Hamilelikte delta varyantına yakalanan anne: Şu anki aklım olsaydı muhakkak aşı olurdum

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,510
0
1
Kocaeli’de, hamileliği sırasında corona virüsü aşısı olmayan Merve Pala (29), delta varyantına yakalandı. Merve Pala, “Mecburen erken doğum yapmak zorunda kaldım. Şu anki aklım olsaydı muhakkak aşı olurdum. Tahminen de bu durumda olmazdım” dedi.

Kocaeli’de yaşayan Merve ve Melih Pala çifti corona virüsüne yakalandı. Hamileliği sırasında aşı olmayan Merve Pala’nın durumunun ağırlaşması niçiniyle hastaneye yatırıldı.

Yapılan tedavilere karşın hastalığı ilerleyen Merve Pala, ağır bakım ünitesine alındı. Merve Pala burada 25 gün tedavi gördükten daha sonra servise alındı. Covid-19 bulaşmayan bebeğin ise durumunun yeterli olduğu öğrenildi.

“GEBELERE AŞI OLMALARINI ÖNERİYORUM”

Aşı olmadığı için bu durumlara düştüğünü söyleyen Merve Pala, şunları söylemiş oldu:

* 28 haftalık gebeydim. Delta varyantına yakalandım. Konutta izolasyon sürecim başladı. Ateşlenme, iştahsızlık, öksürük başladı.

* Ben aşı olmamıştım. Hastaneye yatırıldım. Birkaç gün serviste kaldıktan daha sonra kâfi olmadı, ondan sonrasında da ağır bakıma aldılar.

* Mecburen erken doğum yapmak zorunda kaldım. 29 haftalık doğum yaptım ve bebeğim şu anda kuvözde.

* Ben aşı olmamıştım şu anki aklım olsaydı katiyen aşı olurdum. Tahminen de bu durumda olmazdım. Eşim aşı oldu ve fazlaca yavaşça atlattı. Muhakkak herkese, hamilelere bilhassa aşı olmalarını öneriyorum.

“AŞISINI OLMAYANLAR MUHAKKAK AŞILARINI OLSUN”

Kendisinin aşı olduğunu ve hastalığı yavaşça atlattığını belirten Melih Pala (37) ise şu biçimde konuştu:

* Eşimin hamileliğinin 3. aylarında sıhhat ocağındaki hekimimiz bize korona aşısı olmamız konusunda tekliflerde bulundu. Dikkate almadık eşim gebeyken hastalığa yakalandı ve delta varyantı çıktı.

* Karantinaya alındık kendisinden bana bulaştı. Ben 2 doz aşımı olmuştum ve hayli yavaşça atlattım. Eşim hayli ağır geçirdi. Hastaneye kaldırıldı kâfi olmayınca ardından ağır bakıma alındı ve 12 gün kaldı.

* Çok badireler çektik ve sorunlar devam ediyor. Hâlâ da badireler devam ediyor, oksijen badireleri var. Daha da atlatmış değiliz. Yaklaşık 25 gün oldu.

* Ben bilhassa anne adayları olmak üzere herkese aşı olmalarını tavsiye ediyorum. Aşısını olmayanlar katiyetle aşılarını olsunlar.

* Katiyetle aşının yararı var ben yararını gördüm ve keşke eşim de aşı olsaydı diyorum. Lakin geri gelmiyor.

* İnşallah herkes aşılarını bir an evvel olur ve bu zahmetleri da yaşamayız. DHA