Aktris Ludovica Martino: “Arkadaşlar, hayat 'Skam' gibidir. Tutkularınızla dolu olmalı”

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,564
0
1
Daha zayıf olanların özgürlüklerini elinden alan önyargılara karşı savaşın. Şiddet mağduru kadınlara yardım edin. Cinsiyet eşitliği için mücadele edin. Bağımlılık ve gelecek korkusu arasında kalan çocukların sorunlarını unutmayın. Skam Italia'da dizinin diğer genç oyuncularıyla birlikte anlattığı hikayeler. Oyuncu 27 yaşında Ludovica Martino (Riccione'nin güneşi altında, Sevimli çocuk, Şampiyon, En iyi günler, Vita da Carlo) net fikirleri var. Ve son filmi Cristiano Bortone ve Daniela Porto'nun “Benim yerim burası”da (25 Nisan'dan itibaren sinemalarda) bir mesaj veriyor: “Asla bırakma: hayat her zaman doldurulması gereken bir şişe gibidir”.

Yeniden doğuş ve cinsiyet eşitliği

Ludovica, sevmediği bir adamla evlenme sözü vermiş bekar bir anne olan Marta'dır. Kahraman şöyle diyor: “İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna geldik ve genç kadın, dışlanmış eşcinsel, düğün organizatörü Lorenzo (Marco Leonardi) ile tanışıyor. Marta'nın önyargılarına meydan okumasına yol açan derin bir dostluk doğuyor. etrafındaki topluluk ve bir kadın olarak dünyada bir yer bulmak için mücadele etmek. Zor bir film çünkü yeniden doğuş ve kurtuluşun hikayesi. Marta, Calabria'daki küçük bir köyün utancı. savaş İtalya, uzak görünen bir zaman, gerçekte konu güncel ve göründüğünden çok daha güncel: eşit haklar için mücadeleden bahsediyor ve kendimizi duyurmak için sanat yaratan bizler için savaşlar yapmak önemlidir. Adalet ve eşitlik için. Konuyu her zaman ön planda tutmalıyız”.

Barbara Venturato: “Nefes almak ve yazmak, kaygıyı bu şekilde yönetebilirsiniz”

kaydeden Orietta Cicchinelli

09 Şubat 2024

Erkeklerin dünyasında yolunuzu çizin

Martino'ya göre günümüz toplumu bile kadınlara pek uygun değil. “Her gün,” diyor, gözlerimizin önünde çok büyük eşitsizlikler görüyoruz: futbol dünyasını ve üst liglerde kullanılan birkaç kadın hakemi düşünün. Eğlence dünyasında ise eşitsizlik daha ekonomiktir. son zamanlarda daha çok kadın dizileri ve bizim için artık marjinal olmayan üç boyutlu roller yazıyor.Birkaç yıl öncesine kadar anneyi, kızı, sevgiliyi, karısını oynuyordunuz… Kadına dair ilginç şeyler varken hâlâ keşfedilmeyi ve anlatılmayı bekleyen bir evren. Neyse ki bugün filmlerde ve dizilerde daha fazla kadın kahramanımız var ve ayrıca büyük platformlarda daha yetenekli yönetmenlerimiz var.”

Valeria Solarino: “Spor bana rakibimin en iyi arkadaşım olduğunu öğretti”

21 Şubat 2024

Gençler ve ataerkillik

Ludovica, uzaklardan gelen ve yeni nesilleri de etkileyen bazı önyargıların ağırlığının altını çiziyor. “Evrimin uzun zaman aldığını düşünüyor: Biz ataerkil bir toplumdan geliyoruz ve o toplumun çocuklarıyız. Evrimleşmek zordur ve bu nedenle kadın hakları, ataerkillik gibi bazı konularda da gereksiz davranmamız gerekiyor. , cinsiyet şiddeti… Daha yapılacak çok iş var!”.

Açık bir toplum

Romalı oyuncuya göre son dönemde en gençler arasında bile tecavüz vakalarıyla karşı karşıya kalan yolun zorlu ve yokuşlu olduğu belirtiliyor. “Günlük bu bayağı şiddete hayretle şahit oluyorum ve toplumun acilen eğitilmesine ihtiyaç olduğunu söylüyorum. Ailelerde bir çürüklük var, altını çiziyor, çocukları da etkileyen şey bu. Çocuklar gördüklerine göre davranıyorlar. ailede oluyor Her gün kadına yönelik şiddet suçları kayıt altına alınıyor, bu nedenle kadın erkek hepimiz birlikte çalışmalı, bizi zengin yapan farklılıklara daha hoşgörülü ve saygılı, farklı bir toplum inşa etmeliyiz.”

'Mare Fuori'nin oyuncusu Carmen Di Marzo: “Gençken depresyondaydım, çocukları anlıyorum ama bundan kurtulabilirsiniz”

02 Şubat 2024

Yardım istemek ayıp değil

Ve gençler arasında depresyon vakalarının, davranış bozukluklarının ve psikolojik sorunların giderek arttığı bu “fırtınadaki nesil” konusunda Martino'nun uzmanlardan yardım istemenin gerekliliği konusunda hiçbir şüphesi yok. “Yaptığım iş gereği, yargılamadan psikolojik alanı araştırmayı gerçekten seviyorum. Ancak insanların ruhlarını ve acılarını küçümsemeyi sevmiyorum. Depresyondan muzdarip erkek arkadaşlarım oldu ve ruh sağlığını tedavi etmenin önemli olduğunu düşünüyorum. , vücudun geri kalanı için de yapıldığı gibi. Ve bu yönde dev adımlar görüyorum: Ayrıca kendimi geliştirmem gereken bir psikoterapistim var ve doğru becerileri kullanmak güzel. Zihin yalan söylüyor ve öyle olmalı diyorlar. Dinlemek her zaman işe yaramıyor. Üzerinde çalışarak öğrenebilirsin.”

Gençleri kendilerini bırakmamaya davet ediyorum

Ludovica'nın, gelecek görmeyen pek çok cesareti kırılmış gencin önünde düşündüğü düşünce, gevşekliğe teslim olmamaktı. “Kesinlikle – diyor – kararlılık önemlidir ve gevşek olmamak, toplum size yardım etmese bile elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Bir diplomam var ve yolumu hızla buldum, ancak hiçbir şansı olmayan ve bir şeyler yapan birçok öğrenci arkadaşımı görüyorum. çok mücadele eden ve yurtdışına taşınan veya yedek öğretmen olarak bir yer için kalıp mücadele eden Devlet size yardımcı olmuyor: İtalya'da yaşayan bir erkek çocuğun aile biriminden ayrılıp özerklik yaratması giderek zorlaşıyor ve bu aynı zamanda hırsları da engelliyor Bu sinir bozucu.”

Aktris Aurora Ruffino: “Sette stresi yönetmeyi bu şekilde öğrendim”

30 Ocak 2024

Tutkularınızı geliştirin

Bir gencin dünyada yolunu bulması kolay değilse, bir hobi edinmek bu yönde yardımcı olabilir. Ludovica tüm gerçekleri bilerek konuşuyor ve şöyle diyor: “Boş zamanlarımda oyunculuk eğitimi aldım: 14 yaşındaydım… Hayatımda başka bir şey yaptığımı sanmıyorum. Küçük kapıdan girdiğimden beri” Mahalledeki oyunculuk okulundan hiç ayrılmadım.Oyunculuk yapabilme gerçeği bana zaten her şeyi verdi: Çok çeşitli karakterleri inceledim ve onları daha sonra sahneye çıkarmak benim için doğal bir süreçti, çünkü bu beni özgür kıldı. her yük… İşin benden geldiğini söyleyebilirim, tam tersi değil. Oyunculuğu seviyordum ama oyuncu olmayı düşünmedim.”

Asla pes etme

Ludovica “hayır” anlarıyla karşı karşıya kaldığında bile pes ediyor ve kurtarıcı bir reçete olarak büyük dozda bir iyimserlik sunuyor. “Durumları tersine çeviren çok pozitif bir insanım: Eğer kötü bir haberim varsa – itiraf ediyor, gülümsüyor – farklı bir yorum bulmaya çalışıyorum. Kendimi kötü hissettiğim anlar oluyor ama asla üzülmüyorum. Etkileşim kurmanın sihirli bir yolu var. bilinçaltımla: Her zaman bardağın doldurulması gerektiğini görüyorum. Bir seçme benim için kötü gittiğinde kendi kendime şöyle derim: belki böyle daha iyi, çünkü belki film iyi değildi… Belki ihtiyacım yok o şey! Ve kapıyı kapattıktan sonra sihirli bir şekilde bir kapı açılıyor. Eğer böyle düşünürsen bunun gerçekten olacağını biliyor musun?!”

Aşk

Aşktaki hayal kırıklıkları bile oyuncuyu korkutmuyor. “Ya bir erkek arkadaşım beni terk ederse? Daha iyi görünen başka bir tane bulurum. Arabanın lastiği patlar mı? Daha iyi: bu onu nasıl değiştireceğimi öğrenmek için bir fırsat. Kısacası – sakince yorum yapıyor – tek başıma gülüyorum ve çok, dertlerime. Evet, acıyı ve üzüntüyü doyasıya tatma ve anlatacak bir şeyleri olsun diye bu arzuda biraz sadizm var. Kısacası: kendini fazla ciddiye almadan yaşamak güzel.”

Serena Autieri ile formda: “Vücudumun sırrı? Spor yapıyorum ve asla öğün atlamam”

19 Ocak 2024