Sırbistan Cumhurbaşkanı’ndan korkutan açıklama: ‘Büyük bir savaşa yaklaşıyoruz’

celikci

Active member
25 Eyl 2020
6,589
0
36
Sırbistan Cumhurbaşkanı’ndan korkutan açıklama: ‘Büyük bir savaşa yaklaşıyoruz’
Sırbistan Radyo Televizyonu’na konuşan Sırbistan başkanı Vucic, bir yahut iki ay ortasında dünyanın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş büyüklükte bir çatışmaya girebileceğini söylemiş oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 210 gün geride kalırken, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’ten korkutan bir çıkış geldi. Vucic, yaptığı açıklamada, bir yahut iki ay ortasında dünyanın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş büyüklükte bir çatışmaya girebileceğini söylemiş oldu.

Sırbistan Radyo Televizyonu’na verdiği röportajda Vucic, Ukrayna’daki ihtilafın “büyük bir savaşa yaklaşıyor” olabileceğini söylemiş oldu.

Sırp Cumhurbaşkanı, “Özel bir askeri operasyon evresinden büyük bir savaşa yaklaştığımızı var iseyıyorum ve artık soru, sonlar nerede ve bir süre daha sonra, tahminen bir yahut iki ay ortasında büyük bir dünya çatışmasına girip giremeyeceğimiz. Dünya Savaşı’ndan beri şahit olmadığımız bir şey” dedi.

‘DAHA KARMAŞIK HALE GELMESİNİ BEKLİYORUM’

BM Genel Şurası için New York’ta bulunan Vucic, Rusya ve Çin’in Batı ile bağlarında daha fazla meseleyle müsabakayı beklediğini de söylemiş oldu.

Vucic, “Önümüzdeki devirde bakılırsaceğimiz her şeyin Batı ile Rusya ve Batı ile Çin içindeki alakaları daha da karmaşık hale getirmesini bekliyorum” dedi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KIYMETLİ KARARLAR PAYLAŞACAĞIM’

Vucic, ülkesi için önümüzdeki 7 ila 10 gün içerisinde kıymetli kararlar alacağını ve bu kararları gelecek hafta vatandaşları ile paylaşacağını söz etti.

New York’taki ikili temasları kapsamında kıymetli görüşmeler yaptığına dikkati çeken Vucic, bir ülkenin daha Kosova’nın bağımsızlığını tanımasını geri çekmeye karar verdiğini söylerken bu ülkeyle ilgili bir bilgi vermedi.

Vucic, geçtiğimiz aylarda da 7 ülkenin Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımalarını iptal ettiğini sav etmişti.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı görüyor.

Alıntıdır