Gazzeliler çatışmalardan El Masavi’ye kaçıyor ancak orada çok az koruma buluyorlar

Elif

New member
16 Haz 2021
880
0
0
Gazze’nin güneyinde çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken, pek çok sivil İsrail’in güvenlik bulabileceğini söylediği küçük bir sahil köyüne kaçtı. Adı Al-Mawasi ve orada Gazze sakinleri hiçbir koruma, hiçbir insani yardım ve neredeyse hiçbir temel altyapı bulamadı.

Norveç Mülteci Konseyi yetkilisi Yousef Hammash da köyü ziyaret edenler arasındaydı. O ve ailesi, son günlerde yoğun kentsel çatışmaların yaşandığı Han Yunus’taydı. Oraya vardıklarında, insanların derme çatma barınaklar inşa etmek için çabaladığı çorak, açık hava alanından başka pek bir şey bulamadıklarını söyledi.

Bay Hammash, Mısır sınırındaki yakındaki kasabaya atıfta bulunarak, “Han Yunus’tan yüz binlerce insan El Mawasi ve Refah’a kaçtı” dedi. “Boş bir araziden çok çok kalabalık bir alana dönüştü.”

Son günlerde taşınan kişilerin kesin sayısı doğrulanamadı ancak Pazar günü İsrail, Birleşmiş Milletler’in 620.000’den fazla insana ev sahipliği yaptığını söylediği Han Yunus topraklarının yaklaşık yüzde 20’sinin boşaltılması çağrısında bulundu. .

Bu haftanın başlarında BM, Gazze nüfusunun yaklaşık yüzde 85’inin, yani yaklaşık 1,9 milyon kişinin, 7 Ekim’de başlayan savaş sırasında evlerinden kaçtığını söyledi. Birçoğu İsrail’in kara işgalinden önce kuzeyi terk etti.

Bay Hammash, Al-Mawasi’deki insanların ahşap ve plastik gibi malzemeler kullanarak barınaklar inşa ettiğini ve bunların hava şartlarına karşı çok az koruma sağladığını söyledi.

Kendi barınağını inşa eden Bay Hammash, “Koruma sağlamıyor ama onlara güvenlik hissi veriyor” dedi. “Zorluk, başınızı yaklaşmakta olan sert hava koşullarından korumaktır çünkü kış çok yakındadır.”

Bir diğer Gazzeli Muhammed Hamdan ise koşulların özellikle kadın ve çocuklar için zor olduğuna ve bunların çoğunun hastalandığına inandığını söyledi.

Sayın Hamdan, “Burada çok fazla ihtiyaç var” dedi. “Su yok, yiyecek yok, içecek hiçbir şey yok. Burada her şey zor.”

Al-Mawasi yaklaşık yarım mil genişliğinde ve dokuz mil uzunluğunda ve bir zamanlar İsrail’in 2005 yılında Gazze Şeridi’nde yerle bir ettiği İsrail yerleşim yerlerinden birinde bir Bedevi yerleşim bölgesiydi.

İsrail, Ekim ayının ortalarında Arapça ve İngilizce videolar ve her iki dilde de köyün adının yer aldığı haritalar yayınlayarak, Gazzelileri savaşın başlarında güvenli bir yere gitmeye çağırmaya başladı.

El-Mawasi haritası ekranda belirirken, Arapça bir videoda “Gazze Şeridi ve Gazze Şehri halkına yalvarıyorum ve hepinize söylüyorum: evlerinizi terk edin” deniyordu. “Gerekirse oraya uluslararası insani yardım da gönderilecektir.”

Masa’ad Abu Jalhum, Gazze Şehri sakini kiminle röportaj yapıldı Çarşamba günü Al-Mawasi’deki Sky News’den, insanların taşıyabildikleri eşyaları taşıyarak yaya, araba ve at arabalarıyla seyahat ettiği kaotik ve kalabalık bir manzara anlatıldı.

Kucağında bir çocukla röportaj yapılan Bayan Abu Jalhum, “Buraya geldik ve herkes buradaydı” dedi. “Bütün bu insanlar nereden geldi? Herkesin ölümden dirildiği hesap günü gibiydi.”

Gazze’de tek taraflı olarak ilan edilen El Mawasi gibi “güvenli bölgeler”, tüm tarafların kurulması konusunda anlaşmaya varmadığı sürece “sivillere, büyük can kayıpları da dahil olmak üzere kabul edilemez zararlar” verme potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Birleşmiş Milletler tarafından reddedildi.

Washington’da üst düzey bir yönetim yetkilisi, Biden yönetiminin İsrail’in insanları El Mawasi’ye taşınmaya zorlamadığına inandığını ve buranın İsrail ordusunun faaliyet göstermeyeceği bir alan olarak bahsedildiğini söyledi. Yetkili, Al-Mawasi’nin yanı sıra birçok potansiyel tahliye bölgesinin de bulunduğunu söyledi.

Ancak Gazze Şeridi’nin büyük bir kısmı şu anda İsrail ordusunun tahliye emri altında olduğundan Gazzelilerin başvurabileceği çok az yer var. Ve yönlendirildikleri birçok yer bombalandı.

Ameera Harouda raporlamaya katkıda bulunmuştur.