Fatih Terim: Avrupa’da önder olmayı özlemişiz

Tranduil

New member
16 Haz 2021
253
0
0
UEFA Avrupa Ligi E Kümesi birinci hafta maçında Galatasaray , kendi alanında İtalyan devi Lazio’yu 1-0 mağlup etti ve birinci haftayı önder tamamladı.

90 dakikanın akabinde yayıncı kuruluşa konuşan Fatih Terim, “3 puanla başlamak hoş bir şey. Birinci haftaya önder girmiş olduk, bu da sevindirici.” dedi ve ekledi:

‘Hakikaten hayli kuvvetli bir ekip’

“Bu genç çocukların karşısında yılların Lazio’su… Kolay değil. Deneyimleri arttıkça epeyce daha âlâ işler yapacaklarını düşünüyorum. Lazio, sahiden çok kuvvetli bir takım. Oyunu dengeledik, hatta öne de geçtik. Bir saat için fazlaca uygun bir Galatasaray gördüğümüzü söyleyebilirim.”

‘Maçların hiç biri kolay geçmeyecek’

“Grup, her insanın her şeyi yapabileceği bir küme. Marsilya maçı sıkıntı geçecek, oradan Moskova’ya gideceğiz, o da sıkıntı geçecek. Burada oynayacağımız maçların hiç biri kolay geçmeyecek.”

BASIN TOPLANTISI

Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, Lazio maçından daha sonra yaptığı açıklamada, “Avrupa’da başkan olmayı özlemişiz, birinci maç da olsa. Stratejik bir galibiyet aldığımızı söyleyebilirim” dedi.

UEFA Avrupa Ligi E Kümesi birinci maçında Galatasaray, Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nde karşılaştığı İtalyan takımı Lazio’yu 1-0 mağlup etti. Maçın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, “Marcao ve Nelsson’un güzel bir ikili olduklarını düşünüyorum. Nelsson’un sağ tarafta daha düzgün oynadığı hayli açık. Luyndama, Alparslan, Nelsson ve Marcao ile bu seneye tamamlayacağız. Her biri epeyce düzgün işler yapacak oyuncular” dedi.

Baht diye bir şeyin ömründe olmadığını söyleyen Terim, “Olan birfazlaca şeyi baht diye isimlendirebilirsiniz fakat hazır olanların bahtı bulduğunu düşünüyorum. Gole fazlaca yaklaştık. Öbür türlü gol bulabilirdik. Hatta daha fazla da olabilirdik. O gün yediğimiz gollerde, futbolda bu da var demiştik. Bugünü bir bahta, baht golüne bağlamak yanlış olur. Galatasaray bugün sahanın içerisinde İtalya’nın en güzel ekiplerinden olan Lazio’yu kalesinden oyun kurarak, oyun üstünlüğünü alanda ortaya koyan bir gruptu. Biz bir sefer pres ile başlamadık baskı ile başladık. Oyun çıkmalarını, oyunu kurmalarını önledik. Vakit zaman da dar alan hayli pres yaptık ve rakibimizi yanılgıya zorladık. Hakkı olanın bir biçimde kazandığını söylersek daha hakikat olur” diye konuştu.

Blok halinde oynamalarının niçininin rakibe alan vermedikleri ve bütün halinde oynadıklarından dolayı olduğu tabir eden tecrübeli teknik adam, “Çalıştıklarımızı alana âlâ yansıttık. Öne geçtiğimizde, baskı yaptıklarında taviz vermedik. Vakit zaman kimi oyuncularımızın bu üzere durumlarda yaptığı kusurlarda canımız yansa da devam 6 ve 8’i denetim etme stratejisi bizim açımızdan hakikat ataktı. Bu genç bir grup her geçen gün daha da deneyimli olacak. Sette daha sabırlı olmayız. Tercih kusurlarını daha az yapmalıyız. Bugün ideolojimiz hiç değişmeyecek. Biz hamle devamlılığını mutlak Türkiye liginde de, burada da daha yeterli yapacağız önümüzdeki günlerde. O fakat rakibi planlı bir çıkışa zorlamaya kusur yapmaya zorlar. O yüzden hamle sürekliliği bizim için hayli önemli” halinde konuştu.

“Stratejik bir galibiyet aldığımızı söyleyebilirim”

Alanlarında taraftarların yaptığı atmosferi özlediklerini söyleyen Terim, “Maç içerisinde düzgün oyunun verdiği bildiri, taraftar tarafınca kendilerine döndüğünde itici güç oluyor. bu biçimde Galatasaray’ın oyunu yükseliyor ve daha güzel işler çıkıyor. Birtakım baskıda, benim üzere taraftar da onu özlemiş. Çok tesirleri oldu. Ali Sami Yen’deki birfazlaca başarımız, zaferimize oynanan oyunla seyircinin birleştiği andaki oyun kalitesinin, moral yükseltisinin devasa yükseklikte olduğu görülüyor. Bugün epeyce memnun etti. Avrupa’da başkan olmayı özlemişiz, birinci maç da olsa. Stratejik bir galibiyet aldığımızı söyleyebilirim” tabirlerini kullandı.

“Gelişirken bu galibiyetlerin epeyce kıymeti var”

Her geçen gün gelişeceklerini tabir eden başarılı teknik adam, “Büyük bir kısmı 20, 21 ve 22 yaşında. Kimiler yeni yurt haricinde ikamet ediyor. Gelişirken bu galibiyetlerin fazlaca ehemmiyeti var. İtimat ortamının oluşmasında büyük bir değeri var galibiyetlerin. Kendilerine itimadı gelecek, yanılgı yapmaktan korkmayacaklar. Her geçen gün o deneyim kendilerine hayatları boyunca yardım konusunda bir öge olacak. Bugün çabayı en yeterli biçimde verdiler. En yeterli biçimde oyunu oynadılar” değerlendirmesinde bulundu.

Lazio Teknik Yöneticisi Maurizio Sarri’nin kendisi için söylemiş olduklerinden dolayı gurur duyduğunu belirten Terim, onun da epeyce pahalı bir oyuncu olduğunu tabir etti.
İtalya’nın kendisinin ikinci vatanı olduğunu belirten Fatih Terim, şu anda Galatasaray’da olduğunu, liderle ile hoş bir projeye başladıklarını, şimdilik İtalya’ya dönmeyi düşünmediğini söylemiş oldu.

“İnşallah daima birlikte makası kapatacağız”

Galibiyetin hoş olduğunu söyleyen tecrübeli teknik adam, “Dün akşam şayet ben yarın bir futbol izleyicisi olsam programa baksam, Galatasaray-Lazio maçını seyretmek için bir işaret koyarım demiştim. Bugün ne kadar haklı olduğum oraya çıktı. Çok zevkli bir maçtı. Bunun devamlılığı ülke ismine hepimize ismine fazlaca kıymetli. Bu oyunu devam ettirmemiz kıymetli. Oyuncularımız da genç olmanın kimi vakit zahmetleri var. Onları aşabilirsek daha âlâ bir grup olacağız. İnşallah daima birlikte makası da kapatacağız. Kolay değil” açıklamasında bulundu.

Türk Ulusal Takımı’na layık biroldukça Türk hocanın olduğunu vurgulayan Fatih Terim, “Türk antrenörlerine toz kondurmayın. Bakın tarihe, bütün muvaffakiyetleri onlar elde etmiştir. Arkadaşlarıma haksızlık edilmesini istemem. Ulusal Takım’ın etrafında hepimiz olacağız. Oyuncuları en düzgün biçimde hazırlayacağız. Türk hoca bugün hayli da kıymetli hocalarımız vardır. Hepsi de yeterli hizmetler vermiştir” sözlerini kullandı.

Genç futbolcu Sacha Boey’in durumu hakkında bilgi veren Terim, “3-4 hafta demişti Tabip Yener İnce. Bir, iki haftası geçti. İnşallah en kısa vakit da döner. Yedlin de yeterli gidiyor. İkisinin de hazır olmasını da isterim” dedi.