Meslektaşları Doç. Dr. Oytun Erbaş’ı yerin tabanına soktu

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,600
0
1
Doç. Dr. Oytun Erbaş bir daha her kesitten reaksiyona niye olan bir tezde bulundu. Erbaş, tuzlu ayranın otizme yol açtığını öne sürdü, tuz ve yoğurdun birleşmesinin ise zehir olduğunu deklare etti.

Fizyoloji doçenti olan Oytun Erbaş’ın açıklamaları kısa müddette toplumsal medyanın gündemine oturdu. Birfazlaca tabip de toplumsal medyadan Erbaş’a karşılık vererek adeta yerin tabanına soktu.

“ARTIK SUS OĞLUM”

Prof. Dr. Arif Verimli:
Dikkat çekmek için yapıyorsan diğer bir şey ancak buna sahiden inanıyorsan lütfen tabip odası, sıhhat bakanlığı nazaranve… Artık lütfen sus oğlum, sen bir Tabipsin… Elimizden ne gelirse yapalım senin için…

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener: Bu kişi artık TUS üzere bir imtihanda derece yapmış ve akademisyen mi? Olmuş?

Prof. Dr. Güner Sönmez: Corona virüs Türkleri etkilemez’, ‘Maske takmaya gerek yok’, ‘Türkiye’nin Elon Musk’ıyım.’ Artık de: ‘Tuzlu ayran otizm yapıyor’ Kâfi artık kardeşim, biraz sus.”

“VAY OYTUN, VAH Kİ NE VAH…”

Üsküdar Üniversitesi Biyogüvenlik Anabilim Kolu Lideri Doç.Dr. Kaan Yılancıoğlu:
Bu çocuğu sevmeye başladım. Artık de ‘tuzlu ayran otizm yapıyor’ diyor. Buna göre köyde yayık ayranı içen köylüler içinde otizm sık mı görülecek, tıpkı vakitte yayınlamış. Sanki gazoz da şizofreni yapıyor mu? Aklımda mecnun sorular. Vay Oytun, vah ki ne vah…

“TUZLU SUYLA GARGARA’ OLAYINI UNUTAMADIK DAHA”

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Keskin:
Ayran-otizm tartışmasını çıkaran Oytun Erbaş çalışmayı yalnızca 6 tane hamile fareyle yapmış. Bu hayvan deneyini beşerler için de geçerli bir kural üzere ekranda anlatması hayli yanlış. ‘Tuzlu suyla gargara’ olayını unutamadık daha.

“TAMAMEN LAF-Ü GÜZAF”

Doç. Dr. M. Kadri Akboğa:
Bir kardiyolog olarak şunu belirteyim tuzlu ayran en çok kan basıncının yükselmesine (hipertansiyon) yol açar. Otizm yapıyor denmesi için epey merkezli insan çalışmalarıyla kanıtlanmış olması gerekir. Yani büsbütün laf-ü güzaf.

HANGİ KELAMLARIYLA ÇOK KONUŞULMUŞTU?

Doç. Dr. Erbaş, corona virüsü sürecinin başında “Virüsün Türkiye’ye gelmesi durumunda süratli bir yayılım beklemiyorum. Burada gen farkı fazlaca değerli. İki tane makale var bununla ilgili. İnsanların genetik özellikleri farklı olduğu için Asyalıları, beyaz ırkı ve siyah ırkı farklı etkilediği epeyce net olarak biliniyor. Türkler Asya ırkı ancak bize biraz da Akdeniz’den de gen gelmiş. Biz biraz Macaristan, Rumen kümesinden da gen almışız. Daha karışık bir gen grubuyuz. Ben Türkiye’nin epeyce az etkileneceğini düşünüyorum” tabirlerini kullanmıştı.

Erbaş çabucak sonrasında, “Corona virüsü Türkiye’de genlerden dolayı salgın yapmaz. Türk geni demedim, Türkiye’de dedim. Bakabilirsiniz. Medya onu o denli yansıttı” demişti.

Geçtiğimiz günlerde bir programa konuk olan Erbaş, “Ben gerçek işler yaparsam Türkiye’nin Elon Musk‘ıyım” sözünü kullanmıştı.