Hamas, Kerem Şalom yakınındaki roket saldırısının sorumluluğunu üstlendi

Elif

New member
16 Haz 2021
880
0
0
Hamas Pazar günü yaptığı açıklamada, silahlı kanadının Gazze ile İsrail arasındaki Kerem Şalom sınır kapısı yakınındaki İsrail güçlerine roket attığını söyledi. İsrail ordusuna göre, üç asker öldü, üç asker de ağır yaralandı.

İsrail askeri sözcüsü Yarbay Peter Lerner, Pazar akşamı düzenlediği basın toplantısında, Gazze ile Mısır arasındaki Refah sınır kapısına yakın bir bölgeden Kerem Şalom'a yaklaşık 14 roket ve havan topu atıldığını söyledi. Kibutz'ta bir ev vuruldu.

Albay Lerner, insani yardımın Gazze Şeridi'ne girebileceği az sayıdaki geçiş noktasından biri olan Kerem Şalom geçişinin saldırının hedefi olduğuna dair bir belirti bulunmadığını ve diğer geçişlerin doğrudan tehdit altında olduğuna dair bir belirti bulunmadığını söyledi. Ancak Pazar günkü saldırının ardından ordu, Kerem Şalom sınır kapısının yardım tırlarının geçişine kapatıldığını söyledi.

Albay Lerner buna yanıt olarak İsrail askeri uçaklarının, mermileri ateşleyen fırlatıcıyı imha ettiğini ve diğer “Hamas askeri altyapısını” hedef aldığını söyledi.

Albay Lerner, İsrail ordusunun güney sınırına yakın “yerdeki hazırlıkları” nedeniyle roket saldırıları olasılığını öngördüğünü ve askerlerin bölgede konuşlanmış ağır tankları ve buldozerleri koruduğunu söyledi.

Ordunun, askerlerin siper almasına izin vermek için “koruyucu unsurlar” oluşturduğunu ve sirenler çaldıktan sonra beklendiği gibi siper alıp almadıkları da dahil olmak üzere ölüm ve yaralanma durumlarına ilişkin bir iç soruşturma yürüteceğini de sözlerine ekledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kınadı ve bunun Hamas'ın bölgeye yardım konusunda hiçbir ilgisinin olmadığını gösterdiğini söyledi; bir BM yetkilisi bu bölgenin bazı kısımlarında “tam anlamıyla kıtlık” yaşandığını söylüyor.

Bakanlık, ordunun “Kerem Şalom sınır kapısı aracılığıyla Gazze halkına insani yardım sağlarken, teröristlerin de aynı bölgeye roket attığını” söyledi.

Açıklamada, “İsrail hayat kurtarıcı yardım sağlama kararlılığını sürdürürken, Hamas hayatları yok etme kararlılığını sürdürüyor” denildi.

Saldırının ardından İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı ve Başbakan Binyamin Netanyahu'nun kabinesinin aşırı sağcı üyesi Itamar Ben-Gvir, Sayın Netanyahu'yu Refah'a uzun süredir beklenen askeri saldırı için yetki vermeye çağırdı.

Ben-Gvir yaptığı açıklamada, “Gazze'ye saldırmadık ve 7 Ekim'i aldık” dedi. çevrimiçi yayınlandı. “Biz Refah'a saldırmadık, hassas bir saldırı yaptık Netanyahu, hemen Refah'a gidin!”