Kuntz’dan flaş sözler! “Arda, Kerem Rıdvan…”

Tranduil

New member
16 Haz 2021
253
0
0
A Ulusal Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Sabah Gazetesi’nden Fatih Doğan’a konuştu. İşte Stefan Kuntz’un birbirinden değerli açıklamaları…

HER VAKİT FAVORİLER KAZANMAZ

Portekiz ve son Avrupa şampiyonu İtalya’nın direkt turnuvaya katılması beklenirken play-off’ta rakibimiz oldular. İkisi de favori gösteriliyor? Talihimiz nedir?

Futbolun gerçekleri ortada… Portekiz’in favori gösterilmesi olağan. Kıymetli olan Porto’da bizim ne yapacağımız. Çalışmalarımızı yaptık, hazırız. Şunu söyleyebilirim. Portekiz için de kuvvetli bir 90 dakika olacak. Rakibe ve gücüne hürmet duyuyoruz ama futbolda her vakit favoriler kazanmaz. Tarihte birfazlaca örneği var.

KARAMSARLIK İSTEMİYORUM

Kura öncesi ‘Portekiz, İtalya gelmesin’ gibi bir söz kullandınız. Geldiler… Bu iki ekibi geçmek söylendiği üzere bir mucize mi? Öncelikle gerçeği ortaya koyalım. Rakiplerimiz FIFA sıralamasında 6. ve 8. sırada bulunuyorlar; biz ise 39. sıradayız. Karamsar tablo oluşmasını istemem. Futbolun kuralı şudur: Herkes, herkesi yenebilir. Hiç kimseyi yenmek mucize değil. Mucizeyi inanarak ve epey çalışarak çağırabilirsiniz! Eşleşme olduğundan bu yana grubumla birlikte çalışmalarımızı ağırlaştırdık. Rakip tahlilleri, kendimizle ilgili çalışmalar, raporlar takımda bulunacak oyuncular, taktik analiz ve stratejiler her açıdan hazırız.

Portekiz deneyimli ve yaşlı. Ronaldo başta olmak üzere kimi oyuncuların son Dünya Kupası talihleri olabilir. Gerilim yapabilirler mi? Maçtaki stratejimiz faal olmak. Rakibi beklemeyeceğiz. Deneyimli Portekizli oyuncular için Dünya Kupası’nda olmak bir fırsat ancak bir yandan da baskı altında olacaklardır.

TEZ ETMEMELİYİZ! ARDA’YI KORUMALIYIZ

G.Saraylı Kerem ve F.Bahçeli Arda hakkındaki kanılarınız nelerdir?

Kerem, uzun diyemeyeceğimiz bir müddet önce alt liglerde forma giyiyordu, şimdi A Ulusal Kadro’da… Kariyerinde alışılmadık bir yükselişi oldu. Büyük maçları oynama konusunda müthiş hevesli ve istekli görüyorum kendisini. Arda’ya gelince; Türk futbolunun geleceğinde, altın değerindeki isimlerden olacaktır. Fenerbahçe’deki meslektaşım (İsmail Kartal) onu müdafaamız gerektiğini belirtmiş. Bence fazlaca yanlışsız söylemiş. Arda Güler tarzındaki oyuncuları korumalıyız. Belirli mevzularda aceleyle hareket edilirse, bu onlar için hayli hızlı atılmış adımlar olabilir. Şu anda U17 Ulusal Kadrosu, Elit Tıp’ta gayret edecek ve Avrupa Şampiyonası’nın final turnuvasına kalma bahtları var. Arda’nın yaşındaki futbolcuların kendi yaş kategorilerinde final turnuvasına katılıp akranlarıyla kendilerini ölçmeleri epeyce değerli bir husustur.

Aday takıma 3 yeni isim dahil ettiniz?

Bu isimler play-off maçlarına yönelik mi? Kadrodaki her insanın oynama talihi var. Son dört maçımızda yer alan, oynayan futbolcularımız şimdi de güzel durumda. Bekleyip bakılırsaceğiz.

Kaleci tercihlerindeki kriteriniz nedir?

Ersin Destanoğlu neden dışarıda kaldı? Harika kalecilerimiz var. Sırf A Ulusal değil, U21’de de durum bu biçimde. Benim dönemimde kalecilerimiz Uğurcan, Altay ve Sinan oldu. Altay sakatlandığında Ersin’i takıma aldık. Altay’ın sakatlığı geçti ve ekibe döndü. Ersin’in Destanoğlu, U21 ile resmi maç oynama ihtimalinin daha yüksek olması da başka bir etken.

Enes Ünal’ın takıma dönüşüyle ilgili neler söylersiniz?

Kendisi La Liga gol krallığı sıralamasında en üstlerde yer alıyor. Bu sezon harikulade bir performans sergiliyor. Onun aramızda olmasını herbiçimde hiç tartışmaya gerek yok.
Oynayan Umut Meraş yerine Caner Erkin’i ve Beşiktaş’ta fazla talih bulamayan

Rıdvan Yılmaz’ı tercih etmenizin niçini nedir?

Bildiğiniz üzere Ferdi ve Kasımpaşa’dan Eren Elmalı sakatlandı. Hem Caner birebir zamanda Rıdvan bizim nasıl oynadığımızı ve çalışma prensiplerimizi biliyor. Benim dönemimde daha evvel ortamızda olmamış bir oyuncuyu daha takıma almak istemedim.

Cenk Tosun’un son durumunu izleme fırsatınız oldu mu?

Kendisiyle temastayım. Şu anda sakatlığı var ve dönem sonuna kadar oynayamayacak. Cenk’le irtibatta kalacağımızı belirttik.

TEPEDEN AŞAĞI DÜŞMÜŞ BİR GRUP VARDI

Kuntz, Letonya’yı 2-1 yendiğimiz ve galibiyet golünün 90+9’da geldiği maçı başka bir yere koyuyor ve düşüncelirini şöyleki anlatıyor:

Geçmişi, bendilk evvelki devri konuşmak istemiyorum. Sadece hayli tepelere çıkmış, daha sonrasında da aşağılara düşmüş bir ekip görüyoruz! Süreklilik sağlamak güç olmuş… Süreci biliyorum ama önümüze bakıyorum. Ekibin gelişmeninden memnunum ama daha yolun başındayız. Bize birinci vakit içinderda takım ruhu gerekliydi. Süratlice kuvvetli ekip ruhuna ulaşmamız gerekiyordu. Takım ruhuna tesir eden iki faktör vardır. Öz güveni yükseltmek ve kaliteyi üst çekmek.

Oyuncular bizi dinlediler ve anladılar. Onlar için yeni olan “Saha ortasında ne yapmalıyız?” diye biz onlara sorduk ve onların da fikirlerine önem verdiğimizi hissettirdik. Az vakitte küçük kazanımlar elde ettik. Kalemizden uzak noktalarda daha oldukça top kazanmaya ve üçüncü bölgede daha fazla pas yapmaya başladık. Letonya maçında son dakikada gelen golle duygusal olarak ekip bütünleşmesini sağladık. İhtiyacımız vardı. Artık hayli daha uygun durumdayız.

TAKTİKSEL ESNEKLİK VERECEK

Ferdi, Türk Ulusal Takımı’nı seçti. Ne söylersiniz?

Ulusal kadro seçimi konusu geldiğinde daima şu örneği veririm. İki çocuğunuz var ve size en oldukça hangisini sevdiğiniz soruluyor. Bu soruya karşılık vermek gayet zordur. Ben kendisini daha fazlaca Türk hissettiğinden ve kendisine anlattığımız planlarımızdan ikna olduğu için Türkiye için oynamayı tercih ettiğini düşünüyorum. Nasıl bir takım istediğimizi, onun bu planların neresinde olacağını konuştuk.

Neresinde olabilir?

Ferdi’nin varlığı bize taktiksel esneklik sağlayacak. Türkiye’yi seçtiği için fazlaca mutluyum.

ORKUN KÖKÇÜ DAYANILMAZ GELİŞTİ

Hakan Çalhanoğlu Ulusal Ekip’te sol kanat ya da forvet gerisinden fazla 8’e doğru evrildi. Buna ne dersiniz?

Hakan sorusunun karşılığıyla ilgili Hamit’le (Altıntop) de konuştuk. Belki bizim tarzımız futbolcularımıza sıra dışı geliyordur. Onlara karşı açık kelamlı ve dürüstüm. Yaptığımız sohbetlerde bazıları Milli Kadro’nun oyunu için çözümün bir modülü olmak istiyor. Bir kısmı ise, ‘Biz verdiğiniz nazaranve uyarız’ diyor. Hakan takımımızdaki en tecrübeli isimlerden biri. Temel noktamız futbolcularımızın ve grubumuzun performansını en üst düzeye çekmek. Görüşmelere Hakan’la başladık belki kendisi Almanya doğumlu olduğu için yadırgamadı ve sonunda kendi çözümünü oluşturdu. örneğin Orkun Kökçü de harikulade bir gelişme var. Bu yaşta (21) bu performansı sergilemesi şahane. Konuşmalarımızın yükselişinde tesiri olduğunu düşünüyorum.