e-devlet uygulamasında milyonları ilgilendiren yeni hizmet: ‘Çalışma yaşamım’ ile neleri yapabileceğiz?

Serkan

New member
16 Haz 2021
42
0
0
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, “Araçlarım” bütünleşik hizmeti daha sonrasında “Çalışma yaşamım” ismiyle yeni bir bütünleşik hizmet çalışmasının başlatıldığını belirtti. Koç, bu çalışmada bir epeyce kuruma ilişkin hizmetin bulunduğunu vurguladı. Koç, Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Yükseköğretim Heyeti, Mesleksel Yeterlilik Kurumu, İŞKUR ve SGK hizmetlerinin konsept içine dahil edildiğini bildirdi.

ÇALIŞMA HAYATIM İLE MİLYONLARA HİZMET VERECEK

Çalışma hayatım bütünleşik hizmetinin emekliler, çalışanlar ve iş arayanlar için modellendiğini anlatan Koç, bu bütünleşik hizmetle emeklilerin “Emeklilik İşlemleri” modülünden 4A, 4B, 4C aylık ayrıntılarını, aylık kesintilerini, bir aylık maaş tercihlerini, aylık detaylarıne ait barkodlu evrak alma süreçlerini, banka ve adres değişikliği taleplerini, hareketsiz ve blokeli emekli maaş sorgulama ve iade başvurusu süreçleri üzere bir epeyce süreci gerçekleştirebileceğini belirtti.

Çalışanların ise çalışan modülünden 4A, 4B, 4C tescil detaylarıne erişebileceğini, ne vakit emekli olabileceğini, 4C bordro, lisan tazminatı, 4A/4B iş bakılırsamezlik ödemesi ayrıntılarını sorgulayabileceklerini belirten Koç, çalışanların şahıs ödemeleri, esnaf ve sanatkar sicil/oda ayrıntıları ve iş yeri kaydı/borcu yoktur dokümanı sorgulama/doğrulama üzere hizmetlere çarçabuk erişim sağlayıp süreçlerini gerçekleştirebileceğine dikkat çekti.

Koç, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Çalışma hayatım hizmetiyle artık tüm vatandaşlarımız sıhhat modülünden, sıhhat garantisi hak sahipliğini sorgulayabilecek, tedavi ayrıntıları, reçete ayrıntıları, ilaç kullanım müddetlerini nazaranbilecek, optik cam/çerçeve, diş protez hakkı ve medikal materyal detaylarıne erişip istirahat raporlarını bakılırsabilecek.”

“Çalışma yaşamım” bütünleşik hizmetinde iş arayan vatandaşlar için “iş arıyorum” modülünün yer aldığını lisana getiren Koç, iş arayanların yeni bütünleşik hizmetiyle İŞKUR kayıt detaylarıne kolaylıkla ulaşabileceklerini, iş ilanları ve müracaatlarını görüp İŞKUR’a faal kayıtlıysa ilgili ilanlara müracaat yapabileceklerini, kurs/program ilanları ve ön müracaatları ile iş müracaatlarını sorgulama süreçlerini gerçekleştirebileceklerini anlattı.

Koç, ayrıyeten yeni bütünleşik hizmet “Çalışma yaşamım” ile tek ekran üzerinden SGK borçlarının ve yapılandırma ayrıntılarının görülüp yapılandırılabildiği, MEB, YÖK, öğrenci ve mezuniyet ayrıntılarının görüntülendiği ve mesleksel yeterlilik doküman detaylarıne ulaşıldığını söylemiş oldu.