Aşı pişmanlığı: 8 kişilik aileden bir tek o aşı olmadı

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,614
0
1
İstanbul’da yaşayan 51 yaşındaki Hülya Başel, ailesinin tüm ısrarlarına karşın coronavirüs aşısı olmayı reddetti. 6 çocuğu ve eşi aşı olan genç bayan, aileden hastalığa yakalanan tek kişi oldu. 24 gün ağır bakımda kalan ve entübe edilen Başel, teneffüs tedavisine devam ettiği hastane odasından, “Çok lakin fazlaca pişmanım. Lütfen herkes aşılarını olsun” diye seslendi.

Hülya Başel, aylarca coronavirüs aşısı olmamak için direndi. 6 çocuğu ve eşi her kezinde Hülya Başel’i aşı olmaya ikna etmeye çalışsa da bu eforları başarısızlıkla sonuçlandı. Yaklaşık bir ay evvel halsizlik ve burun akıntısı şikayeti başlayan Başel, coronavirüs kuşkusu ile hastaneye başvurdu. PCR testi müspet çıkan bahtsız bayanın akciğer tomografisinde de virüs bulgularına rastlandı. Şikayetleri günden güne artan Başel, teneffüs kahrı çektiği için ağır bakım servisine alındı. 3 gün ortasında entübe edilen ve toplamda 24 gün ağır bakımda kalan Hülya Başel, şiddetli tedavi sürecinin akabinde odaya alındı. Hala teneffüs takviyesi ile tedavisi devam eden Başel, aşı karşılarına hasta yatağından seslendi.

“YOĞUN BAKIMDA KALDIM BİR DAMLA SUYU BİLE ÖZLEDİM”

“Aşı olmadığıma epey pişmanım” diyerek kelamlarına başlayan Hülya Başel, yaşadığı kuvvetli süreci şu sözlerle anlattı:

“Bütün ailem aşı oldu, ancak ben aşı olmadım ve ‘asla olmayacağım’ diyordum. Sağdan soldan duyduklarımdan dolayı aşı olmak istemedim. Çocuklarım bana tekraren ‘anne lütfen aşı ol’ dediler. Eşim de hayli söylemiş oldu lakin ben aşı olmak istemedim. Bu yaşadıklarımdan daha sonra anladım ki katiyen aşı olmalıymışım. Zira epeyce güç şeyler yaşadım, günlerce ağır bakımda kaldım. Bir damla suyun tadını dahi fazlaca özlemiştim. Rahat bir biçimde nefes almak istiyordum. Herkes lütfen aşısını olsun. 6 çocuğum var ve hepsi fazlaca şükür düzgün, aşılarını oldukları için onlara coronavirüs geçmedi. Ben ise hayli fakat epey pişmanım. Lütfen herkes aşılarını olsun. Şükür ki artık epeyce düzgünüm.”

“SOSYAL MEDYADAN ETKİLENDİ AŞI OLMAMA KONUSUNDA KARARLIYDI”

Hülya Başel’in kızı Merve Başel de annesinin toplumsal medya, kulaktan dolma bilgiler ve arkadaş etrafından etkilenip aşı olmak istemediğini belirterek, “Annemde birinci belirtiler halsizlikle başladı. Grip belirtisi epey fazla yoktu, biraz öksürük yaşandı, daha sonrasında ateşlenme başladı. Bizim için hayati risk arttı. Hastaneye getirdik ve tomografide ciğerlerinde bulgulara rastlandı. Biz ailecek tertipli olarak coronavirüs aşılarını takip etmiştik. Babamız aşı olmamızı destekledi. Annem ise aşı olmama konusunda kararlıydı. Toplumsal medya, kulaktan dolma bilgiler ve arkadaş etrafı niçiniyle aşı olmamaya karar verdi. Bunlardan fazlaca etkilendi ve bizi dinlemedi. Hastalığa yakalandığında ise coronavirüse yakalandığını ve yaşadıklarını anlattık. Kendisi şaşıran gözlerle bize baktı. Çok güçlü bir müddetçti ve bu yaşadıkları niçiniyle kendisi de hayli pişman. Bunu yaşadıktan daha sonra insanlara aşı olmaları konusunda biz de dayanak olmaya başladık” tabirlerini kullandı. (DHA)