Google kendimi şanslı hissediyorum butonu nedir, ne işe yarıyor?

Serkan

New member
16 Haz 2021
42
0
0
Google’ın bir devir ana sayfasından kaldırdığı, son günlerde bir daha yer verdiği kendimi şanslı hissediyorum butonu sık sık görülse de bir epeyce kullanıcının daha evvel hiç kullanmadığını fark ettiği bir alan. Google’ın kurucularından Sergey Brin, katıldığı bir radyo programında, internet kullanıcılarının Google üzerinden yaptıkları aramalarda, ‘Şansımı Denemek İstiyorum’ (I’m feeling lucky) butonunu yüzde birlik bir oranda kullandıklarını belirtti. Bu buton yardımıyla Google üzerinde farklı çeşitte aramalar gerçekleştirilebiliyor.

KENDİMİ ŞANSLI HİSSEDİYORUM BUTONU NEDİR?

Google birinci vakit içinderda, Kendimi Şanslı Hissediyorum butonunu süratli aramaya imkan tanıması sebebiyle oluşturdu.

‘Kendimi Şanslı Hissediyorum’ butonuna tıklandığında, Google kullanıcıyı direkt olarak birinci sırada yer alan arama kararına düşürdüğü için butonu kullanan yüzde birlik kesim, arama neticelerindaki reklamları görmüyor. Bu durum da şirkete yıllık 110 milyon dolara mal olduğu için bir devir markaya maddi ziyan verdiği sebebi öne sürülerek 2010 yılında ana sayfadan kaldırıldı. 2011 yılında Kendimi Şanslı Hissediyorum butonu Google arama motoruna tekrar eklendi.

Bu butona tıklandığında sadece tanınan aramayı göstermekle kalmıyor. Arama motoruna rastgele bilgi girilmediğinde, Google Doodle’lardan oluşan bir sayfaya yönlendiriyor.

GOOGLE DOODLE NEDİR?

Doodle’lar, tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü geliştiricileri, kâşifleri ve bilim insanlarını anmak gayesiyle Google’ın sunduğu görsel etkinliktir. Google’ın bütün Doodle’ları Kendimi Şanslı Hissediyorum butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkar.

Birinci Google Doodle 1998 yılında Burning Man Şenliği’ni kutlamak için tasarlandı.

Birinci animasyonlu Doodle ise 2010 yılında Isaac Newton’un anısına yapıldı.

Birinci interaktif Doodle ise Pac-Man’in 30. yıl dönümü için tasarlandı.