Arap ülkeleri ABD’yi ateşkes kararını veto ettiği için kınadı

Elif

New member
16 Haz 2021
880
0
0
ABD’nin, Gazze’deki savaşta derhal ateşkes çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını veto etme kararı, çatışmayı sona erdirmeye çalışan Arap hükümetleri arasında hayal kırıklığına yol açtı. Bir grup bölgesel yetkili “derin memnuniyetsizlik” dile getirdi. ” hareket hakkında.

Washington ve diğerlerinin savaş sonrası Gazze için potansiyel bir yönetim organı olarak öne sürdüğü Filistin Yönetimi’nin lideri Mahmud Abbas, vetoyu “ABD’ye uzun yıllar eşlik edecek bir utanç işareti” olarak nitelendirdi ve Amerikalıların yetkililerin İsrail’e yönelik politikaları, ülkelerini “soykırımın ortağı” haline getirdi.

İsrailli yetkililer, İsrail’in Gazze’yi yöneten ve İsrail’in güneyinde 1.200’den fazla kişinin ölümüne yol açan 7 Ekim saldırılarını gerçekleştiren Hamas’ın kökünü kazımaya çalıştığını söylüyor.

İsrail hükümeti özellikle sivilleri hedef aldığını reddediyor. Ancak Filistinliler, Arap hükümetleri ve uluslararası örgütler, sağlık yetkililerinin Gazze’de 15.000’den fazla insanı öldürdüğünü söylediği askeri müdahalenin orantılılığı konusunda önemli endişelerini dile getirdiler; bu o kadar yoğun bir bombalama kampanyası ki bu konuda çok az örnek var. yüzyıllar.

Suudi Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cuma günü Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken ile görüşen Arap ve Müslüman çoğunluğa sahip ülkelerden bir grup dışişleri bakanının, “Güvenlik Konseyi’nin sorumluluklarını yerine getirememesinden derin memnuniyetsizliklerini” ifade ettiği belirtildi. Katar Dışişleri Bakanlığı’na göre bu bakanlar aynı zamanda ABD’nin “İsrail işgaline baskı yapmada daha geniş bir rol oynaması” çağrısında da bulundu.

Birleşmiş Milletler’in üst düzey liderleri, çatışmalar durmadan Gazze’deki iki milyondan fazla Filistinliye yeterli yardım sağlamanın neredeyse imkansız olacağı konusunda uyarırken, ABD Cuma günü Birleşik Arap Emirlikleri’nin sunduğu kararı veto etti.

Suudi Arabistan ve diğer Arap hükümetleri, İsrail’in askeri müdahalesinin devam etmesinin yalnızca binlerce Filistinliyi daha öldürmekle kalmayıp aynı zamanda İsrail ve Orta Doğu’nun güvenliğini tehlikeye atarak öfke ve aşırıcılığa yol açacağını öne sürerek defalarca ateşkes çağrısında bulundu.

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan Cuma günü Washington’da yaptığı açıklamada, “Kullanılmadığı için kaldıraç başarısız oldu.” Ateşkes çağrılarını yineledi ve şunları söyledi: “Uluslararası toplumda yeterli etki var – yerleşik düzende yeterli etki var Bu amaca ulaşmak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de dahil olmak üzere uluslararası barış ve istikrar için kurumlar.”

Prens Faysal, Cuma günü “PBS NewsHour” ile yaptığı röportajda, “Ateşkesi bir şekilde kirli bir kelime olarak gören bir tutum görüyoruz ve açıkçası bunu anlayamıyorum” diye ekledi.

Biden yetkilileri, İsrail’in sivil kayıplarını sınırlamak ve Gazze’ye insani yardım sağlamak için daha fazlasını yapması gerektiğini söylüyor. Bay Blinken geçen hafta İsrail’in belirttiği “sivilleri koruma niyeti ile sahada gördüğümüz fiili sonuçlar” arasında “bir boşluk” olduğunu söyledi.

Ancak bu yine de Amerika’nın konumunu, 7 Ekim Hamas saldırılarına verilen son derece orantısız tepkiden dolayı İsrail’i suçlayan çoğu Arap ülkesinin tutumundan uzak tutuyor.

Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki yetkililer Hamas’ı açıkça kınarken, diğer Arap hükümetleri her iki taraftaki sivil ölümlerini fail olarak Hamas’ın adını vermeden kınamaktan kaçındı. Bu tutum kısmen kendi kamuoyundan gelen muazzam baskıdan kaynaklanıyor çünkü savaş birçok Arap liderle halkları arasındaki uçurumu genişletiyor.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi Cuma günü Washington’a yaptığı ziyarette İsrail’i “katliam” yapmakla suçladı. İsrailli yetkililer, sivil halk arasında kök salmış bir düşmanla mücadelede kendilerini imkansız bir durumda bulduklarını öne sürüyor.

ABD, vetosuyla, İsrail’in, Hamas’ı yok edip yetkisini devre dışı bırakmadan önce savaşı bitirmesinin, çatışmanın yeniden çıkmasını sağlayacağı yönündeki iddiasını destekledi. 15 konsey üyesinin 13’ü ateşkes tedbiri lehinde oy kullanırken, İngiltere çekimser kaldı.

İran destekli milis grubu Hizbullah’la ittifak halindeki Lübnan parlamentosunun üyesi Hasan Ezz El-Din, grubun savaşçılarından biri için düzenlenen anma töreninde, uluslararası kurumlar başarısız oldu ve “uluslararası bir orman kanununda yaşıyoruz” dedi. Hizbullah da çatışmaya doğrudan müdahale eden ve İsrail ile kuzey sınırında çatışmalara katılan bölgesel milisler arasında yer alıyor.

Hwaida Saad Beyrut’tan gelen haberlere katkıda bulundu.