Yetkililer, José Andrés'in World Central Kitchen'dan gelen Gazze yardımının süresinin birkaç gün içinde dolabileceğini söylüyor

Elif

New member
16 Haz 2021
846
0
0
Kıbrıslı yetkililer Cuma günü yaptığı açıklamada, World Central Kitchen adlı yardım grubundan gelen gıda yardımının Gazze'ye ilk deniz yoluyla insani yardım sevkiyatının, havalar izin verdiği sürece Cumartesi gününe kadar Akdeniz ada ülkesi Kıbrıs'tan ayrılabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin yürütme organı başkanı Ursula von der Leyen, teslimatın Gazze'ye yapılacak bir deniz yardım koridoru için “pilot proje” olduğunu söyledi ancak teslimatın nasıl gerçekleşeceğine veya bölgenin neresine teslim edileceğine ilişkin çok az ayrıntı verdi.

World Central Kitchen'ın kurucusu ünlü İspanyol şef José Andrés, fotoğraflarını yayınladı. sosyal medya Cuma günü, paletlerin kendi grubunun ve İspanyol yardım kuruluşu Open Arms'ın isimlerinin yazılı olduğu bir gemiye yüklendiğini gösteriyor. Sevkiyat planlarının “son aşamada” olduğunu ve “200 paletle Gazze sahillerine ineceğini” söyledi. Yardımın Gazze'ye ulaşması durumunda nasıl toplanacağı veya dağıtılacağı belirsizliğini korudu.

Gruba göre, World Central Kitchen ile çalışan organizatörler ve Filistinli şefler Ekim ayından bu yana Gazze'de 32 milyondan fazla yemek servis etti. Bu çabalar, ABD ordusunun Gazze'ye daha fazla yardım götürmek için yüzen bir iskele inşa etme planlarının yanı sıra İngiltere, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin Cuma günü bölgeye yardım teslimatı için bir deniz koridoru kuracaklarına dair duyuruları ile desteklenebilir.

Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri'nin yüzen iskeleyi inşa etme planlarını açıklamasının ardından yapılan bir röportajda Bay Andrés, bunun gruba, günlük olarak servis edilmeleri gereken yemekleri iki katından fazla bir oranda karşılamak için ihtiyaç duyacakları gıda tedarikine önemli bir erişim sağlayacağını söyledi. ve Gazze'nin kuzey kesimindeki insanlara daha fazla yardım sağlanması.

İmkansızı başarmaya çalışıyoruz dedi. “Gazze halkını doyurmak için imkansızı denemeye değer.”

Bay Andrés, örgütün Gazze'de yerel Filistinliler tarafından işletilen 65 ortak mutfak kurduğunu ve en az 35 tane daha eklemeyi planladığını söyledi. Günde yaklaşık 350.000 yemek servis ediliyor ancak Bay Andrés bir milyondan fazla yemek dağıtmak istediğini söyledi.

Gazze'ye yiyecek ve malzeme ulaştırmanın zorlu bir iş olduğunu söyledi. World Central Kitchen, Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin hava yardımlarından yardıma başvurdu.