Hayat kıssalarını sanata dönüştürüyor

Benimki

New member
16 Haz 2021
139
0
0
Dünya genelinde bir hayli kişi farklı şiddet tiplerine ve cinsel istismara maruz kalırken, bahse dair farkındalık çalışmalarına son dayanak müzik dünyasından geldi. Müellif ve Bestekar Hareket Fazilet Uğurlu, çocukların maruz kaldığı şiddet ve cinsel istismar cürümlerine karşı farkındalık yaratmak için seslendirdiği teklisi ‘Suçum Yok’un akabinde albümü “Yola Çıkmak”ı da tüm dijital platformlarda dinleyicilerle buluşturdu. Aksiyon Fazilet Uğurlu bahse dair “Maruz kaldığı şiddet ya da cinsel istismarla çocuk yaşta travma geçiren bireylerin, gelecek senelerda karşılaştığı ruhsal meseleleri şahsen deneyimledim. O yüzden mağdurları fazlaca yeterli anlıyorum ve bu süreci kitaplarım ve müziklerimle söz ederek farkındalık yaratmaya çalışıyorum” dedi.

Anne olunca anladı

Geçtiğimiz ekim ayında dijital platformlarda dinleyicilerinin beğenisine sunduğu Yola Çıkmak isimli albümünde de birebir mevzuyu işlediğini belirten Aksiyon Fazilet Uğurlu yapıtlarına ilham olan hayat kıssasını şu sözlerle paylaştı: “ilk vakit içinderda 30, ondan sonrasında ise 36 yaşında iki kere anne oldum. Anne olduktan daha sonra ise çocukluk travmalarının ilerleyen yaşlarda farklı hallerde tezahür ettiğini anladım. çabucak hemen 5.5 yaşında cinsel istismara maruz kalmış biri olarak, farkındalığımın akabinde bu olayın yaratttığı ruhsal tesirlerden arınmaya başladım. bu biçimdece hayal ettiklerimi gerçekleştirmek için hiç bir manim kalmadı. ömrümün dönüm noktası olarak söz ettiğim ‘yola çıkmak’ tabirini ise hem albümümde birebir vakitte 2020’de Nesin Yayınevi’nden çıkan birinci çocuk kitabımda kullandım. O yollarda yürürken, bu öykülerin bir gün kitap ve müziklere dönüştüreceğimi kestirim etmiyordum.”

“Sanat yapıtı üretmeyi hem doğum tıpkı vakitte mevt hali olarak görüyorum”

ömrü boyunca çocuklara temas eden kitaplar yazmaya ve yaralı yetişkinlere temas eden müzikler üretmeye devam etmek istediğini lisana getiren Aksiyon Fazilet Uğurlu, “Birinin sözlerinin ve müziğinin öteki insanların dünyasında yer bulması benim için daima epey pahalı bir durum oldu. Bu yüzden kendi dünyasını bu temeller üstünde kuran biri olarak, seyahatime Kurucu Ortağı olduğum Yolcu Sanat çatısı altında devam ederek yaşadıklarını paylaşmak isteyen şahıslarla bir biçimde temas kurmak istiyorum. Sanat yapıtı üretme sürecini

hem bir doğum birebir vakitte vefat hali olarak görüyorum ve sanatım aracılığıyla beni dinleyen ve okuyan her insanın dünyasında bir yer bulmayı bekleyeceğim. Hem toplumsal medyadan tıpkı vakitte dijital platformlardan müziklerimi ve güzelleştirici öykülerimi paylaşmaya devam edeceğim” tabirlerini kullandı.

Aksiyon Fazilet Uğurlu kimdir?

1978’de Mardin’de dünyaya gelen Uğurlu, 1999 yılında Marmara Üniversitesi Ekonometri kısmını birincilikle bitirdi. 2001’de Marmara Üniversitesi’nin Sermaye Piyasası ve Borsa Anabilim Kısmında yüksek lisansını tamamladı. Banka, aracı kurum ve piyasa araştırma şirketlerinde çalıştı. 25 yaşında kurumsal ömrü terk etti ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nü, 2008 yılında 3. olarak bitirdi. Hareket Fazilet Uğurlu, hayatını seyahat eden, beste yapan, kelam yazan, müzik söyleyen ve çocuk kitapları yazan bir anne olarak sürdürüyor.