Yüksek tansiyona ne uygun gelir? (Yüksek tansiyonu düşürmenin yolları)

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,601
0
1
Tıpta karşılığı ‘hipertansiyon‘ olan yüksek tansiyon, kan basıncına bakılarak teşhis edilir.

Kan basıncı 140 / 90mmHg olan bireylere hipertansiyon teşhisi konur.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) datalarına bakılırsa, yüksek tansiyon dünyada bir milyar insanı etkiliyor ve her yıl yaklaşık 9 milyon mevte niye oluyor.

Yüksek tansiyon, birden fazla durumda birtakım sıradan ömür şekli değişiklikleri yaparak yönetilebilir.

İlerleyen yaş, alkol ve tütün kullanması, obezite, diyabet, yüksek kolesterol, kronik böbrek yetmezliği hikayesi bulunan şahıslarda risk faktörü oluşarak hipertansiyon mümkünlüğü artabiliyor.

Kan basıncı, hipertansiyon noktasına gelmedilk evvel sağlıklı bir diyet ile denetim altına alınırken birtakım tedavi seçenekleri de birlikteinde geliyor.

TANSİYONU NE DÜŞÜRÜR?

GERİLİMDEN KAÇINMA

Kan basıncını denetim altına almak için gerilimden uzak durmak gerekir. Gerilimle başa çıkmada sigara, alkol ve sıhhatsiz yiyeceklerin tüketilmesi kimi hipertansif problemlere yol açabileceğinden kaçınılması gerekir.

KİLO DENETİMİ

Çok kilo, birfazlaca hastalığa niye olabileceği üzere tansiyon hastalığı riskini de arttıran bir problemdir. Kilo kaybı, kan basıncını denetim etmek için en kuvvetli hayat üslubu değişikliğidir. Obezite probleminiz varsa bir ölçü kilo vermeniz bile kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

İDMAN

Hareketsiz ömür tansiyon riskini arttırmaktadır. Hipertansiyonu olan hastalara günde en az 30 dakika yavaşça antrenmanlar yapılması önerilir.

POTASYUM

Bilhassa zerzevat ve meyvelerden alınan potasyum kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

KISITLI SODYUM

Diyetinizdeki sodyum ölçüsünü azalttığınızda yüksek tansiyonunuz varsa kan basıncını 56 HG azaltabilir. Diyetinizdeki sodyumu azaltmak için işlenmiş besinlerden uzak durun. Yemeklerinize ekstra tuz eklemekten kaçının.

TANSİYON ÖLÇMENİN PÜF NOKTALARI