Mustafa Denizli: Uzaktan kumandayla başkanlık olmaz

Tranduil

New member
16 Haz 2021
253
0
0
Altay’da 18 yıl futbolculuk, bu dönem ortasına kadar da teknik yöneticilik nazaranvlerini üstüne alan Türk futbolunun usta isimlerinden Mustafa Denizli, katıldığı bir televizyon programında bakılırsave gelecek yeni idareye her şartta takviye verebileceğini, ekibin Harika Lig’de küme düşmesi halinde gelecek yıl takımını koruyarak bir daha Muhteşem Lig’e döneceğine inancının tam olduğunu vurguladı.

“Başkanlık epey farklı bir şey” diyen Mustafa Denizli, “Geçen sene kulübüm beni bakılırsave davet ettiği vakit birfazlaca işimi burada yüz üstü bıraktım ve İzmir’e gittim. İki yıldır yaptığım, aşağı üst 1 yıl kayba uğrayan bir şey var. Benim 1 yıl orta verdiğim çalışmayı en az 3-4 ayda burada tamamlamam lazım. Fakat ben her hafta 2-3 gün İzmir’e onların yanına gidip ne isterlerse yaparım. Başkanlık orada daima bulunmak isteyen bir şey. Uzaktan kumandayla başkanlık olmaz. Lider ve idare kim olursa olsun kulübüm benden yardım istediği anda kulüp için, grup için demiyorum yardıma koşarım. Başkanlığa layık görülmek benim için gurur verici, kusursuz bir şey lakin şu andaki koşullarım prestijiyle aday olmam kelam konusu değil” yorumu yaptı.

“ALTAY MERT YÜREKLERİ BULACAKTIR”

Altay’ın borcunun 350-400 milyon TL civarında olduğunu lisana getiren Mustafa Denizli, “Kulübün önünde önemli bir tablo var. Bu tablo uzun devir için epey kolay bir tablo değil, aşılmaz bir tablo da değil. Bu topluluk bunun üzerinden kalkabilecek insan potansiyeline sahip. Şu anda başkanlık adaylığı için ismi geçen genç arkadaşlar, tribünden yetişmiş Altaylılar var. Fakat bunların ferdi olarak çalışmaları hayli yarar sağlamaz, bir ortaya gelmeleri gerekir. İstifa eden Lider Özgür Ekmekçioğlu da dahil kim olursa olsun benden bir şey istelerse mutlak suretle yanlarında olurum. Önümüzdeki hafta seçim var. Altay büyük bir topluluktur bu zorluğu aşacak bahadır yürekleri kesinlikle bulacaktır. Bana hangi bakılırsavi verirlerse versinler onların her türlü yanlarında olurum. Lakin İzmir’de en azından 4-5 ay yaşamam mümkün değil. Lakin gidip gelebilirim. ötürüsıyla bu biçimde bir başkanlık aslına bakarsanız yapılmaz” dedi.

“BU KADRO DÜŞSE DE yeniden ÇIKAR”

Altay’ın Muhteşem Lig’de küme düşmesi halinde takımını muhafazası gerektiğini anlatan Mustafa Denizli, “Benim derdim Altay bu sene diyelim ki kaybetti. Futbolda hala bir ışık var ise o devam edebilir. Fakat diyelim ki kaybetti, önümüzdeki yıl bizim için epeyce değerli. Önümüzdeki yıl da bu takımın koruma edildiği takdirde dönüşü inanın bunu da garantiliyorum epey kolay olur. Bu net bir biçimde açık. Topluluk önümüzdeki yılı kesinlikle kurtarmak mecburiyetinde, bunu kesinlikle sağlamamız lazım. Bu grup düşse dahi konuk olarak sarfiyat ve gelir” halinde konuştu.

“KIZIMIN RAHATSIZLIĞI PSİKOLOJİMİ BOZDU”

Altay’da bu dönem teknik adamlık mesleğinin en makus serisini yaşadığını anlatan Mustafa Denizli şöyleki konuştu:

“Bazı zorluklar yaşıyorduk, bir tanesi şahsi zorluğumdu. Kızım önemli bir rahatsızlık geçirdi, uzun müddet sürdü. Psikolojim hayli bozuldu. Burada bir amacımız vardı. Kendimi, camiayı tanıyorum. Neler yapabileceğimizi biliyorum bu grupla. Düşmek üzere kaygım asla yoktu. bakılırsavi bırakmak, kadrosu yarıda bırakan insan olmak mümkün değil. Kızımla ilgili düzgün haberler alınca psikolojim döndü. Tablo önümüzde, bu sorumluluğu ben almışım. Ben var olduğum topluluğun, ismimim verildiği statta küme düşmesini yaşayacak kadar niyetsiz bir insan mıydım? Orada ben ömrümü kaybetsem benim için daha düzgündü. Onu yaşamaktansa hayata veda etmek benim için daha güzeldi. Bizim memnun bir ortamımız olması lazım bunları yapabilmek için. Ekip sonuçtur. Benim değil, grup ismine yaşanılan külfetler vardı. Bir tesise girdiğinde yüzü gülmeyen insan gördüğün vakit bu elektrik senin de enerjini düşürür. Bunu aşabilirdik. Futbolcular sık sık ‘Hocam ödemeler yapılmıyor’ dediği vakit bu konsantrasyon itimat ve otorite kaybına yol açar. Bunların mühleti kısa olmalı. Sorun uzun devam ettiği surece otorite talihi zayıflamaya başlar. Her şeye karşın bunları aşabilirdik.”

“ÇALIŞMADIĞIM MÜDDETİN PARASINI TALEP ETMEM”

Altay’dan kendi isteğiyle ayrılmadığını söyleyen Mustafa Denizli, mukavelesinin uzun mühlet feshedilmemesiyle ilgili şu tabirlere yer verdi:

“Kulüp benimle devam etmek istemedi. Feshetmesi gereken taraf liderdi. Toplulukta güya ben feshetmiyorum üzere bir algı oluştu. Benim 30 yıllık antrenörlük ömrüm var. Bu kadar kulüpte bakılırsav yapmışım, bırakın Altay’ı bir adedinden sorunlu ayrılmış mıyım. Altay’ı daima başka bir yere koyuyoruz da öteki ekiplerle rastgele bir şey hayatış mıyım? Kulüp kontratı feshetti diye çalışmadığım sürecin parasını mı isteyeceğim kulüpten? O denli bir şey kelam konusu olabilir mi? Gereksiz bir ceza ödeme durumunda kaldık. Birtakım taraftarlarımız haklı olarak iletiler çektiler. Benim yüzümden ceza ödenmesi kelam konusu olabilir mi? Niçin, lider bana güvenmedi mi? Kontratı feshedersin, benim bir gün kulüpten rastgele bir isteğim olursa, çalışmadığım mühlet için 1 kuruş istersem bu biçimde dersin ki bizim Büyük Mustafa’mız bu biçimde bir şey talep etti bizden.”

“Başkanı aradım ben birkaç kez. ’10 kez aradım dönmediniz’ dedim. ’10 kez aramadın’ hocam dedi, 2 sefer aradım. Liderle bu türlü karşılıklı konuşmadan ayrılmamız beğenilen olmadı. Birinci kere İstanbul’da oturduk sohbet ettik. Hedefimiz kulübümüzün düzgün olması. Sonuçta kulübün yaşadığı ıstıraplar vardı ayrıldığım periyotta. Lider, ‘3 milyon bonservis fiyatı ödedik Mustafa Denizli vaktinde fazlaca büyük para ödedik’ dedi. Bir Harika Lig ekibinin 3 milyon bonservis ödemesi 9-10 futbolcu transfer etmesi kelam konusu. Gereksiz, beni üzen bir açıklamaydı. Ben 40 gün 230’un üzerinde futbolcu izledim. Düşük maliyetlerle gelir ve yarar sağlar diye. Yanlış bir yaklaşım oldu. Beni yaralayan bir yaklaşım oldu. Bunlara hiç gerek yoktu.”

KAYNAK: DHA