Nicola Piovani ve kanser deneyiminin müziğe dönüşmesi

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,546
0
1
Nicola Piovani’nin konserlerinden birinin adı radyoterapi makinesi gibi. “Cyberknife”, klarnet ve orkestra için üç bölümlük bir rapsodi. Neden bu sabah Milano’daki Teatro Manzoni’de özel bir sahneden, kadınlar için IEO’nun, Umberto Veronesi’nin fikrinden 29 yıl önce doğan merkezde tedavi gören binlerce hastaya adanan randevunun nedenini kendi kendine anlattı. “Avrupa Onkoloji Enstitüsünde birkaç kez tedavi oldum ve radyoterapi seansları sırasında bu büyük nesnelerden çok etkilendim. Geçen sefer, ilkinden 16 yıl sonra geri döndüğümde, her şey değişmişti: Kendimi dinozor ve yağ pompası karışımı canavarca bir arabanın önünde buldum. Gözleri vardı, etrafımda dolandı, bana baktı ve sonra durdu. Birkaç hafta bu varlıkla yaşadım ve bu deneyimi tamamladığımda onu metabolize etmenin yollarından biri onu müzik diline dönüştürmekti. Benim için bu yol… en basiti değil, en zengini, mümkün olduğu kadar çok şey söyleyebileceğim”.

Kanser, gerçek hayattaki çalışmalardan yenilikçi ilaçlara erişim. İşte ihtiyacın olan şey

kaydeden Dario Rubino

16 Mayıs 2023

Maestro, bir tümör deneyimi nasıl müziğe dönüşür?
“Tüm duygularda olduğu gibi, onları bize ait bir dile çevirmek kısmen çözülebilir, kısmen çözülemez bir süreçtir. Sözlerle söylenemeyen şeyleri asaya takmak bana doğal geliyor. Bu sürecin nasıl çalıştığını bildiğimi sanmıyorum: Ruhun en güçlü ve söze dökülemez hareketlerini çevirmenin bildiğim en doğrudan yolunun bu olduğunu biliyorum”.

Ne tümörü vardı?
“Prostat, toplam iki remisyona sahip. Çeşitli iniş çıkışlar yaşadım ve her seferinde şunu deneyimledim: hastalık var ve tedavisi var. Her zaman değil, ama sık sık. Eskiden kanserin evde bavul bırakan bir hastalık olduğu söylenirdi. Ama her şey bavulu evde bırakır. Şanslıydım ve beni sadece hayatta tutmakla kalmayıp aynı zamanda huzur ve mutluluk içinde tutacak bilimi buldum. En son tekniklerle tedavi olabildim” dedi.

Prostat kanseri, Favo: “Tedavi multidisipliner olmalı”

kaydeden Dario Rubino

22 Mayıs 2023

Kanser fikriniz teşhis konmadan önce ve sonra değişti mi?
Muazzam. Bana gelene kadar, hangi ilerlemenin kaydedildiğini gerçekten umursamıyordum. Haberleri gerçekte olduğundan daha trajik bir şekilde yaşadım, çünkü kanser kelimesinin tedavi edilemez hastalık anlamına geldiği geçmişte sansürden oluşan bir dil cephaneliğim vardı. Sonra kartları masaya koyduğumuzda bunun da pek çok hastalıkta olduğu gibi hafife alınmaması gereken ama ilacı bulunan bir hastalık olduğunu anladık. Kanser, çözülmüş olmaktan çok uzak bir sorundur, ancak perspektifte bir ışık görmeye başlıyoruz. Terminolojik tabuyu kaldırmamız gerekiyor. Örneğin, bazı hematoloji bölümlerinde, bugün tedavisi mümkün bir hastalık olan lösemi kelimesinin kullanılmasında büyük bir ayıp olduğunu fark ettim, ancak bu herkesin iyileştiği anlamına gelmiyor” dedi.

Bilim ve toplum arasındaki ilişki karmaşıktır. Bilime güveniyor musun?
“Ben beşeri bilimler yaparken, bilim ve inanç arasındaki çatışma üzerine önemli bir bölüm vardı. Bu çatışmayı hiç yaşamadım çünkü bilime çok büyük inancım var. Kişisel işlerim veya insani faaliyetler için gittiğim doktorlar bile bende çok sevdiğim bir rahip niteliği taşıyor. Uygarlığın gölgelerle dolduğu, eskidiğini sandığımız geçmişten gelen çirkin hayaletlerin geri döndüğü bir zamanda yaşıyoruz. Ve neredeyse geriye doğru gittiğimiz hissi var. Ancak son on yıllarda parlak bir sabit var ve bu, keşiflerin tüm dünyada gerçek zamanlı olarak paylaşılması olasılığıyla hızlanan bilimin ilerlemesidir”.

Elisa, 29 yaşında kolon kanseri: “Araştırma olmasaydı burada olmazdım”

kaydeden Tina Simoniello

08 Mayıs 2023

Ve neye güvenmiyor?
“Zamanımızın bu kâr değil, azami kâr hırsı bilimin önüne geçme yönü olmasaydı, bu daha da parlak olurdu. Tehlikeli eğilim, her şeyi kâr tarafına kaydırmak: Bu, diğer tüm alanlarda olduğu gibi tıpta da geçerli. Bu eğilim, özel araştırmaları halkın refahıyla uyumlu hale getiren bir siyasi yönetim tarafından yumuşatılmazsa, tatsız bir duruma düşme riskiyle karşı karşıyayız. Bilim ve tedaviler birkaç kişi için bir ayrıcalık olamaz”.

Göğüs kanseri: Her şeye rağmen bebeği olan Giovanna’nın hikayesi

kaydeden Tiziana Moriconi

27 Mayıs 2022