İşte Gazze'deki açlık krizi hakkında bilmeniz gerekenler

Elif

New member
16 Haz 2021
846
0
0
Bu tanıma göre, sistemin uygulamaya konulduğu 2004 yılından bu yana iki kıtlık yaşanmıştır. 2011 yılında IPC, Somali'nin onlarca yıldır süren çatışmaların yaşandığı bölgelerinde kıtlık ilan etti. Yıllar süren kuraklık tarım sektörünü ve ekonomiyi harap etti ve birçok insanı yiyecek bulmak için evlerini terk etmek zorunda bıraktı. Aynı zamanda İslamcı bir isyancı grup, açlıktan ölmek üzere olan insanların kaçmasını engelledi ve Batılı yardım kuruluşlarını püskürttü. Toplamda yaklaşık 250.000 kişi öldü.

Altı yıl sonra Güney Sudan'ın bazı bölgelerinde kıtlık ilan edildi. Ülke yıllardır kuraklıktan muzdaripti ancak BM, kıtlığın insan yapımı olduğunu ilan etti. Milyonlarca insan ülke ekonomisini harap eden bir iç savaştan kaçmıştı; isyancı güçler ve hükümet askerleri yardım dağıtımlarını engelledi ve gıda kamyonlarını kaçırdı. On binlerce kişi öldü.

Gazze küçük ve çoğunlukla kentsel bir yer olduğundan yiyecek yakınlarda olmalı.

Gazze yalnızca 25 mil uzunluğunda ve büyük oranda kentsel bir alan ve sınırlarının diğer tarafında, yani İsrail ve Mısır'da yiyecek sıkıntısı yok.

Ancak yardım kuruluşları işlerini yapmakta zorlanıyor. Altı ay süren savaş sırasında, aralarında şef José Andrés'in kurduğu yardım kuruluşu World Central Kitchen'dan yedi kişinin de bulunduğu çok sayıda yardım görevlisi öldürüldü. Bu çalışanlar, bir depoya tonlarca yiyecek teslim ettikten sonra 1 Nisan'da İsrail'in insansız hava aracı saldırısında öldürüldü.

Gazze'de, Birleşmiş Milletler ile İsrail hükümeti arasında Gazze'ye her gün ne kadar yardım aktığı konusunda hararetli bir anlaşmazlık var. Ancak yardım grupları, özellikle kuzey Gazze'ye daha iyi erişime ihtiyaçları olduğunu söylüyor. İsrail yetkililerinin yardım konvoylarının Gazze Şeridi'nde hareket etmesine defalarca izin vermediği söyleniyor.

Dünya Gıda Programı baş ekonomisti Arif Husain, Gazze'deki durumu bu kadar şok edici kılan şeyin krizin boyutu, ciddiyeti ve gelişme hızı olduğunu söyledi.

İsrail, yardıma herhangi bir sınırlama getirmediğini iddia ediyor. Eleştirmenler aynı fikirde değil.

İsrail'in savaşı yürütme biçimini eleştirenler, açlık krizinin büyük oranda İsrail'in kamyon girişine getirdiği kısıtlamalardan ve külfetli denetim sürecinden kaynaklandığını söylüyor. Bazıları İsrail'i 7 Ekim saldırısı nedeniyle Gazzelileri cezalandırmak için yardımları kesmekle suçladı.

İsrailli yetkililer Gazze'ye gelebilecek yardım miktarına bir sınır koymadıklarını söylüyor. Birleşmiş Milletler'i, özellikle de Filistinlilere yardım eden ana kuruluş olan UNRWA'yı, yardımı etkili bir şekilde dağıtamamakla suçluyorlar.

Gazze Şeridi'ne yapılan yardım teslimatlarını koordine etmekten sorumlu İsrail kuruluşu COGAT, son günlerde teslimatları “arttırdığını” ve kuzey Gazze Şeridi'ne ek bir giriş noktası açtığını söyledi. Daha genel anlamda İsrail hükümeti, Gazze'deki sivillerin yaşadığı tüm acılardan Hamas'ı sorumlu tutuyor. (UNRWA geçen ay İsrail'in grubun kuzey Gazze'ye erişimini reddettiğini açıklamıştı, ancak İsrail bu iddiayı yalanlamıştı.)

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler İsrail'e krize hızla çözüm bulma çağrısında bulundu. Başkan Biden geçen hafta, İsrail'in yeterli yardım malzemesi sağlayıp sivilleri korumaması halinde ABD'nin İsrail'e desteğini kesebileceği konusunda uyarmıştı. Çarşamba günü Bay Biden, İsrail'in o zamandan bu yana attığı adımların “yeterli olmadığını” söyledi.

Adam Sella raporlamaya katkıda bulunmuştur.