var ve güneye doğru ilerliyor” dedi. Röportajcı Kristen Welker, Bayan McCain'den sözlerini tekrar etmesini istedi.

Bayan Welker, “Söyledikleriniz önemli” dedi. “Gazze'nin kuzeyinde geniş çaplı bir kıtlık olduğunu mu söylüyorsunuz?”

Bayan McCain, “Evet öyleyim” diye yanıtladı. “Evet benim.”

Çatışma sırasında Gazze'de kıtlık olduğunu söyleyen ilk Amerikalı yetkili, geçen ay Kongre'de ifadesinde bu yorumlarını yapan ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı direktörü Samantha Power oldu.

Bayan McCain, Başkan Biden tarafından 2021 yılında ABD'nin BM gıda ve tarım kuruluşlarına büyükelçisi olarak atandı ve geçen yıl bir BM kuruluşu olan WFP'nin başına geçti.

Resmi bir kıtlık ilanı genellikle hem Birleşmiş Milletler'i hem de kıtlığın yaşandığı ülkenin hükümetini kapsar ve Gazze'deki hangi yerel otoritenin bunu yapma yetkisine sahip olabileceği belirsizdir.

Röportajda Bayan McCain, kıtlıkla ilgili neden resmi bir açıklama yapılmadığını açıklamadı. Ancak değerlendirmesinin “sahada gördüklerimize ve deneyimlediklerimize” dayandığını söyledi.

“Bu dehşet” dedi. “İzlemesi çok zor, duyması da çok zor. Umarım ateşkese ulaşabiliriz ve bu insanları, özellikle de kuzeydekileri çok daha hızlı bir şekilde beslemeye başlayabiliriz.”

Gazze, uzmanların söylediğine göre İsrail bombardımanı ve bölgeye yardım ulaştırılmasını son derece zorlaştıran kısıtlamaların bir sonucu olarak insan yapımı ciddi bir açlık kriziyle karşı karşıya kaldı. Son dönemde Gazze'ye gelen yardım miktarı arttı ancak yardım grupları bunun yeterli olmaktan uzak olduğunu söylüyor.

Savaşın ilk haftalarında İsrail, Gazze Şeridi'nde sözde “tam kuşatma”yı sürdürdü ve Savunma Bakanı Yoav Gallant, bölgeye “elektrik, yiyecek, su ve yakıtın girmesine izin verilmeyeceğini” ilan etti. İsrail ordusu ayrıca Gazze limanını da yok etti, balıkçılığı kısıtladı ve birçok çiftliği bombaladı.

İsrail sonunda kuşatmayı hafifletti ancak malzemelerin Hamas'ın eline geçmemesini sağlamak için gerekli olduğunu söylediği dikkatli bir denetim süreci başlattı. Yardım grupları ve yabancı diplomatlar, denetimlerin eksikliklere neden olduğunu söyledi ve İsrail'i, su filtreleri, güneş lambaları ve makas içeren tıbbi kitler de dahil olmak üzere, bunları yardımları reddetmek için kullanmakla suçladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, geçen ay yaptığı açıklamada İsrail'in Gazze'ye yardım politikasının savaş suçu anlamına gelebileceğini söylemişti.

İsrail, ordusunun World Central Kitchen'dan yedi uluslararası yardım çalışanını hava saldırısında öldürmesinin ardından, son haftalarda Gazze'ye yardım sevkiyatına izin vermesi yönünde artan baskı altındaydı.