Ağır bakımdaki Covid-19 hastasından aşı daveti: Daima erteledim, hayatımla oynadım

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,544
0
1
Son vakit içinderda corona virüs olaylarının bir daha yükselişe geçmesi hastanelerdeki yoğunluğun da yine artmasına niye oldu.

Ankara Kent Hastanesi bünyesindeki Genel Hastanenin Covid-19 Ağır Bakım Ünitesi’nde, neredeyse tamamı aşı olmamış bireylerden oluşan hastaların gayreti görüntülendi.

Burada teneffüs meşakkati, nefes darlığı niçiniyle yüksek akımlı oksijen aygıtına bağlı biçimde tedavi bakılırsan 46 yaşındaki iki çocuk babası Yasin Yavaş, bir haftadır ağır bakımda olduğunu ve durumunun düzgüne gittiğini söylemiş oldu.

Oksijen aygıtına bağlı olduğu için zorlukla konuşabilen Yavaş, “Ben aşı olmamıştım. Daima erteledim, havaya girdim, daha sonra olurum diyerek sıradane aldım. ömrümle oynadım. Kimse aşısını ihmal etmesin. Yemesin, içmesinler acil olarak aşılarını olsunlar. Yoksa hayatlarıyla oynarlar.” dedi.

Yaşının ileri olmadığına dikkati çeken Yavaş, 11 ve 15 yaşındaki iki kızı ile eşini fazlaca özlediğini vurgulayarak, ailesine, “Eşimi, kızlarımı epeyce seviyorum. Haftaya çıkacağım ve yanınıza geleceğim inşallah” iletisini iletti.

“YANINIZDAN GEÇEN MASKESİZ BİR KİŞİ DELTA VARYANTINI BULAŞTIRABİLİR”

Covid-19 Ağır Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Seval İzdeş ise servisteki hastaların durumuna ait ayrıntıları paylaştı.

olaylardaki süratli artışa işaret eden İzdeş, “Delta varyantı epey süratli bulaşıyor. Evvelce 10 dakika bir ortamda kalınması kararında bulaş yaşanabiliyordu. Delta varyantında ise yanınızdan geçen maskesiz bir kişi hastalığı bulaştırabiliyor. Bu niçinle aşılarla birlikte maske, uzaklık, hijyen kurallarına uymaya devam edilmesi epeyce önemli” diye konuştu.

İzdeş, “Ben nasılsa aşı oldum” diyerek maskelerin çıkarılmasının gerçek olmadığının altını çizdi.

HASTALARIN YÜZDE 90’I AŞISIZ

Herkese tam doz aşılarını olma davetinde bulunan İzdeş, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Ankara Kent Hastanesi, Genel Hastane Covid-19 ağır bakımlarında takip ettiğimiz hastaların birden fazla, aşı yaptırmamış ya da ikinci, üçüncü dozunu vaktinde olmamış bireyler. Hastalarımızın yüzde 90’ı bu türlü. Bu niçinle aşı olmak hayli kıymetli. her insanın iki doz aşısını ve olması gerekiyorsa üçüncü dozunu vaktinde yaptırması gerekiyor.”

“YOĞUN BAKIM SERVİSİMİZİN DOLULUK ORANI YÜZDE 80”

Prof. Dr. İzdeş, son haftalardaki olay artışlarının ağır bakıma yansıyıp yansımadığına ait de şunları kaydetti:

“Vaka artışları ağır bakımlara genel olarak 10-15 gün daha sonra yansıyor, hastaların tedavisine evvel serviste başlandığı ve burada durumu kötüleşenler ağır bakıma alındığı için. Ağır bakım servisimizin şu anki doluluk oranı yüzde 80. Yani aslında dolu. Covid-19 olmayan hastalara ayırdığımız ağır bakım yatakları epeyce azalıyor. ötürüsıyla doluluk oranlarından fazlaca, Covid-19 olmayan alanlar ve Covid-19 alanları içindeki istikrar değerli oluyor.”