Rahibeleri cinsel alakaya zorladığı sav edilen rahibe suçlama

ManaTerapy

Global Mod
Global Mod
16 Haz 2021
4,340
0
0
68 yaşındaki Marko Ivan Rupnik, iki rahibeyle “Baba, Oğul ve Kutsal Ruh” üçlemesini bir daha yaratmanın bir yolu olarak “Kutsal Üçlü” kurmaya çalışmaktan ve onlarla seks yapmak için “psiko-ruhsal” denetim formları kullanmakla suçlanıyor.

Rupnik, sav edilen olaylar sırasında bir Sloven manastırının manevî yöneticisiydi ve kilisede değerli kademelerde yer alıyordu.

Daily Star’ın haberine bakılırsa, onu suçlayan eski rahibe ise yaşanan ihlallerden dolayı kendisini şikayet ettiğini, lakin kaygılarının senelerca göz gerisi edildiğini sav etti.

Eski rahibe, İtalyan araştırmacı gazetesi Domani’ye yaptığı açıklamada, “Peder Marko yavaş ve tatlı bir biçimde ruhsal ve ruhsal dünyama girmeye başladı, belirsizliklerimi ve kırılganlığımı kullandı ve İlah ile olan bağımı beni onunla cinsel tecrübelere itmek için kullandı. Bu hakikaten bir vicdan istismarıydı” dedi.

EN AZ 20 BAYAN DAHA OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Eski rahibe, birinci cinsel beraberliğini Rupnik ile yaşadığını, akabinde manastıra katıldığını ve 1987’den 1994 yılına kadar zorbalık taktikleri kullanarak kendisini susturduğunu söylemiş oldu.

Rahibe, Rupnik’in kendisinden ve öbür bir rahibeden İlah, İsa ve Kutsal Ruh içindeki üçlü bağlantıyı bir daha yaratmanın bir yolu olarak onunla seks yapmalarını istediğini argüman etti.

“Marko 30 yıl evvel durdurulmalıydı” diyen rahibe, kelam konusu rahibin 20 kadar hanımı daha taciz etmiş olabileceğini düşünüyor.

İsmi açıklanmayan rahibenin tezlerine karşılık olarak, Cizvit tarikatı öbür kurbanları öne çıkmaya çağırdı.

Bu tez yağmuru, Rupnik’e karşı on senelera yayılan bir dizi suçlamanın yalnızca sonuncusu. Kilisede tanınmış bir rahip olan Rupnik, 1990’larda Slovenya’da cinsel tacizle suçlansa da bu tezler lakin bu ayın başlarında gün ışığına çıktı.

AFOROZ EDİLDİ AMA…

İddialar kararında Vatikan’ın Rupnik’i soruşturduğu fakat bahsin vakit aşımına uğradığına karar verdiği öğrenildi. Tez edilen kabahatin işlendiği tarihten itibaren yasal süreçlerin başlaması için epeyce fazla vakit geçtiği için Rupnik, kilise tarafınca cezalandırılmış.

Soruşturmanın gerçekleştirilmesinden günler daha sonra, Mayıs 2020’de Rupnik’in önemli bir günah işlediği için aforoz edildiği biliniyor. Lakin aforoz, Rupnik’in tövbe etmesinden yalnızca bir ay daha sonra kaldırıldı.

Pazar günü, Rupnik’in üstü Rahip Johan Verschueren, rahip aleyhindeki daha fazla bilgi yahut sav için bir davette bulundu ve yeni argümanların gündeme getirdiği kimi soruları açıklığa kavuşturmak istediğini söylemiş oldu.

“Bütün bunlarda benim asıl telaşım mağdur olanlar ve yeni bir şikayette bulunmak isteyen yahut daha evvel yapılmış şikayetleri görüşmek isteyen herkesi benimle bağlantıya geçmeye davet ediyorum” dedi.