İsrail, Hamas'ı desteklediğini söylediği BM personeline yönelik iddiaları detaylandırıyor

Elif

New member
16 Haz 2021
880
0
0
Biri bir kadını kaçırmakla suçlanıyor. Bir başkasının da mühimmat dağıttığı söyleniyor. 97 kişinin öldüğü kibutzdaki katliama üçüncü kişinin de katıldığı söyleniyor. Ve hepsinin Gazze Şeridi'ndeki yüz binlerce Filistinliyi eğiten, barındıran ve besleyen Birleşmiş Milletler yardım kuruluşunun çalışanları olduğu söyleniyor.

İddialar, İsrail'in, Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarında rol oynadığı iddia edilen Birleşmiş Milletler Filistin Yardım Ajansı'nın bir düzine çalışanına yönelik iddialarını detaylandıran ve ABD hükümetine sunulan bir dosyada yer alıyor. 7 Ekim'de oynanan bu saldırının yankıları oldu.

BM Cuma günü yaptığı açıklamada, iddiaların kendisine bildirilmesinin ardından çok sayıda personelini işten çıkardığını söyledi. Ancak Haberler'ın dosyayı Pazar günü incelemesine kadar iddialar hakkında çok az şey biliniyordu.

Bu iddialar, savaşın Gazze'deki Filistinlileri umutsuz bir duruma sürüklediği bir dönemde bile, ABD'nin de aralarında bulunduğu sekiz ülkenin, UNRWA olarak bilinen UNRWA'ya yapılan bazı yardım ödemelerini askıya almasına yol açtı. Gazze ve BM yetkililerine göre burada 26.000'den fazla insan öldürüldü ve yaklaşık iki milyon kişi yerinden edildi.

UNRWA personeli, Hamas'ın Gazze'deki savaşı ateşleyen saldırıyı gerçekleştirmesine yardım etmekle veya sonraki günlerde saldırıyı desteklemekle suçlandı. İsrailli yetkililer, o gün İsrail'de yaklaşık 1.200 kişinin öldürüldüğünü ve yaklaşık 240 kişinin kaçırılıp Gazze'ye götürüldüğünü söylüyor.

Pazar günü, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres “bu iddialar karşısında dehşete düştüğünü” söyledi ve 12 sanık çalışandan dokuzunun kovulduğunu kaydetti. Ancak Bay Guterres, yardım ödemelerini askıya alan ülkeleri yeniden düşünmeye çağırdı. UNRWA, çoğu Filistinli olan 13.000 çalışanıyla Gazze'deki en büyük işverenlerden biri.

Pazar günü İsrail'in iddiaları sorulduğunda UNRWA, 12 çalışandan ikisinin öldüğünü ancak Birleşmiş Milletler İç Gözetim Hizmetleri Ofisi'nin soruşturmayı sürdürürken daha fazla bilgi sağlayamayacağını söyledi.

İki Batılı yetkili, isimlerini gizli tutmak kaydıyla, son günlerde dosyanın içeriği hakkında kendilerine bilgi verildiğini doğruladı, ancak ayrıntıları doğrulayamadıklarını söyledi. ABD, İsrail'in iddialarını henüz doğrulamamış olsa da Amerikalı yetkililer, bu iddiaları, yardımın askıya alınmasını haklı çıkaracak kadar güvenilir bulduklarını söylüyor.

Times, 12 çalışandan birinin, sosyal medya profilinde kendisini bir UNRWA çalışanı olarak listeleyen ve BM markalı kıyafetler giydiğini gösteren bir depo yöneticisinin kimliğini doğruladı.

Cuma günü ABD'li yetkililere sunulan İsrail dosyasında, UNRWA çalışanlarının isimleri ve görevleri ile onlara yönelik iddialar yer alıyor.

Dosyada, İsrail istihbarat görevlilerinin 7 Ekim'de İsrail içindeki altı adamın hareketlerini takip etmek için telefonlarını kullandığı belirtiliyor; Diğerleri, İsraillilerin söylediğine göre, Hamas saldırısına katılımlarını tartıştıkları Gazze Şeridi'ndeki telefon görüşmeleri sırasında izlendi.

Dosyada, diğer üç kişiye 7 Ekim'de toplama noktalarına gitmelerini isteyen kısa mesaj alındığı ve bir kişiye de evinde saklanan roket güdümlü el bombalarını getirmesinin söylendiği belirtildi.

İsrailliler, çalışanlardan 10'unun, 7 Ekim saldırısı sırasında Gazze'yi kontrol eden militan grup Hamas'ın üyesi olduğunu açıkladı. Bir diğerinin ise başka bir militan grup olan İslami Cihat ile bağlantılı olduğu söyleniyor.

Ancak sanıklardan yedisinin aynı zamanda UNRWA okullarında öğretmen olduğu ve öğrencilere matematik ve Arapça gibi dersler verdiği de belirtiliyor. Diğer ikisi okullarda başka rollerde çalıştı. Geriye kalan üç kişinin memur, sosyal hizmet uzmanı ve depo yöneticisi olduğu belirtildi.

Dosyadaki en ayrıntılı iddialar arasında, İsrail'den bir kadını kaçırmak için oğluyla birlikte çalışmakla suçlanan güney Gazze Şeridi'ndeki Han Yunuslu bir okul danışmanı yer alıyordu.

Gazze'nin merkezindeki Nuseyratlı bir sosyal hizmet görevlisi, saldırı gününde ölü bir İsrail askerinin cesedinin Gazze'ye getirilmesine yardım etmenin yanı sıra mühimmat dağıtmak ve araçları koordine etmekle suçlanıyor.

İsrail'in iddiaları, UNRWA ile on yıllardır süren gerilimin arka planında ortaya çıkıyor. Ajans, 1949'dan beri İsrail Devleti'nin kuruluşunu çevreleyen savaşlar sırasında evlerinden kaçan veya evlerinden sürülen Filistinlilerin aileleriyle ilgileniyor.

Örgüt, Orta Doğu'da yıllarca süren müzakerelere rağmen geleceği ve statüsü henüz belirlenemeyen beş milyondan fazla Filistinli mülteciye hayati önem taşıyan yardım sağlıyor.

Ancak aralarında pek çok İsraillinin de bulunduğu kendisini eleştirenlere göre teşkilat, çatışmanın çözülmesinin önünde bir engel teşkil ediyor. Varlığının Filistinli mültecilerin yeni topluluklara entegre olmasını engellediğini ve onların bir gün günümüz İsrail'ine dönme hayallerini körüklediğini söylüyorlar; İsrail buna asla izin vermeyeceğini söylüyor. İsrail, Gazze'de UNRWA'nın Hamas'ın etkisi altına girdiğini iddia ediyor ve kuruluş bu iddiayı reddediyor.

Bu, ABD'nin BM kuruluşuna sağladığı fonları ilk kez kesmesi değil. Trump yönetimi, Filistin yönetimine mültecilerin İsrail'e geri gönderilmesi talebini durdurması yönünde baskı yapmak amacıyla yardımı askıya aldı.

Ancak finansmanına yönelik mevcut tehdidin, Gazze için bir kriz döneminde geldiği, tarihinin en ciddi tehdidi olduğu düşünülüyor.

Kıtlık uyarıları, sağlık sisteminin çökmesi ve Filistin halkının kitlesel olarak yerinden edilmesiyle birlikte UNRWA'nın çalışmaları her zamankinden daha önemli. Kuruluşun istatistiklerine göre, her gün Gazze'nin güneyine ulaşan yardım malzemelerinin, her gün yetersiz de olsa, dağıtımının koordine edilmesine yardımcı oluyor ve okulları bir milyondan fazla Gazzeliye barınak sağlıyor.

Finansmanın askıya alınması hızla fark edilebilir hale gelebilir. UNRWA'nın diğer BM kuruluşlarından farklı olarak stratejik bir mali rezervi yoktur. Pazar günü Bay Guterres, hizmetlerin Şubat ayından itibaren azaltılması gerekebileceğini söyledi.

Bir gün önce, teşkilatın genel komiseri Philippe Lazzarini yaklaşan bir felaket konusunda uyarmıştı.

“Özellikle savaş, yerinden edilme ve bölgedeki siyasi krizlerin olduğu bir dönemde, bazı bireylere karşı suç teşkil eden eylemlerde bulunulduğu iddiaları nedeniyle bir kuruma ve hizmet ettiği tüm bir topluluğa yaptırım uygulamak son derece sorumsuzluk olur” dedi.

Lazzarini, “Bölgesel istikrar gibi Gazze halkının yaşamı da bu desteğe bağlı” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Cuma günü UNRWA'nın kritik insani rolünü kabul etti ancak hem iddiaları hem de ajansın bunlara verdiği yanıtı incelerken fonlarını askıya aldığını söyledi.

Tartışmaya katılan üç yetkili, İsrailli yetkililerin Pazar günü suçlamalarının kendi konumlarını karmaşık hale getirip getirmeyeceği konusunda endişe duyduklarını söyledi. Gazze'ye hizmet sunumunda yaşanacak bir çöküş, İsrail'i yardım dağıtımında daha büyük bir rol üstlenmeye zorlayabilir ki bu İsrail'in istemediği bir roldür.

Yardım görevlilerine yönelik iddialara ilişkin haberler, Uluslararası Adalet Divanı'nın Güney Afrika'nın İsrail'e yönelik soykırım iddialarına ilişkin ön karar çıkardığı gün geldi. Mahkeme, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki güçlerinin gerçekleştirdiği soykırımı önlemek için önlem almasına ve bölgeye daha fazla yardım gönderilmesine izin vermesine hükmetti.

Raporlamaya katkıda bulunanlar Johnatan Reiss, Julian E. Barnes, Gabby Sobelman Ve Myra Novveck.