Astımın sıklıkla hafife alınan ciddi formlarına dikkat edin

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,577
0
1
Solunum yolu hastalıklarının Sindrella'sıdır. Çözülmesinin ve yönetilmesinin kolay olduğu düşünüldüğü için genellikle hafife alınır. Astımdan bahsediyoruz, ancak şiddetli formu hem fiziksel hem de psikolojik açıdan karmaşık ve külfetli bir patolojidir; iş, okul ve sosyalleşme üzerinde önemli etkileri vardır. Çünkü çoğu zaman tanı ve tedaviye rağmen hastalık kontrol altına alınamamakta ve belirtiler yeniden ortaya çıkmaktadır. Uzmanlara göre bunun nedeni, en yenilikçi ilaçların, biyolojik olanların, hücreler üzerinde seçici olarak etki etmek üzere tasarlanmış moleküllerin veya astımdan doğrudan sorumlu inflamasyon aracılarının sınırlı kullanımıdır. Astımı kontrol edilemeyen kişilere, hastalığın durumu hakkında ücretsiz bir uzman değerlendirmesi yapma ve hastalığın tedavisi için yararlı tavsiyeler alma fırsatı sunmak amacıyla, “Asma sıfır haftası” Mayıs ayında geri dönüyor: yaklaşık 40 pnömoloji merkezinde ve uzman doktorlarda iki haftalık uzman konsültasyonları. İtalya genelinde alerji uzmanları.

“Şiddetli astım, yüksek doz kortikosteroidler ve uzun etkili β2-agonistlerle (ICS-LABA'lar) optimize edilmiş inhale tedaviye rağmen kontrol edilemeyen bir astım şeklidir. Şiddetli astım, İtalya'da yaklaşık 300.000 vakayla yetişkinler, ergenler ve çocuklar da dahil olmak üzere tüm astımlıların %10'unu etkilemektedir”, diye açıklıyor Roma Tor Vergata Üniversitesi Solunum Hastalıkları Profesörü Paola Rogliani. Şiddetli astım hala hafife alınmakta ve yeterince tanınmamaktadır. patoloji: “üyelerimize önerdiğimiz yakın tarihli bir araştırmadan, birçok hastanın etkili tedavi almadığı ve tedavi yoluna doğru şekilde dahil edilmediği, dolayısıyla kontrol altına almak için yüksek dozda sistemik kortikosteroid (OCS) almak zorunda kaldığı ortaya çıktı. Hastalığın belirtileri”, Simona Barbaglia Respiriamo Insieme – APS Derneği Başkanının altını çizdi.

Günümüzde astım için yeni tedavi seçeneklerinin mevcut olması, geçmişle karşılaştırıldığında gerçek bir paradigma değişimi gerçekleştirmenin somut olasılığını sunmaktadır: diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi, astımda bile “remisyon”, tedavinin basitleştirilmesiyle birlikte ulaşılabilir bir hedef gibi görünmektedir. Humanitas Üniversitesi Solunum Tıbbı Profesörü Giorgio Walter Canonica, “Remisyon, semptomların ve alevlenmelerin uzun süreli yokluğu, akciğer fonksiyonunun stabilizasyonu ve hastalığı tedavi etmek için sistemik kortikosteroidlere ihtiyaç duyulmaması olarak tanımlanır” dedi.

Kokusuz ve Kovid için değil: Nazal polipoz nedir

kaydeden Elvira Naselli

21 Nisan 2024

Alarm zilleri

Şiddetli astıma yönelik bazı biyolojik ilaçlar, alerjenlere ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisine katkıda bulunan eozinofillerin (beyaz kan hücrelerinin) yüksek seviyelerinin varlığıyla işaret edilen belirli bir iltihaplanma tipine yöneliktir. Bu tip şiddetli astımın doğru tanısı için bir alarm zili, nazal polipozlu kronik rinosinüzit gibi eozinofiller tarafından desteklenen diğer patolojilerin varlığı olabilir. Ve bu durumda bile kortikosteroid kullanımı etkili değildir: “Bugün bile, ne yazık ki, oral kortikosteroidlerin yüksek dozlarda bile sık kullanımı, yapılan çalışmalarda gösterilenin aksine, sakatlığa neden olan semptomların yeterli uzun süreli kontrolünün sağlanmasına izin vermemektedir. Örneğin mepolizumab gibi biyolojik tedavi”, dedi Careggi Üniversitesi Hastanesi, Floransa SOD İmmünoallergolojisi 1. Seviye Direktörü Andrea Matucci. Ayrıca İtalya'da yapılan bir çalışma, inflamatuar eozinofillerin miktarının hastalığın ciddiyeti ile bağlantılı olduğunu ve hastalık şiddetinin önemli bir biyobelirteci olabileceğini göstermiştir.

Şiddetli astım, ilk geniş spektrumlu ilaç geliyor

kaydeden Dario Rubino

18 Mart 2024

Yeni hedefler

Eozinofil dengesini yeniden sağlayan ilaçların yanı sıra, başka bir hedefe etki eden yeni bir monoklonal antikor yakın zamanda onaylandı: timik stromal lenfopoietin (TSLP). Buna tezepelumab adı veriliyor ve astım hastalarının farklı fenotipleri için mevcut tedavi seçeneklerini genişletiyor. Rogliani, “Bu, şiddetli kontrolsüz astım hastası olan hastaların tedavi olanaklarını genişletmemize ve onları spesifik bir biyolojik tedaviye uygun hale getirmemize olanak tanıyor” dedi. Bu nedenle astım durumunda bile her hasta kendine özgü özelliklerine göre değerlendirilmeli ve kişiselleştirilmiş bir şekilde tedavi edilmelidir.

Kırsal kesim

Halihazırda astım tanısı alan ancak hastalığı kontrol edemeyen hastalar için en uygun tedaviyi bulmak, FederASMA ve ALLERGIE – İtalyan Hastalar Federasyonu ODV tarafından Respiriamo Insieme – APS işbirliğiyle desteklenen “Asma Sıfır Haftası”nın hedefidir. İtalyan Allergoloji, Astım ve Klinik İmmünoloji Derneği (SIAAIC) ve İtalyan Pnömoloji Derneği'nin (SIP/IRS) himayesinde ve AstraZeneca ortaklığıyla. Onlar için 13 – 17 Mayıs ve 27 – 31 Mayıs tarihleri arasında İtalya genelindeki yaklaşık 40 özel pnömoloji ve alergoloji merkezinde ücretsiz uzman konsültasyonları mümkün olacak ve bu merkezlere Pazartesi'den Cuma'ya kadar aktif olan 800 628989 numaralı ücretsiz telefon numarasından rezervasyon yapılabilecek. 9:00 – 13:00 ve 14:00 – 18:00 arası.