Sanatkarlardan bayan cinayetlerine yönelik ortak reaksiyon

Benimki

New member
16 Haz 2021
139
0
0
Ortak bir bildiri yayınlayan sanatkarlar bir türlü bitmek bilmeyen bayana karşı şiddet olaylarından rahatsızlıklarını lisana getirdiler. Toplumsal medya hesaplarından görüntülü ortak bir paylaşımda bulunan ve ünlüler ismine kelam alan Mesjopala, “Gün geçmiyor ki bayan cinayeti olmadığı, bayanlara şiddet uygulanmadığı bir vakit olmasın. Bayanlarımız bize emanettir ve biz her fırsatta onları onore etmek için yaşıyoruz. Bayan cinayetlerinin ve bayana karşı şiddetin temelinde yatan sebepleri toplum olarak ele almalı ve tahliller üretmeliyiz. Nasıl ki annemize, ablamıza, kız kardeşimize saygılıysak toplumun en kıymetli bireyi olan bayanlarımıza uzanan elleri engellemeli, bayanlarımıza nefes olmalıyız” dedi.

Son günlerde dershane çıkışı cinsel taarruza direnince hastanelik edilen Ayşegül Aydın’ın konusu ve Samsun’da Songül Değirmenci’nin öldürülmesi hadiseleri toplumu derinden üzmüştü.

Ünlü isimlerden Özge Hakikat ise “Kadın cinayetlerine karşı zannediyorum daha caydırıcı cezalar verilmeli, ayrıyeten bu husus çabucak hemen çocuk yaştayken hürmet ve sevgi ögesi olarak eğitim müfredatına eklenmelidir” diye konuştu.

2022 Yılında Yeni Proje

Mesjopala, 2022 yılında bayanlar için farkındalık oluşturacak yeni bir çalışma için kolları sıvadığını söylemiş oldu. Burak Ballı ile bir arada kitap hazırlığı içerisinde olduğunu belirten Mesjopala, son 10 yılda Türkiye’de yaşanan bayan cinayetlerinin ardında yatan sebepleri ve bu cinayetlere kurban giden birtakım bayanlarımızın inanılmaz ömür hikayelerini ele alacaklarını belirtti.

Burak Ballı ise “Kadınların ve günahsız çocukların korunmadığı bir dünyada eğitim, eğitim! Daima lisana getirmek durumundayız. Bilhassa 1 ve 7 yaş ortası çocuklarımızın alacağı aile eğitimi (anne baba rolü) ve daha sonrası epey değerlidir. Yalnızca kendi etrafınızla değil, etrafınızdaki insanlardan da sorumlusunuz. İdeolojik fikirlerinizi siyasi görüşlerinizi bir kenara bırakın, sağınızdaki solunuzdaki insanları önemseyin, dışlamayın, dinleyin, yargılamayın, sevgiye davet edin, uygun insanların kazanacağı yaşanabilir bir dünya istiyorsanız geç olmadan yapın. Bir tutam sevgi dünyayı değiştirir, etrafınızı yeşertir. Çağdaş medeniyetler düzeyinde bir toplum olma ismine, insanlık ismine herkese güzellikler dilerim” tabirlerini söyleyerek bayan şiddetini kınadığını belirtti.