Astım ve solunum yolu hastalıkları, spor yapma önerileri

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,615
0
1
Astım veya başka bir kronik solunum yolu hastalığı olanlar bile spor yapabilir. Aslında: fiziksel aktivite şiddetle tavsiye edilir, çünkü prognozu bile değiştirebilir. Birlikte Nefes Alma Derneği'nin Dünya Astım Günü vesilesiyle başlattığı kampanyanın “PerCORSA di selam” olarak adlandırılmasının nedeni de budur: birçok aktivite arasında herkesin katılabileceği gerçek (rekabetçi olmayan) bir bayrak yarışı da yer alır. . Salute'a şöyle açıklıyor: “Hala yetersiz teşhis edilen ve yetersiz tedavi edilen, uzmanlaşmış merkezler tarafından kötü yönetildiğini ve tedavilere zayıf uyumun görüldüğü hastalıklardan bahsediyoruz.” Simona Barbaglia, dernek başkanı -. Bu nedenle proje, hastaların öncelikle patolojilerini daha iyi yönetebilmeleri, semptomları kontrol altında tutabilmeleri ve daha bilinçli olabilmeleri için bilgi gereksinimlerine yanıt vermek amacıyla oluşturuldu. Ayrıca fiziksel aktivitenin önemi hakkında. Aslında bu hastalar olası bir solunum krizi korkusuyla sıklıkla yanlışlıkla motor aktivitelerini sınırlarlar. Ancak hedefe yönelik bir rehabilitasyon süreci sayesinde yaşam kalitesini büyük ölçüde artırmak mümkün.”

PerCorsa di selam kampanyası

APACS Derneği (Churg Strauss Sendromlu Hastalar, aynı zamanda Polianjiitli Eozinofilik Granülomatoz – Egpa olarak da bilinir) ve Cittadinanzattiva ve UNIAMO (Nadir Hastalıklar Federasyonu) ortaklığıyla desteklenen kampanya, 11 günlük bilgilendirme, önleme, Spirometri testi ve spor yoluyla tarama. Girişim, kronik solunum yolu hastalıkları olan hastalara, onların aile üyelerine ve genel nüfusa yönelik olup, Mayıs ve Ekim ayları arasında altı Bölgede gerçekleştirilecek ve bu hastalıkların tedavisi için önemli referans merkezlerini kapsayacaktır. Özellikle astım ve ağır astım, nazal polipozis, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), bronşektazi ve tanısı ciddi gecikmelerle (ortalama 3-7 yıl) konulan ve komorbiditeleri arasında sayılan hastalıkları da içeren ultra nadir bir hastalık olan EGPA, semptomları ve tedavi sürecinin bir bölümünü paylaştığı yer.

Astımın sıklıkla hafife alınan ciddi formlarına dikkat edin

kaydeden Letizia Gabaglio

23 Nisan 2024

Astım ve KOAH: Hangi fiziksel aktivite?

“Astım ve fiziksel aktivite sıklıkla uzlaşmaz bir kombinasyon olarak düşünülür, bu nedenle yetişkinler ve hepsinden önemlisi astımlı çocukların fiziksel aktiviteleri her zaman sınırlı olmuştur – gözlemler Gianna CamiciottoliFloransa Üniversitesi 'Mario Serio' Biyomedikal, Deneysel ve Klinik Bilimler Bölümü'nde Doçent ve Birlikte Nefes Alma Derneği Bilimsel Komitesi Koordinatörü -. Ancak bazı sporlar doğru uygulandığında astım üzerinde sadece fizyolojik açıdan yararlı etkiler sağlar. Ayrıca ilişkisel ve sosyal bir yönü de var çünkü fiziksel aktivite yapmak, solunum hastasının sıklıkla kendini içinde bulduğu izolasyonun azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına önemli ölçüde katkıda bulunuyor.”

“Astımlı insanlara gelince, şunu ekliyor: Jan Walter Volker Schröder, Milano'daki ASST Grande Ospedale Metropolitano Niguarda'da Allergoloji ve İmmünolojinin Karmaşık Yapısı Direktörü – genel olarak eğer hastalık iyi kontrol edilirse istedikleri tüm sporları yapabilirler. Yüksek dağlarda tüplü dalış ve trekking bile. Açıkçası hastalığın ciddiyetine bağlıdır, ancak terapilere bağlılık esastır, bu da bugün hastalığın gerilemesinden bahsetmemize olanak sağlıyor.”

KOAH hastası olanlar için fiziksel aktivite de endikedir. “İlaçlar sayesinde nefes alma kapasitesinin tamamen iyileşmesinin mümkün olduğu astımdan farklı olarak, KOAH'ta hastalıktan önceki kapasiteye hiçbir zaman tam olarak kavuşamazsınız” diye açıklıyor Pierachille Santus, Milano şehrindeki Sacco Hastanesi Pnömoloji Direktörü -. Bu hastalara ilk tavsiyemiz elbette akciğerlerini genişletip daha iyi nefes almalarını sağlayan, hareket etme imkanı sağlayan, kendilerine reçete edilen ilaçları doğru kullanmalarıdır. Bu da verimli bir döngü içinde nefes alma kapasitesini artırır. İkinci tavsiyemiz ise solunum rehabilitasyonu konusunda uzman fizyoterapistlerle iletişime geçmektir. Bu, örneğin bir koşu bandı veya egzersiz bisikletinin kullanımını içerebilir.”

Astım yükselişte olan bir hastalık. Özellikle çocuklar arasında

kaydeden Dario Rubino

26 Ocak 2024

Önlemeden rehabilitasyona kadar fizyoterapi

Evet çünkü merdiven çıkmaya çalıştığı anda nefes darlığı, nefes darlığı veya öksürük krizleri yaşayanlar için fiziksel aktivite yapmak oldukça zor ve yorucudur. Solunum yolu hastalıklarında yetkin bir fizyoterapist, hem en ciddi aşamalarda hem de önceki kronikleşmede, kendisinin de söylediği gibi, önleme açısından çok önemlidir. Emilia Privitera, Milano'daki IRCCS Ca Granda Vakfı Ospedale Maggiore Policlinico'da Rehabilitasyon Alanından sorumlu fizyoterapist ve Solunum Yetmezliği Rehabilitatörleri Derneği (ARIR) Yönetim Kurulu üyesi. Aslında mesele sadece bir dizi egzersiz atamak değil, hastanın, ihtiyaçlarının, tercihlerinin doğru değerlendirilmesi, sorunların anlaşılması ve bunların birer birer aşılması meselesidir.

“Tüm solunum yolu hastalıklarında fiziksel aktivite prognozu, yaşam kalitesini ve hastanın hastalığa yaklaşımını değiştirebilir. Bu sadece otuz yılı aşkın deneyimimizle değil, bilimsel kanıtlarla da kanıtlanmıştır. Dolayısıyla bizim çalışmamız da bu yöndedir. Aynı zamanda doğru yayı, doğru programı ve doğru yardımı bulmak, böylece hastanın sadece yeterli fiziksel aktiviteyi sürdürmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bunu zamanla artırmasını da sağlar.” Poliklinikte Privitera ve meslektaşları, sağlık sistemi tarafından sağlanan, değerlendirmeyi, bir programın tanımını, hastayı motive etmeyi ve öğretmeyi amaçlayan bazı oturumları içeren ayakta tedavi süreci aracılığıyla ciddi hastalarla ilgileniyorlar. bağımsız olarak ilerleyebilir ve bir süre sonra takip edebilir. Ancak ciddi bir hastalığı olmayan ve önlem olarak fiziksel aktivite yapmak isteyenler için kime başvuracaklarını bulmak kolay olmayabilir. Uzman şu sonuca varıyor: “Bu boşluğu doldurmaya çalışıyoruz – Ancak ARIR web sitesinde başvurabileceğiniz uzman profesyonellerin bir listesini bulmak mümkün.”

Şiddetli astım, ilk geniş spektrumlu ilaç geliyor

kaydeden Dario Rubino

18 Mart 2024