Fatih Özgökçen: Rizespor maçında ofsayt çizgisi niçin çizilmedi anlayamadım

Tranduil

New member
16 Haz 2021
253
0
0
Konyaspor Kulüp Lideri Fatih Özgökçen basın mensuplarıyla iftar programında buluştu. İftar programında Lider Fatih Özgökçen’e İdare Konseyi üyeleri de eşlik etti.

Fatih Özgökçen yaptığı açıklamada dönem başından bu yana hakemler noktasındaki duruşlarının muhakkak olduğunu belirterek, “Konyaspor olarak biz kendi hakemlerimize güvenmemiz gerektiğine her ortamda, Kulüpler Birliği Toplantıları’nda da istisnasız bir biçimde daima lisana getirdik. Zira kendi insanımıza güvenmediğimiz vakit ithal süreçler yapmak zorunda kalırsınız. Bunun sonuçları fazlaca daha berbat olabiliyor. ötürüsıyla bunun üzerine basa basa vurguladık. Olağan kendi insanımıza güveneceğiz derken birtakım tenkitlerimiz de oldu. Bilhassa kendini yetiştiremeyen, makûs niyeti olmayan ancak hakemlik noktasında yetersiz kalan arkadaşlarımızın dinlendirilmesi gerektiğini, kesinlikle yine rehabilite edilerek çalışmalar yapılması gerektiğini belirttik. Öteki bir şerhimiz de makus niyetli olan, belirli kadrolara sistematik yanlışlar yapan arkadaşlarla ilgiliydi. Bu arkadaşların da makûs niyetleri devam ettiği takdirde tekrar kendilerine maç verilmemesi gerektiğini bilhassa tabir ettik. Bu noktada duruşumuz motamot devam ediyor. Rastgele bir biçimde çekinmemiz, değişiklik kelam konusu değil” dedi.

“O referans çizgi niçin çizilmedi anlayamadım”

Merkez Hakem Kurulu’nun bir tavsiye sonucuyla Futbol Federasyonu İdare Kurulu’nun bir karar aldığını hatırlatan Lider Özgökçen, “Bazı hakemlere ligin geri kalanındaki maçlardan itibaren nazaranv verilmeyeceğini beyan ettiler. niçinini hiç bir vakit sorgulamadım. Zira fazlaca fazla hakemlerle alakalı bilgi sahibi olmadığımızı devamlı tabir ettik. Verilen karar, sonrasındasındasında Tahkim Kurulu’nun almış olduğu kararla kaldırıldı. Futbol Federasyonu’nun bir heyetinin tavsiye niteliğinde vermiş olduğu karar bir daha kendi heyetinin vermiş olduğu bir kararla bir arada hakemler tekrar bakılırsavlendirme hakkını elde ettiler. bir daha bakılırsavlendirme yapıp yapmama noktasındaki yetki MHK’da. Bundan daha sonra vazife verir-vermez onu bilemeyiz. Doğal bu evreler geçerken epey tartışmalar oldu. Her iki sonucu savunanlar da oldu. Yanlışlıklarını lisana getirdiler. Biz fazlaca fazla toplum önünde ya da basın önünde bir görüş bildirmedik. Ama en son Kulüpler Birliği toplantısında bu noktada birtakım görüşler açıklanınca son olarak aldığımız kelamla Tahkim Kurulu’nun daha öncesinde MHK’nın almış olduğu sonucun biçim, vakit, yer noktasında yanlış olduğunu ancak bunlardan daha fazla Futbol Disiplin Talimatı, Hakem Şurası Talimatları yeterince alınan sonucun talimatlara muhalif olduğunu ve ötürüsıyla Tahkim Kurulu’nun yeniden bakılırsavi iade noktasındaki vermiş olduğu sonucun gerçek olduğunu belirten bir açıklama yaptık. Bunun sonuçlarını da herkes uygun ya da berbat katlanır diye de konuşmamızı tamamladık. Bundan daha sonraki kademede Rizespor maçı bizim haftaya oynanacak maçımızdı. Bu katiyen hakem yanlışlarıyla ilgili konuşma değil, öteki ekiplerle alakalı da bir serzeniş de değil. Rizespor 3 puanı almıştır, onunla ilgili hiç bir sorun kelam konusu değildir. Kırmızı kartlar doğrudur, yanlıştır, fauller görülmüştür görülmemiştir onlara bir şey demiyorum. Maçtan daha sonra kırmızı kartların yanlış olduğunu herkes tabir etti ancak onlara takılmıyorum. Rizespor maçında atılan birinci goldeki VAR teknolojisinin olduğu periyotta birinci kez yanılgı yapılıyor ofsaytla ilgili olarak. O referans çizgi niçin çizilmedi anlayamadım. Benim başıma tek başıma takılan nokta o. Ofsayt olduğu vakit da referans çizgi çiziliyor, ofsayt olmadığı vakit da. Tek başımıza takılan nokta oydu. Referans çizginin çizilmemesi biraz başımı karıştırdı. Ofsayt noktasındaki gözle görülür yanlışlık da aslına bakarsan her insanın malumu” sözlerini kullandı.

“Konyaspor daha hoş günlere gelecektir”

Yanılgıların olabileceğini ve kusurları yapanın da insan olduğunu söyleyen Özgökçen, “Onu da anlayışla karşılamak lazım ancak bu kabul edilebilir bir kusur olması lazım. Ofsayt konusu haricindekiler yanılgıdır, tahminen kasıtlı yapılmıştır ya da yapılmamıştır onunla ilgili bir şey söylemek istemiyorum. Lakin o referans çizgiyi anlayamadık. Zira hiç görmedik. Bizim verdiğimiz reaksiyon de onunla ilgiliydi. Fakat bu türlü yapılan yanlışlar var ise da herkes sonucuna katlanacaktır. Çok büyük gayret içerisine girdik. Bugün Şampiyonlar Ligi diyoruz. Tarihinde hiç yaşamadığı kimi anlar yaşadık bu sene daima birlikte. Trabzon maçına şampiyonluk maçına gittik. Fenerbahçe maçı da hayli değerliydi. Temelinde keyfini süreceğimiz bir dönem yaşadık diyebiliriz. İnşallah sonunu da getiririz. Arkadaşlar gayretlerini sonuna kadar gösteriyor. Biz de elimizden geldiği kadar onlara yardım etme uğraşı içerisindeyiz. El ele verdiğimiz takdirde Konyaspor daha hoş günlere gelecektir” diye konuştu.