Hem kanseri hem corona virüsü yendi

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,615
0
1
Pandemi niçiniyle hastaneye gitmeyi erteleyen 40 yaşındaki Kadriye Arslan, lokal ileri evre göğüs kanseriyle gayret ederken bir de corona virüse yakalandı. Arslan, hem kanseri hem corona virüsü yenerken, “Ben bu hastalığı yeneceğim dedim. Ne kemoterapi ne de corona vaktinde hiç bir biçimde kendimi bırakmadım” diye konuştu.

40 yaşındaki Kadriye Arslan, göğsünde bir kitle hissetti fakat pandemi niçiniyle hastaneye gitmeyi erteledi. bir süre daha sonra Diyarbakır’da doktora giden Arslan, yapılan analizlerin akabinde göğüs kanseri olduğunu öğrendi.

Ablasını da bağırsak kanserinden kaybeden 3 çocuk annesi bayan, göğüs kanseri olduğunu öğrenince büyük hüzün yaşadı. Koltuk altı lenf bezlerine de sıçrayan kanserin tedavisini sürdürmek için İstanbul’a gelen Arslan için Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde süreç çabucak başladı.

Lokal ileri evre göğüs kanseri olan bayan, kemoterapiye başlatıldı, başarılı geçen tedavi daha sonrası ameliyat için hazırlıklar da tamamlandı.

AMELİYATA GİRECEKKEN CORONA VİRÜSE YAKALANDI

Lakin Arslan, 22 Haziran’da corona virüse yakalanınca herkes büyük bir kaygı yaşadı. Hekimlerin yakın takibinde süreci geçiren Arslan’ın ameliyatı hastalığı atlatana kadar ertelendi. Belirtileri şiddetle yaşadığı corona virüsü yenmesinin akabinde ameliyata alınan Kadriye Arslan, başarılı geçen operasyonla kanseri de yendi.

Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde nazaranv yapan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ebru Şen hastasının durumu hakkında bilgi verirken, Arslan da yaklaşık bir yıllık tedavi sürecinde yaşadıklarını anlattı. hiç bir vakit moralini düşürmediğini tabir eden Arslan, hem kanseri hem corona virüsü yenmenin memnunluğunu yaşadığını belirtti.

“BU HASTALIĞI YENECEĞİM DEDİM”

Kansere yakalandığını öğrendiği birinci an hüzün hissettiğini lakin daha sonrasında kendine güvenerek bu hastalığı yenebileceğine inandığını anlatan Kadriye Arslan, şu biçimde konuştu:

“Doktorum bana ‘Sana kemoterapi diyorsam bu âlâ demektir’ dedi, ben artık kendimi düzgün hissettim aslına bakarsanız orada, ablamı bağırsak kanserinden kaybettim. Hastalığı duyduğumuzda fazlaca epey etkilendik, ailem epey korktu ve ben hepsine cüret verdim. Hepsine ben bu hastalığı yeneceğim dedim. Diyarbakır’da da duyduğumda berbat oldum, annem ağladı ona, sen bu biçimde yaparsan ben iyileşemem dedim.

Sen kuvvetli olacaksın, ben kuvvetli olacağım biz bu hastalığı yeneceğiz, bu hastalık bizden korkacak dedim. Nitekim de o denli oldu, hastalığı yendik. Çocuklarımı düşündüm, çocuklarım bu süreçten epeyce etkilendi. Küçük oldukları için süreç epeyce zordu. En ufak bir abdest aldığımda çocuklarımın gözleri doluyordu. Mümkün mertebe onların yanında başı açık gezemiyordum, saçlarım döküldü kaşlarıma kadar.”

“KENDİMİ BIRAKMADIM”

Kanserle savaşırken coranaya yakalanmasına ait konuşan Arslan, “Coronaya yakalandığımda test verdiğimde o kadar korkmadım fakat testim müspet çıktığında fazlaca fazlaca korktum, 24 saat kendime gelemedim. Ne kemoterapi ne de corona vaktinde hiç bir biçimde kendimi bırakmadım. Erken teşhis epey kıymetli, kimse hastalıktan korkmasın hastalığını ertelemesin coronadan korkmasın” diye konuştu.

“KENDİ KENDİMİZİ MUAYENEYE ÇOK KIYMET VERELİM”

Hastasının hem corona virüsü hem kanseri yenmesiyle ilgili konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ebru Şen, “Tam ameliyatı hazırlıkları sırasında bir de Covid geçirdi hastamız, bu niçinle de uzun müddet ameliyat ertelendi. O devirde yeniden ilerleyecek mi bir taraftan artık kemoterapi almıyor, endişeleniyoruz derken her şey uygun gitti. Göğsünü koruyarak yalnızca o küçülmüş kitleyi alarak lenf bezlerinden bir ölçü alarak tedavisini gerçekleştirmiş olduk. Şu anda hem Covid’i tıpkı vakitte göğüs kanserini atlatmış durumda, o yüzden epey mutluyuz” diye konuştu.

Şen, göğüs kanserinde erken teşhisin ve bayanların kendilerini takip etmesinin büyük ehemmiyet taşıdığını tabir ederek kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Kadınlarda en sık görülen kanser göğüs kanseri; erken teşhis bizim için epeyce değerli. Her hanımın kendi kendini sistemli muayene etmesini fazlaca önemsiyoruz. Yaş arttıkça riskin azalmadığını hastalar bilsinler. Genç hastalarda da çok sık görülmeye başlandı. Erkeklerde de hiç görülmüyor değil, onu da söyleyelim, görülebiliyor lakin epey ender. Kendi kendimizi muayeneye fazlaca değer verelim.” İHA