Güney Afrika, BM mahkemesinden Gazze'deki “soykırımsal açlığın” önlenmesi için müdahale etmesini istedi

Elif

New member
16 Haz 2021
846
0
0
Güney Afrika, BM'nin Gazze'nin yakın bir kıtlıkla karşı karşıya olduğu yönündeki uyarılarına atıfta bulunarak, Birleşmiş Milletler yüksek mahkemesinden, İsrail'in Filistin halkının “soykırım niteliğindeki açlığını” durdurması için acil emir çıkarmasını istedi.

Çarşamba günü Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na yapılan başvuru, Güney Afrika'nın Aralık ayında İsrail'i Gazze'deki Filistinlilere karşı soykırım yapmakla suçladığı davanın bir parçasıydı. İsrail soykırım suçlamasını şiddetle reddetti ve Perşembe günü dışişleri bakanlığı mahkemeden Güney Afrika'nın son talebinin reddedilmesini istedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lior Haiat, “Güney Afrika, Hamas'ın meşru kolu olarak hareket etmeye devam ediyor ve İsrail'in kendisini ve vatandaşlarını savunma ve tüm rehineleri serbest bırakma yönündeki doğal hakkını baltalamaya çalışıyor” dedi. sosyal medyada söyledi.

Mahkemenin talebe ne zaman cevap vereceği henüz belli olmadı. Ocak ayında, daha geniş kapsamlı soykırım davasındaki ilk kararda mahkeme, İsrail'in, askerlerinin Gazze'de soykırım yapmasını önlemek için önlemler almasına ve bölgedeki sivil nüfusa ulaşan insani yardımı artırmasına karar vermişti.

Geçtiğimiz ay Güney Afrika, mahkemeden İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kasabasına asker göndermesinin durdurulması için acil emir çıkarmasını talep etmişti. Mahkeme bunu yapmadı ancak İsrail'in soykırımı önlemek için orijinal emrine uyması gerektiğini söyledi.

Bilindiği üzere Dünya Mahkemesi yargıçları, Gazze'de soykırımın olup olmadığına ilişkin temel soru hakkında henüz bir karara varmadı; bu karmaşık suçlamanın karara bağlanması muhtemelen aylar ya da yıllar alacak. Soykırımın tehlikelerini “makul” buldukları için şimdilik Filistinli sivilleri korumaya yönelik tedbir kararına varan bir dizi tedbir emri verdiler.

Soykırım davası, normalde yavaş ilerleyen mahkemeyi küresel ilgi odağı haline getirdi ve onu İsrail'in Gazze'deki savaşıyla ilgili gergin tartışmalar ve anlaşmazlıklar için bir platforma dönüştürdü. Kendisine sunulan iddiaların sembolik önemine rağmen, BM üyesi ülkeler arasındaki anlaşmazlıkları çözüme kavuşturan mahkemenin, İsrail'i emirlerine uymaya zorlayacak imkânı yok.

Güney Afrika Çarşamba günkü önergesinde İsrail'i Gazze Şeridi'nde yaygın açlık ve kıtlığa neden olmakla suçladı. Buradaki sağlık yetkilileri, çocukların her gün yetersiz beslenme ve susuzluktan öldüğünü söylüyor; yardım grupları ise insanların yapraklara, eşek yemlerine ve yiyecek artıklarına başvuracak kadar aç olduklarını söylüyor.

Güney Afrikalı avukatlar dosyada, “Filistinli çocuklar, İsrail'in kasıtlı eylemleri ve ihmallerinin doğrudan bir sonucu olarak açlıktan ölüyor; bu, Soykırım Sözleşmesinin ve Mahkemenin kararının ihlalidir” diye yazdı.

Uluslararası gözlemciler ve yardım kuruluşları, aylardır Gazze Şeridi'ndeki 2,2 milyon sivilin akut gıda ve su kıtlığı nedeniyle açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Altyapının tahrip olması ve çaresiz insanların yardım konvoylarını yağmalaması nedeniyle artan kanunsuzluklar nedeniyle sınırlı olan malzemeleri bölge içinde dağıtmak daha da zorlaştı.

Güney Afrika, geçen hafta kuzey Gazze'ye yapılan ölümcül yardım sevkiyatını ve İsrail'in, Filistinli mültecilere yardım sağlayan ana BM kuruluşu olan UNRWA'yı itibarsızlaştırma çabalarını gerekçe göstererek mahkemeyi müdahale etmeye çağırdı. Güney Afrika, mahkemenin İsrail'in Refah'a olası ilerlemesini durdurmak için acil emir çıkarmayı reddetmesinden bu yana Gazze'deki insani durumun son haftalarda hızla kötüleştiğini söyledi. O dönemde mahkeme, Gazze Şeridi'ndeki “tehlikeli durumun” İsrail'i soykırımı önleme emrine uymaya zorladığını söylemişti.

Güney Afrika, dosyada “O zaman 'tehlikeli' durum artık tarif edilemeyecek kadar korkutucu” dedi.

Adam Sella raporlamaya katkıda bulunmuştur.