Emre Belözoğlu’nun birinci basın toplantısı! “Benim için kolay olmadı”

Tranduil

New member
16 Haz 2021
253
0
0
Spor Toto Üstün Lig’in 5. haftasında Corendon Alanyaspor’u 2-0 mağlup eden Medipol Başakşehir’de Teknik Yönetici Emre Belözoğlu basın toplantısında konuştu.

Pro lisans kursuna başlayan Belözoğlu, birinci kere basın toplantısına katılma hakkı elde ederek maçın akabinde soruları yanıtladı.

Müsabakayı kıymetlendirerek kelamlarına başlayan Belözoğlu, “Bizim için pahalı bir 3 puan oldu. Topa hakim olmak isteye iki ekibin maçı oldu. Rakip de topa sahip olmak üzere bir plan yaptı. Biz de geçen hafta biraz baskı çalışmıştık. Birinci 10 dakikada baskımız işledi lakin rakip sonrasındasında topa sahip olmaya başlayınca oyun ortasında değişiklik yaptık. Birinci 15 dakikadan daha sonra geriden kurmadan rakip ceza alanına girene kadar yakaladığımız durumlar vardı. Bunları değerlendirebilsek daha farklı olabilirdi. İkinci yarıda merkezden yaptığımız ataklar vardı. Genel olarak istediklerimizi aldığımız bir oyun oldu. Düzeltmemiz gereken yerler var. Futbolcuların hepsini tebrik ediyorum. Karşılarında düzgün bir rakip vardı” diye konuştu.

Pro lisans konusunda da konuşan geç çalıştırıcı, “Benim için kolay olmadı. Futbolu bırakmadan 3-4 sene öncesine kadar teknik adam olmak istedim ve bunun için çalıştım. Genç teknik adamlar için pro lisans konusu da bizi biraz yordu. Biz de etten kemikteniz. Lakin güya hiç liyakatimiz yokmuş, hiç bir diplomamız yokmuş üzere algı oluşturanlara karşı da sessiz kalarak işimizi yeterli yaptık. Kursa başladık. Benim için değerli olan bu mesleğin prestijine leke getirmeden bu işi yapmak olacak. Oynatmak istediğim ideolojiyi de çalıştığım kadrolara geçirip, Avrupa’da ülkesini temsil eden birisi olmayı hedefliyorum” açıklamasını yaptı.

“Başarıya aç oyuncular transfer ettik”

Grubun çabucak hemen gol yememesi hakkında konuşarak kelamlarına devam eden Emre Belözoğlu, “Organizasyon yalnızca ofansif manada olmuyor. Her kadro bize artık gaye kadro gözüyle bakıyor. Elimde düzgün bir takım var, âlâ bir takımımız var. Kendi oyunumuzun kıymetli olduğunu, kendi sistemimizin bedelli olduğunu söylüyoruz. Bunlardan birisi de defansif tertibimiz. Şu ana kadar hayli mutluyum” dedi.

Yeni transferler Keny ve Traore için de konuşan Belözoğlu, “Çok kıymetli ve kıymetli, hem de da pozisyonu, durumu ne olursa olsun muvaffakiyete aç oyuncular transfer ettiğimizi düşünüyorum. Memnunum. Oyun giren herkes elinden geldiğince dayanak verdi. Keny geçen sene 1. Lig’in en kıymetli ismiydi bence. Oyunun rahatladığı ikinci yarılarda, boş alanları doldurma konusunda epey kıymetli bir isim olacak. Traore de kazanmaya aç bir oyuncu. Ondan epey daha yeterli faydalanacağımız periyotlar olacak. Transfer devrinde ekibimizi gençleştirdik. Kendisinden çok yarar alacağımız periyotlar olacak” diye konuştu.

“Avrupa’da hizmet eden ekipler müdafaa altına alınmalı”

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde birinci vakit içinderda gayelerinin kümeden çıkmak olduğunu söyleyen Emre Belözoğlu, “Bizim amacımız maç maç gitmek. Ülkemizden 4 tane büyük grup var Avrupa’da. Biz de sonuna kadar uğraşın ortasında olmak istiyoruz. Bir sıralama yapmak için erken olduğunu düşünüyorum. Avrupa’da her puan epey kıymetli. Kendi kategorimizde 3 rakibi eleyerek kümelere kalan tek ekip olduk, 6 maçta 4 galibiyet ve 2 birliktelik aldık. Kümelerde önceliğimiz kümeden çıkmak. Değerli rakiplere karşı oynayacağız. Küme maçlarında rakiplerle başa baş oynayacak bir takımımız var. İnşallah Avrupa’da da rol model bir ekip olmak istiyoruz” dedi.

Rezerv Lig’in son bulması hakkında da konuşan Belözoğlu, “Ben bu hayatta en epey futbolu sevdim. Daima futbolcu olarak baktık olaya ancak teknik adam olarak bakınca da eksikleri görüp, değerlendirmeler yapmamız gerekiyor. Taban fazlaca kıymetli, oyuncu gelişimi, kadroların gelişimi fazlaca kıymetli. Federasyonların dönem başında yaptıkları planların 4-5 hafta daha sonra değişmesi bizim için kolay değil. Genç oyuncuların gelişmesi ismine Rezerv Lig bizim ismimize berbat durmuyordu. İptal edilmesinden dolayı keyifli değiliz. Oradan da birkaç oyuncu kazanmak istiyorduk. Transferin sonlarına gelindiğinde biz de elimizdeki oyuncuları farklı biçimde değerlendireceğiz. Bizler ve yöneticilerin birlikte hareket ederek karar vermemiz gerektiğine inanıyorum. Antwerp bizle maç oynamadan evvel kendi federasyonları otomatikman maçlarını iptal etti. Başka kadroların hocalarını ve yöneticilerini de anlıyorum. Lakin Avrupa’da hizmet edecek grupların biraz daha müdafaa altına alınması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Beşiktaş bu sene epeyce âlâ ve sert oynuyor”

Teknik adamlık mesleğinde A Ulusal Grup amacı hakkında da konuşan Emre Belözoğlu, “Milli grup kaptanlığı yaptım. senelerca o formayı giymek dünyanın en büyük onuruydu. Şu anda nazaranvdeki kime sorsanız, A Ulusal Kadro hocası olmak, her insanın hayalidir. Benim için şu anda yakın ve kolay bir amaç görünmüyor. Daha yeni bir teknik adamım. Şu anda grubumun başarısı için gayret ediyorum” dedi.

Önümüzdeki hafta oynanacak Beşiktaş maçı hakkında da konuşan Belözoğlu, “Beşiktaş bu sene epeyce güzel, kendi alanlarında istekli ve istekli oynuyorlar. Biz de oyuncu kümemize güveniyoruz. Bütün maçları kazanmak için oynuyoruz. Büyük gruplarla oynamak sıkıntı. Geldiğimizden bu yana büyük gruplara karşı çabucak hemen kaybetmedik” diye konuştu.

Emre Belözoğlu son olarak birinci yarının sonunda Hakem Ali Şansalan’la yaptığı konuşma için, “Hakemler bizden daha yeterli yönetiyor süreci. Bizden daha sakin kalıyorlar. Ben durumda net bir kırmızı kart olduğunu düşünüyordum. Fakat hakemlerin süreci yönetme ismine bizden bir adım daha güzel olduklarını düşünüyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı.

Genç teknik adam, basın toplantısının akabinde basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.