Türkiye’nin en küçük hastası Yağmur, literatüre girecek: Pes etmeye hiç niyetim yok

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,605
0
1
Erzurum’da yaşayan Bingöl ailesinin en büyük çocuğu olan Yağmur, bebekliğinde konulan böbrek yetmezliği teşhisiyle tedavi görmeye başladı. 1.5 yaşından itibaren diyalize girmek zorunda kalan Yağmur, 2 ay evvel nefes darlığı şikayeti ile hastaneye gdolayıldü.

Hekimler, akciğerinde pıhtı (emboli) olmasından şüphelendi. Lakin diyaliz hastası olmasından dolayı Yağmur’a ilaçlı tomografi çekilemedi. Tabipler da pıhtının alınması için yapılan “pulmoner endarterektomi” ameliyatlarında Türkiye’nin en deneyimli merkezlerinden, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan, Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli’ye ulaştı.

ERZURUM’DAN İSTANBUL’A GETİRİLDİ

Prof. Dr. Yıldızeli, Yağmur’un İstanbul’a sevk edilmesini istedi. Küçük kız ambulansla Erzurum’dan İstanbul’a getirildi.

AMELİYATA HAZIRLANIRKEN CORONA VİRÜSE YAKALANDI

Yağmur’un akciğerlerinde diyaliz kateteri niçiniyle gelişen ölümcül pıhtılar olduğu anlaşıldı. Hemen ameliyata hazırlanan küçük kız, ciğerlerinde saatli bombayla yaşarken, corona virüse yakalandı. Yağmur, 20 günlük tedavisinin akabinde ameliyata alındı.

“BÖBREK NAKLİ OLMA TALİHİ DA KAZANDI”

Ameliyatı gerçekleştiren takımdan Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, Yağmur’un bu operasyonu geçiren Türkiye’deki en küçük hasta olarak literatüre gireceğini söylemiş oldu.

Yıldızeli, “Yağmur bize 40 gün evvel Erzurum’dan bir telefonla danışıldı. Böbrek yetmezliği hastası olduğu ve bu yüzden de ilaçlı sinema çekilmediği söylendi. Biz çabucak ambulansla buraya sevkini istedik. Burada tetkiklerini yaptıktan daha sonra akciğerlerinde pıhtı ve buna bağlı yetmezlik olduğunu gördük. Diyaliz hastası olduğu için de gün çok diyalize giriyordu. Ameliyat için gerekli hazırlıkları yaptık lakin bu ortada Covid-19 olduğu anlaşıldı. 20 gün kadar Pediatrik Göğüs Hastalıkları Covid-19 servisinde tedavi gördü. daha sonra süratli bir biçimde ameliyatını yaptık. Pulmoner endarterektomi dediğimiz ameliyatla akciğerlerdeki pıhtıları aldık. Artık olağan hayatına dönecek. Diyaliz hastası olduğu için, ileride de böbrek nakli olma talihini kazanmış oldu böyle” açıklamasını yaptı.

Yağmur’un fazlaca cesaretli, savaşçı bir olduğunu belirten Yıldızeli, ”beraberinde da akciğer embolisine bağlı akciğer tansiyonu gelişen ve bu yüzden de pulmoner endarektomi ameliyatı olmuş Türkiye’deki en ufak hasta. Dünyada da iki üç hastadan biri. Literatüre geçecek bir hastamız” dedi.

BEDEN ISISI 20 DERECEYE DÜŞÜRÜLDÜ

Yağmur’un ameliyatı sırasında beden ısısının belirli bir süre 20 dereceye kadar düşürüldüğünü anlatan Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Koray Ak ise,“Tromboz (kan pıhtısı) kateterin bulunduğu kalbin sağ tarafınca akciğer damarlarına ilerlediği için, akciğerlerde kronik pulmoner hipertansiyon dediğimiz akciğer basıncının artmasına sebep olan bir tabloya yol açıyordu. ötürüsıyla ameliyat edilme endikasyonu, akciğer damarındaki basıncın yükselmesine bağlı ileri seviyede nefes darlığı şikayeti ile ortaya çıktı. Biz Yağmur’un göğüs kafesini açıp kalbi ve akciğerleri devre dışı bırakarak ameliyat sırasında kalp akciğer makinesine bağladık. Beden ısısını da belirli bir süre 20 dereceye düşürdük ve bu sıcaklıkta tuttuk. Akciğerlerdeki pıhtıyı çıkarmak için ameliyatı bu türlü gerçekleştirmiş olduk” diye konuştu.

“CORONA VİRÜSÜ HAFİF ATLATTI”

Kronik hastalığı olanlarda koronavirüsün epey ağır seyrettiğine işaret eden Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Doç. Dr. Yasemin Gökdemir de Yağmur’un hastalığı olağan serviste ve oksijen gereksinimi duymadan geçirmiş olmasının büyük bir baht olduğunu söylemiş oldu ve şu ayrıntıları verdi:

“1,5 yaşından beri kronik diyaliz hastası Yağmur. Pıhtı için ameliyat olmak üzere aslında hastanemize gelmişti. Bu ortada sol akciğerinde bir zattüresi vardı. Onu tedavi ettik, operasyon için hazırlanırken maalesef müspet olduğu ortaya çıktı. her neyse ki umduğumuzdan daha güzel seyretti. Oksijen muhtaçlığı olmadı ve serviste tedavisini tamamladık. İki hafta daha sonra da Covid-19 negatif çıkınca ameliyata verdik hastamızı.”

“KARDEŞLERİMİ ÇOK ÖZLEDİM”

Bebekliğinden beri hasta olduğunu söyleyen Yağmur ise pes etmeye niyetinin olmadığını söylemiş oldu ve hislerini şöyle lisana getirdi:

“Ben bebekken bu hastalığa yakalanmışım. Üç günde bir diyalize gidiyordum. daha sonra pıhtı çıktı. Beni buraya sevk ettiler. Ambulansla buraya geldim. Corona virüsü de geçirdim. O da fazlaca zordu. Bir sürü ameliyatlardan kalktım. Hiç pes etmeye niyetim yok. Okula gidiyorum, üçüncü sınıftayım. Artık periton diyalizi aldılar konuta. Diyalizimi artık konutta olacağım. Konuta döneceğim için epeyce memnunum. Kardeşlerim Hasan ve Gamze’yi hayli özledim, ailemi hayli özledim.”